Başkaları İçin Mutlu Olmak Sizi De Mutlu Edebilir

Başkalarının mutluluğunu dilemek sizin hakkınızda da çok fazla şey söyleyebilir. Eğer kıskançlık veya hayal kırıklığı hissetmeden gerçekten başkalarının neşelerini kutlayabiliyorsanız bu gerçekten özverili bir insan olduğunuz anlamına gelir. Başkalarına mutluluk dilemek size de mutluluk getirebilir.
Başkaları İçin Mutlu Olmak Sizi De Mutlu Edebilir
Valeria Sabater

Yazan ve doğrulayan psikolog Valeria Sabater.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Başkaları için mutlu olmak sizin hakkınızda da çok fazla şey söyleyebilecek özverili bir davranıştır. Hatta daha da iyisi, başkalarının iyiliği için bu tip bir kişisel odaklanmanız ve niyetiniz olması sizi daha mutlu edebilir. Ancak, “Senin mutlu olmanı istiyorum, sadece benden mutlu olmanı istemiyorum,” diyen insanlarla da karşılaşabilirsiniz. Bu, insan ilişkilerinin doğası ile çelişen bir durumdur.

Büyük ihtimalle benzer deneyimleri siz de yaşadınız. Sevdiğiniz birine gidip onlara iyi birtakım haberler vermek, başınıza gelen güzel şeyleri onlarla paylaşmak gibi deneyimler size de oldu. Tam da bu noktada, ilişkinizde yanlış olan bir şeyler olduğunu gösteren bir gerginlik, bir sahtelik veya bir huzursuzluğu büyük ihtimalle hissettiniz. Duygular ve karşılıklılık arasındaki bir uyumsuzluğu siz de algıladınız.

Çalışanının bir başarısını kutlayan patron.

Başkalarının mutluluğuna sinir olmak sadece kıskançlıktan daha karanlık bir şeylerin işaretçisi de olabilir. Bazen, bu özgüveninize vurulmuş bir darbe gibi hissettirebilir. Aynı şekilde, siz kendi özgüvensizliklerinizin içine sıkışmışken başkalarının başarılı olduğunu ve hedeflerine ulaştığını görmek zor olabilir. Derinden bir hayal kırıklığı hissederken başkaları için mutlu olmak kolay değildir.

Başkaları için mutlu olmak ve onların başarılarını kutlamak size de iyi hissettirebilir. Bunun etik, vicdan veya din ile hiçbir ilgisi yoktur. Aslında, bunu bilimsel olarak açıklayabilecek geçerli ve ilginç bir psikolojik temel bulunmaktadır.

“Sevgi, sizin mutlu olabilmeniz için başka birinin mutlu olmasının elzem hale geldiği durumdur.”

– Robert A. Heinlein

Başkaları İçim Mutlu Olmak Sağlıklı Bir Kalbin Özverisidir

Bu yılın başlarında, Iowa Eyalet Üniversitesi çok ilginç bir çalışma yayınladı. Doktor Douglas A. Gentile ve psikoloji departmanındaki ekibi, anksiyete ve stres teşhisi almış bir grup insanı seçti. Birkaç gün boyunca bu insanlara çok iyi sonuçlar veren basit bir teknik öğrettiler.

Basitçe anlatmak gerekirse, bu insanlar her gün 15 ila 20 dakika boyunca yürümek zorundaydılar. Bunu yaparken, kinhin yapmaları, yani yürürken, koşarken veya genel olarak egzersiz yaparken meditasyon yapmaları gerekiyordu. Aynı şekilde, psikologlar hastalardan yürürken nezaket, sakinlik ve iyilik üzerine düşünmelerini de istediler.

Bunu yapabilmek için, hastalardan yürürken karşılaştıkları insanlar hakkında iyi şeyler dilemeleri rica edildi. Bu şekilde, bu başkaları için iyilik ve pozitif şeyler dileme, bunu yansıtma durumu onları da mutlu hissettirmeye başladı. Zihinlerinde daha az endişe ve obsesif düşünce vardı. İç sakinlikleri ve iyilik üzerine odaklanmaları onlara da rahatlık ve memnuniyet getirdi.

Bir başarıyı kutlayan ofis çalışanları.

Nezaket Üzerine Odaklanmış, Daha Saf Düşünceleriniz Olsun

Doctor Gentile bu deney sayesinde üç şeyi kanıtladı. Öncelikle, stres ve anksiyete seviyeleri hatırı sayılır derecede düştü, ve bunun tek sebebi insanların egzersiz yapıyor olması değildi. Bu, onların kendi iç diyaloglarını ve her şeyden önce duygusal odaklarını değiştirmelerini sağladı. İç diyalogları içsel negatiflikten zihinlerini başkalarına nezaket göstermek üzere harekete geçirmeye giden bir şekilde değişti.

Yürüyüşleri sırasında bu insanlar onlar için tamamen yabancı olsa bile başkaları için mutlu olmak empatilerini ve sosyal bağlılık hislerini arttırdı. Birden, insanların yüzlerini daha fazla fark etmeye başladılar, dış dünyaya ve özellikle de bu dünyanın içerisindeki insanlara karşı daha açıktılar.

Başkaları İçin Mutlu Olmak Bizi Özgür Kılar

Bazı eylemler, kelimeler veya düşünceler belirli sonuçlara sebep olabilir. Psikolojide buna bumerang efekti veya aksiyon-reaksiyon prensibi adı verilir. Yani, başkaları için mutlu olabilmek kadar basit bir şey sizin hayatınızı da etkileyebilir. 

Bu durumda duygusal bir ödül ve bir tip katarsis vardır. Bir düşünün. Mesela, hayal edin ki iş arkadaşlarınızdan biri son derece kıskanç biri. O herkesi gözetleyip ne kadar iyi bir iş çıkarttıklarını fark edince rahatsız görünen insanlardan.

Sarılan bir çift.

Eğer onları taklit etmeye çalışırsanız bu negatiflik, rahatsızlık ve çatışma sizi kötü ve stres altında hissettirecektir. Diğer yandan, onlar hakkında iyi şeyler dilemek sizi rahatlatır. Herkesin hayata kendi yoluyla, kendi penceresinden baktığını kabul etmek ve onlar için mutlu olmak sizin özgür hissetmenizi ve zihninizin iyi bir noktada kalmasını sağlayacaktır.

“Ne olursa olsun doğru olanı yapın,” sözü “Ne olursa olsun başkalarının mutlu olmasını dileyin,” haline de gelebilir. Çünkü basitçe sadece iyi enerjiler yansıtmak dahi iç diyaloğunuzu değiştirebilir ve zihninizi başkalarına açar. Sağlığınızı ve insanlarla bağınızı iyileştirmek için bu basit tavsiyeyi uygulayın.

“Zarafet, başkalarının nimetlerini kıskanmamaktır.”

– Rupi Kaur


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Douglas A. Gentile, Dawn M. Sweet, Lanmiao He. “Caring for Others Cares for the Self: An Experimental Test of Brief Downward Social Comparison, Loving-Kindness, and Interconnectedness Contemplations.” Journal of Happiness Studies (First published online: March 21, 2019) DOI: 10.1007/s10902-019-00100-2

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.