Başkalarını Nasıl Mutlu Ederiz

Başkalarını Nasıl Mutlu Ederiz

Son Güncelleme: 28 Aralık, 2016

Bizler sürekli olarak mutlu olmanın yollarını arıyoruz. Mutluluğu elde etmek varoluşumuzun esas amacı gibi görünüyor. Fakat bir şeyi unutuyoruz…

Mutlu olmanın hepimizin ulaşabileceği bir yolu var: başkalarını mutlu etmek. Durun ve bir saniyeliğine düşünün… Evet, hiç de kolay değil, değil mi?

Bir başkasını nasıl mutlu edebiliriz?

Mutluluğumuz

Başka birini mutlu etmeden önce atmamız gereken ilk adım, kendi mutluluğumuzu sorgulamaktır. Biz mutlu muyuz? Eğer cevabınız evetse, doğru yoldayız demektir, ama hayırsa birkaç şeyi değiştirmemiz gerekiyor demektir.

Kendimize dayattığımız belli duvarlar vardır. Bu duvarları yıkabiliriz ancak istemeyiz. Bizi diğerlerinden koruyup bize yaklaşmalarına engel olan bir duvarmışçasına yapışırız ona. Peki, bu duvarları nasıl yumuşatabilirz?

  • Dargınlıkları bırakın: Dargınlık bizi mutsuz eder. Birisini affetmeden ona kızgın olmak, zaman geçtikçe bizi acı dolu ve mutsuz bir insana dönüştürür.
  • Pozitif olun: Pozitif olmak, durum tersini gerektirdiğinde bile mutlu olmak anlamına gelmez. Pozitif olmak size bardağın dolu tarafını görmenizi, durumdan ders çıkarmanızı ve başınıza iyi veya kötü bir şey gelmeden olgunlaşmanızı sağlar.
  • Etrafınızdaki şeylere bakışınızı değiştirin: Başımıza gelen olayların her iki tarafını (iyi ve kötü) da görmek ve üzerlerinde düşünmek önemlidir. Ancak biz çoğunlukla bunu hak etmeyen ve gereksiz baş ağrılarına neden olan konulara önem veririz. Hadi olaylara daha felsefi bir açıdan bakalım ve rahatlayalım.

Başka birini mutlu etme adımları

Akraba, arkadaş veya tamamen yabancı biri olsun, başka birini mutlu etmek için atmamız gereken 8 adım vardır.

Kaç defa yardıma ihtiyacı olan birine yardım ettik? Örneğin, yağmurlu bir günde tamamen yabancı birini şemsiyemizin altın almak. Bu bizi nasıl hissettirdi? Mutlu, değil mi? Evet, diğer kişi de mutlu hissetti, ayrıca çok minnettar oldu. Ve gerçek şu ki sıra dışı hiçbir şey yapmadık, bu sadece kesinlikle unutmayacakları küçük ama cömert bir jestti.

1. Merhaba deyin

İnsanları en iyi gülüşünüzle selamlayın, karşınızdaki kişiyi tanımanın verdiği memnuniyeti gösterin ve samimi bir selam verin.

Ayrıca tamamen yabancı birine selam vermek çok rahatlatıcıdır. Büyük şehirlerde bu kaybolmuştur. Ama az sayıda kişinin yaşadığı kasaba ve köylerde, tanımadığınız insanlarla karşılaştığınızda hürmeten merhaba demek bir gelenektir.

2. Sarılın

Sarılmak ve kucaklaşmak son derece sevindirici bir histir. Sarılmak kendimizi iyi hissettirir ancak yine de yeterince kucaklaşmıyoruz.

3. Yardımlaşın

Yardım büyük miktarlarda para bağışlamak, bir sivil toplum örgütüne katılmak veya yardım etmek için dünyanın öbür ucuna gitmek anlamına gelmez. Başka türde yardımlar da vardır, örneğin yaşlı birinin karşıdan karşıya geçmesine yardım etmek, bir ağaç dikmek, çevreyi kirletmemek, çalışmayan bir arabayı itmek. Bunlar da birer yardımdır.

Gün içinde yardım etmeyi teklif edebileceğiniz bir çok olasılık var. Sorun şu ki, bunları görmüyoruz veya görmek istemiyoruz. Sanıyoruz ki yardım etmemiz gerekiyorsa çok büyük şeyler yapmalıyız, ama konu bu değil. Küçük bir jest bizi ve başkalarını mutlu edebilir.

4. Teşekkür edin

Her şey için teşekkür edin, eğer birisi size yerini verdiyse, kapıdan geçmeniz için size öncelik verdiyse, kaldırımda sizin geçmeniz için durduysa, size iltifat ettiyse… Gününüzün bir parçası olan küçük eylemler veya kelimeler için teşekkür etmek çok bir şey değil. Hatta aynı ortamı paylaştığınız için bile başkalarına teşekkür edin. Bu bizi daha iyi bir insan yapacaktır ve sıklıkla bize mutluluk verecektir.

5. Dinleyin

Hepimizin bir noktada duyulmaya ihtiyacı var, bu nedenle de nasıl dinleyeceğimizi de bilmemiz gerekiyor. Konuşan kişiyi anlamaya çalışmak, kendimizi onun yerine koymak ve gerekiyorsa tavsiyelerde bulunmak işe yarar hissetmemizi sağlar ve yardımcı olma hissi verir.

Yargılamadan, gerçekten dinlemeli ve dürüst olmalısınız. Karşınızdaki kişinin yanında olup onu dinleyerek ve destekleyerek mutlu olmasını sağlayabilirsiniz.

6. Temasta olun

Birisini aramak ve nasıl olduğunu sormak için bir şeye veya geçerli bir nedene ihtiyacımız yok. Günümüzde birisiyle konuşmak artık çok daha kolay, neden bunu kullanarak onları mutlu etmiyoruz?

O kişinin nasıl olduğunu sormak için yapılan basit bir arama ile sadece bir merhaba deyin ve her şeyin yolunda olduğunu duyun. Bu mutluluklarını katlayacaktır.İnsanların nasıl olduğunu sormak, sadece bir merhaba deyip hal hatır sormak için yapacağımız basit bir çağrı bile mutluluklarını artıracaktır.

7. Verin

Belirlenmiş bir güne ihtiyacınız yok. Basitçe, birinin beğeneceğini düşündüğünüz, size onu hatırlatan bir şey gördüğünüzde bunu ona verin! Size minnettar olacaklar, önemli hissedecekler ve çok mutlu olacaklar. Samimi ve özverili bir hediye.

8. Paylaşın

Eğer artan veya paylaşabileceğiniz bir şeyiniz varsa, paylaşın! İhtiyacı olan biriyle bir şeyinizi paylaşmaktan daha denemeye değer bir şey yoktur.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.