Logo image
Logo image

Başkalarının Onayını Arama Bağımlılığından Kurtulun

3 dakika
Başkalarının Onayını Arama Bağımlılığından Kurtulun
Son Güncelleme: 24 Nisan, 2017

Başkalarını memnun etmeyi istemenin nesi yanlış? Başkalarını memnun etmeyi istemek illa ki yanlış değildir ama yaptığınız her şey için başkalarının onayına ihtiyaç duymak bambaşka bir şeydir.

Başkalarının onayını aramak bağımlılık haline geldiğinde, bizi ayakta tutan şeyin başkalarının onayı olduğunu hissettiğimizde bir sorun teşkil eder. Başkalarının desteğine dayandığımızda, o kişilere bağımlı hale geliriz. Bu da özgüvenimizin ve öz saygımızın yok olmasına sebep olur.

Onay bağımlılığı konusunda karşılaşabileceğimiz bir diğer sorun ise bizi, başkalarının manipülasyonuna açık bırakmasıdır. Başka insanlar onları memnun etmek için hevesli olduğumuzu gördüklerinde bizden istedikleri şeyi alabileceklerini bilirler, zira onları mutlu ve tatmin etme sorumluluğunu üzerimize alırız.

Zamanla sürekli olarak başkalarının onayını isteyen insanlar, kırması çok zor olan kısır bir döngüye girerler. Yalnızca kararlarını geçerli kılmak için başkalarına güvendiklerinden değil, başkaları tarafından baskı altında oldukları için. Zira bu kişiler, onay isteyenlerin dış fikirlere bağlı olduğunu bilir.

1. Düşündüğünüzü söyleyin

Düşündüğünüzü söylemek her zaman kolay değildir. Sessiz kalmanız gereken zamanlar olsa da inandığınız şeyleri söylemeniz gereken diğer zamanlar da vardır. Fakat bu yapmanız gereken bir şey. Kendinizle konuşmaya, düşüncelerinizi tanımaya ve başkalarının düşündükleriyle aynı olmasa bile kendi düşüncelerinizi tanımaya başlayın.

Some figure

Başkalarını incitmeden düşündüklerinizi söylemenin yollarını uygulayın, bunu kendinize, ideolojinize ve kişisel isteklerinize saygı duyarak yapın. Başkalarını memnun etme arzusu, onların fikirlerini, kendi düşüncelerinizin önüne geçirmesin. Aksi halde, gerçek kimliğinize ters düşünce şablonları ortaya çıkabilir.

Kendinize ihanet etmeden başkalarını memnun edebilirsiniz. Gerçekten inandıklarınızı düşünmediğiniz ve söylemediğiniz zaman, başkalarının sizin üzerinde hakimiyet kurmasına izin vermiş olursunuz.

2. Kendinizi memnun edin

Başkalarının onayına bağımlı olmak, diğer insanlar hakkınızda olumsuz bir fikir edinebilir diye endişelenip durmaktır. Bu durum, kendinizi savunmasız hissetmenize ve onların sizden memnun olup olmamasına bağlı olarak başkalarının heveslerinin kurbanı olmanıza neden olabilir. Bu da eğlenme, yaratıcı olma, nazik olma ve hayatta doğal davranma becerinizi etkiler.

Arada sırada kendinizi hatırlamalı, kendinizi memnun etmeli ve kendinizle gurur duymalısınız. Tüm hayalleriniz ve arzularınız konusunda herkesten onay almasanız bile. Bu sizin bencil olduğunuz anlamına gelmez, tam tersine kendinizden memnun olup iyi hissettiğinizde, başkalarına çok daha faydalı olabilirsiniz. Çünkü daha mutlu, daha motivasyonlu olur ve kendinizi işe yarar hissedersiniz.

3. Ne yaparsanız yapın, herkesi memnun edemezsiniz

Onay istemek çoğu zaman kontrol kazanma ve sürdürme çabasıdır. Size göre olmanızı istedikleri kişi olarak başka insanları ”mutlu” ederseniz, reddedilmeyeceğinizi veya terk edilmeyeceğinizi düşünüyorsunuz.

Ne var ki başkalarının düşüncelerini kontrol edemezsiniz, ayrıca herkesi memnun etmeniz imkansızdır. Ne yaparsanız yapın, illa ki kararınızı onaylamayan veya anlamayan biri olacaktır. Hiç kimse dünyadaki her insanı memnun etmenin sihirli formülüne sahip değildir. İnsanlar her zaman her şeyi belli bir şekilde tercih ederler.

4. Kendiniz olun ve doğru olana odaklanın

Grup zihniyeti sizi yapmak zorunda hissettiğiniz şeyleri yapmaya zorlayabilir. Ana akım fikirlere aykırı davranmamak için, ”sürü”yü memnun edecek olanı seçmek daha kolay gelir. Sürünün yaptıkları yanlış ya da akıl karıştırıcı olsa bile.

Some figure

Bunu yaşadığınızda sizi başkalarından soyutlayan bir dinamiğe girebilirsiniz. Kişiliğinizi ve karar verme becerinizi kaybedersiniz. Kendinizi bundan uzak tutun. Doğru olduğunu düşündüğünüz şeylere odaklanın. Felsefelerinizi ve hedeflerinizi analiz edin ve daima kendiniz olun. Bir şeyi ya da bazı insanları sevmiyorsanız, onları memnun etmek için niye uğraşıyorsunuz? Böyle bir şeyin parçası olmak size ne kazandırır?

5. Başkalarının sizi yargılayacağını sanmayın

Onay bağımlılığına kapılmış kişiler, bir ya da diğer uçta etiketlenmelerinin kaçınılmaz olduğunu düşünürler. Fakat çoğu insan, bu kadar kolay karar vermez ya da başkalarını yargılamaz. Çoğu kişi sırf başka birinin hayat tarzını onaylamıyor ya da anlamıyor diye veya o kişi grubun çoğunluğuyla uyumlu değil diye aşırı yargılara varmaz.

İnsanlar fikrinizi söylemeye sizi zorladığında bile doğru olduğunu düşündüğünüz şeyleri yapmanız, negatif bir biçimde yaftalanacağınız ya da diğerlerinin sizi daha az seveceği anlamına gelmez. Göründüğünün aksine, kendiniz olmak, başkalarının saygısını kazanmanın en iyi yoludur. Yine de sizi yaftalarlarsa, en azından gerçekten ait olduğunuz kategoride olursunuz.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.