Başkaları Bizi Nasıl Görüyor, Biz Kendimizi Nasıl Görüyoruz?

Başkaları Bizi Nasıl Görüyor, Biz Kendimizi Nasıl Görüyoruz?

Son Güncelleme: 18 Temmuz, 2017

Kendinizi gerçekten olduğunuz gibi mi yoksa başkalarının olmanızı istediği gibi mi görüyorsunuz? Önemsiz bir soru gibi gelebilir bu ama çok önemlidir.

Bunun üzerinde kafa yormaya başladığımız zaman, belki de başkalarının bizi kendi gördüğümüz şekilde görmediğini fark ederiz. Mesela, nasıl davrandığınız ya da bu davranışlarla ne gösterdiğiniz, başkalarının size dair sizin paylaşmadığınız bir imaj yaratmasına neden olabilir. 

Aynalar vicdanınıza benzer. Kendinizi olduğunuz ve olmadığınız gibi görebilirsiniz, çünkü kendini aynada yakından gören kişi, kusurlarını saklamaya çalışır ve uyum sağlamak üzere bu kusurları düzeltmek ister.”

– Miguel Ángel Asturias

Bütün bunlar, sizi pozitif ya da negatif bir şekilde etkileyebilir. Bir düşünün, mesela, biraz kilo aldınız ama diğer herkes, iyi gözüktüğünüzü söylüyor. Sizin bakış açınızla diğerlerininkinin aynı olmadığına basit bir örnek ve bu bir çok şeyi etkiliyor.

Kendi portreniz

Bir çoğumuz hayatımızdan zevk almamıza engel olan komplekslerle doluyuz. Bu durum bizim sürekli olarak maskeler ardına gizlenmemize ve başkaları yanında kendimiz gibi davranmamamıza neden olur.

Sürekli olarak, başkalarına hangi görüntüyü verdiğimiz, bizi nasıl gördükleri konusunda endişeleniyoruz. Bilmediğimiz şey, çoğu zaman insanların bizi düşündüğümüz ya da istediğimiz şekilde görmediği gerçeğidir. 

Gerçekten neyin pozitif olacağını biliyor musunuz? Çevremizdeki insanlarla etkileşime geçmek ve bizi nasıl gördüklerini doğrudan sormak.

Bunu yaparsanız, kendiniz hakkında hayal bile edemeyeceğiniz şeyleri keşfedebilirsiniz. Size söyledikleri her şey gerçek bir görüntü oluşturmanıza yardımcı olacaktır. Kendiniz hakkında ne keşfedeceksiniz?

“Bulanık bir konseptten daha kötü hiç bir şey yoktur.”

– Ansel Adams

Kimi zaman bizden neler beklendiğini düşündüğümüz bizi çok etkiliyor. Bu durum, gerçekten kendimizi özdeşleştirmediğimiz bir dış imaj oluşturmamıza neden olabilir.

Kimi zaman, bizi itaatkar hale getirmek isteyen manipülatif ya da agresif kişilerle birlikteysek, gerçekten olduğumuz kişiyle hiç uymayan bir imaj verebiliriz. Gururumuz neden sürgüne yollanıyor? Başkalarının olmanızı istediği kişi oluyorsunuz. Buna izin vermeyin.

Kendinizi nasıl görüyorsunuz

Kendinizi nasıl gördüğünüz, başkalarının sizi nasıl gördüğünü de etkileyecektir. Kompleksleriniz varsa, ortaya çıkacaklardır ve insanlar bunu fark edecektir. 

Her halükarda, olmadığınız biri olmak istemek, herkesi memnun etmeye çalışmak, kendiniz olmak ve hiç bir şeyin sizi etkilemesine izin vermemek, kişilik sahibi olmak, hepsi fark edilir şeylerdir! Kendinizi nasıl gördüğünüz üzerinde kafa yorarken neleri göz önünde bulundurmalısınız? İki çok önemli faktör var:

  • Kendiniz hakkında ne düşünürseniz, isteseniz de istemeseniz de sizin için gerçek olacaktır. Aklınızdan geçen her şey bir şekilde kendini gösterecektir. Bu nedenle, pozitif bir şekilde düşünün ve işlerin negatif kısmını bir kenara bırakın. Kendiniz hakkında pozitif düşünmek, sizin için çok faydalı olacaktır.
  • Güzellik kendi içinizde yaratılan bir şeydir. Bütün iyilik, bütün pozitiflik, başka hiç kimseden değil sizden kaynaklanır. Kim olduğumuzu neden saklıyoruz ki? Gerçek benliğinizi gösterin çünkü bazen olmadığımız biri olmak isteriz. Kendinizi kabul edin, güzelliği kabul edin ve gösterin.

Ayrıca aklınızda tutmanız gereken bir şey de başkalarına nasıl davranmanız gerektiğidir. Her şey ama her şey kişi olarak sizde kendini gösterecektir.

İnsanlara iyi ve saygılı davranmak, başkalarının sizi pozitif bir şekilde görmesine yardımcı olacaktır. Kimi günler kötü hissetmeniz normal, hepimiz insanız. Ama insanlara davranma şeklimiz başkalarının bizi nasıl gördüğünü etkiler.

“Meseleleri olduğu gibi değil kendi olduğumuz gibi görürüz.”

– Jiddu Krishnamurti

Bir şeyleri gerçekte oldukları gibi değil, kendimiz gibi görüyoruz. Eğer negatifsek, her şeyi olumsuz görürüz. Ve başkaları da bizi böyle, olumsuz insanlar olarak görür.

Bunu bir deneyin ve başkalarına sizi nasıl bir insan olarak gördüklerini sorun! Keşiflerinizi bizimle paylaşabilirsiniz. Bu küçük alıştırmada, gözlerinizi açıp kendinizi başka bir bakış açısıyla görebileceksiniz. Kendinizinkinden farklı bir bakışla… Kendiniz hakkında şimdi ne öğrendiniz? Bakış açınızın tek gerçek ve doğru bakış açısı olmadığını fark edin.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.