Logo image
Logo image

Başarıyı Beklemeyin, Onu Kendiniz Yaratın

3 dakika
Başarıyı Beklemeyin, Onu Kendiniz Yaratın
Sergio De Dios González

tarafından incelendi ve onaylandı. psikolog Sergio De Dios González

Tarafından yazılmıştır Raquel Lemos Rodríguez
Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Hayatınıza bir anda başarı getirecek sihirli bir şeyler olmasını bekleyemezsiniz. Davet yoksa kapıdan içeri girecek bir başarı da yok demektir. Eğer başarılı olmak istiyorsanız onu kendi ellerinizle kazıyıp kazanmalısınız.

Ama öncelikle gerçekten ulaşmak istediğiniz hedefi belirleyin. Başka bir deyişle hangi yönde ilerlemek istediğinize karar vermelisiniz. Hedefinizi belirledikten sonra gerekli çaba ve umutla bu yolda kolayca ilerleyebilirsiniz. Bu şekilde zorlukları üstesinden gelebilir ve nihayet başarıya ulaşabilirsiniz.

Yine de her şey toz pembe olmayacaktır. Her köşe başında karşınıza bir zorluk çıkması olasıdır. Karşınıza çıkan zorluklar sizi korkutup devam mı yoksa tamam mı diyeceğinize karar vermeniz için sizi zorlayabilir.

Ancak bu bile başarıya giden yolda sizin için önemli bir geçiş. Bu uçsuz bucaksız öğrenme serüveninizin bir parçasıdır. Hiçbir şeyin birçok umutla başladığınız bu yoldan sizi caydırmasına izin vermeyin. Akıllıca ve sabırlı davrandığınız sürece hiçbir şey sizi yolunuzdan alıkoyamaz.

“Hayattaki başarımı defalarca ve defalarca hata yapmış olmama borçluyum.”

– Michael Jordan

İlk adım en zoru ve en önemlisidir

İlk adımı atmak her zaman zor bir karardır. Bu durağan bir pozisyondan artık hareket haline geçmek demektir. Bu bir yazarın kendini bir anda tonlarca boş kağıdın önünde bulması gibidir. Yine de ilk engeli aştıktan sonra devam etmek çok daha kolay olacaktır. Özellikle de başarıya ulaşmak için kararlıysanız.

Çoğu zaman zihniniz size acı çekebileceğinizi ya da hata yapabileceğinizi söylediği için ilk adımı atmaktan korkarsınız.  Belki de hiç gerçekleşmeyecek olasılıklardan korkarsınız. Bunun nedeni bir an önce sonuç almak istemeniz de olabilir. Herkes başarıya giden yolun kısa ve kestirme olmasını ister. Ancak bu şekilde düşünmek sadece sizi sabırsız yapar.

Some figure

Hedefiniz ne kadar uzaksa kat etmeniz gereken yol ve harcamanız gereken çaba da o kadar fazladır. Ayrıca böyle bir durumda ilk adımı atma kararı da sizin için zor olacaktır. Endişeler ve kaygılar duymanız olasıdır. Ya başarısız olursam? Ya sıkışıp kalırsam? Karşıma çıkan tüm zorlukları aşabilecek miyim?

Hatalar öğrenmenin bir parçasıdır.

“Yapamam” bir seçenek değil

Hayatta pek çok defa yapamam demiş olabilirsiniz. Gerektiğinden fazla bu sözü kullanmış da olabilirsiniz. Bu yazının başında da söylediğimiz gibi işleri değiştirecek bir büyü yok. Başarı siz aramadıkça ortaya çıkmaz. Kendinizi sınırladığınız sürece başarıya ulaşmanız olanaksızdır.

Sözlerinizin gücü çok büyük. Sizi başarıya giden yolunuzdan alıkoyacak sözler eden insanlara da kulak tıkamalısınız. Neye gücünüzün yetip yetmeyeceğini şüphesiz başkalarından daha iyi biliyorsunuz. Kimsenin sizi kendiniz hakkında şüpheye düşürmeye hakkı yoktur.

Some figure

Erişebileceğiniz hedefler belirleyin

Başarısızlıkla mücadele etmenin en iyi yolu erişebileceğiniz hedefler belirlemektir. Hedeflerinizin çok büyük olmasına gerek yok. Önemli olan kısa vadede ulaşılabilir hedefler koymaktır. Bu şekilde ayaklarınız yere basmaya devam eder ve önemli olan eşikleri atlamış olursunuz.

Bu hayallerinize sınır getirmek midir peki? Hayır bunun anlamı gerçekçi olmanız gerektiğidir. Çünkü bazen umutlar ve hayaller aklınızla oyun oynayabilir. Bazen beklentilerinizi çok yükselterek bakış açınızı kaybedebilirsiniz.

Koşmadan sabırlı bir şekilde adım adım ilerlemek karşınıza çıkan sorunları aşmak ve başarıya ulaşmak için size güç verir. Beklentilerinizi küçük tuttuğunuz zaman daha kolay eriştiğinizi göreceksiniz. Çünkü hayal ettiğinizin pek azı gibi bir sonuçla karşılaşsanız da bu sonuç sizi yine de sizi memnun eder. Yolculuğunuz sırasında şartlar sık sık değişebilir. Belki bu değişimler daha iyi sonuç almanıza bile yol açabilir.

“Hedefime daha ulaşmamış olabilirim ama dünkünden daha yakınım.”

– Anonim

Some figure

Öylece oturup başarının size gelmesini beklemeyin. Ya da deli gibi başarı peşinden koşmayın. Hedeflerinize ulaşmak için onu her gün ilmek ilmek işlemelisiniz. Yaptığınız şeyden emin olmalı ve sağlam adımlar atmalısınız.

Her şeyden de önemlisi, başarıya ulaşmak için elinizden gelenin en iyisini vermeye uğraşın. Bu kendinizi bir adım ileri taşımak için bir fırsattır. Bu şekilde sorunlarınız çözebilir ve başarıya odaklanabilirsiniz. Her şeyin sürecin bir parçası olduğunu unutmayın. Ne bekliyorsunuz? Kendi başarınızı yaratmaya başlayın!

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.