Logo image
Logo image

Başarılı Kadınların 7 Özelliği

3 dakika
Başarılı Kadınların 7 Özelliği
Son Güncelleme: 01 Mart, 2017

Modern ve antik tarihten bu yana birçok başarılı kadın tanıdık. Her birinin birbirinden farklı özellikleri olmasına rağmen, hepsinin ortak bir paydada buluştuğu bir konu vardır: yaşamları boyunca muazzam işler başarmışlardır. Hayatımızın her alanında bu tür başarılı kadınlar ile tanışabilir ve onların bize kattıklarından ilham alabiliriz.

Peki, en başarılı kadınların ortak özellikleri nelerdir? Çizgi romanlardaki kahramanlar gibi süper güçleri yoktur. Başarılı kadınlar, hem kendilerini hem de yaşadıkları hayatları kontrol altında tutabilecekleri bir yaşam felsefesi benimsemişlerdir. Peki bu yaşam felsefesini oluşturan adımların ne olduğunu bilmek ister misiniz? İşte size yanıtı;

1. Başarılı kadınlar yaptıkları işi tutku ile yaparlar

Günlük yaşam her yönüyle karmaşık yapılar bütünüdür. Sevdiğiniz bir işi yapıyor olsanız ve aileniz de tam hayalinizdeki gibi olsa da, kimi zamanlar kendinizi biraz yorgun hissedebilirsiniz. Bu sebepten ötürü, başarılı kadınlar, hayatlarında her daim bir tutam tutkunun yer aldığından emin vaziyette yaşarlar. 

Mümkün olduğunca yenilikler peşinde koşmak ve yeni bir şeyler üretmek, sabah sizi yataktan büyük bir hevesle kaldıracak işler ile uğraşmak ve ailenizle birlikte özel anlar yaşamak mutluluğunuz için hayati önem taşımaktadır.

Some figure

2. Mükemmeliyetçi değildirler

Başarılı kadınların yaşam boyunca kazandığı tecrübelerden edindiği en büyük derslerden biri, mükemmelliği elde etmenin imkansız olduğudur. İmkansız bir amaç uğruna kendilerini paralamadan, kendileri için bir hedef belirlemenin ve her zaman büyük düşünmenin gelecek adına yararlı olduğunu bilirler.

Bunun yerine, her anın tadına varır, güzel bir yaşam sürmeye odaklanırlar. Başarılı bir kadın olmak için, her şeyin sizin istediğiniz şekilde gidemeyebileceğini anlamanız gerekir. İşte bu yüzden şu anın tadını çıkarmalısınız.

3. Kontrolü ne zaman ele alacaklarını ve ne zaman rahatlamaları gerektiğini bilirler

Başarılı kadınlar, gerekli görüldüğü hallerde, hayatlarını, ilişkilerini ve kariyerlerini nasıl kontrol altına alacaklarını bilirler. Bunun meydana gelmesi için, kendi kurallarını ortaya koymaları ve çevrelerinde dostça ve akılcı bir şekilde çalışacak insanlar olması gerektiğini bilirler.

Ancak başarılı kadınlar sadece bununla da yetinmeyip, daha da ileri giderler. Çünkü duygusal ve zihinsel durumlarının uygun gördüğü şekilde, bu kontrollü durumdan vazgeçebilirler. Etraflarındaki insanlar ile nasıl iletişim kuracaklarını bildikleri ve bunu yapmak istedikleri için, iç dengelerini sağlam tutabilirler.

4. Ya doğru kişiyle evlenir ya da hiç evlenmezler

Evlilik, birçok kadın için karar verilmesi gereken en zor konulardan biridir. Belli bir yaştan sonra, kadınlardan evlenmesini ve çocuk sahibi olmasını beklemek toplumumuz için alışılmadık bir durum değildir. Bu beklenti, pek çok kadını, evlilik teklif aldığı zaman, ki teklifi yapan kişinin hayallerinde ki erkek olup olmamasının bir önemi olmaksızın, bunu kabul etmeye zorlayabilir.

Ama başarılı kadınların bu tarz bir hayat görüşü yoktur. Aksine, başarılı kadınların kendilerine olan inançları o kadar fazladır ve kendilerine o kadar çok değer verirler ki, sadece gerçekten istedikleri zaman evlenirler. 

Partnerlerinin kendilerini her koşulda destekleyecekleri ve onlarla beraber aynı hızda gelişeceklerine ikna olana kadar bekar kalmayı tercih ederler. Eğer bir yanılgı içerisinde olduklarını görürlerse de, geriye dönmekten de korkmazlar.

5. Risk alırlar

Başarıya ulaşmanın en iyi yolu, sürekli olarak başarıyı aramaktır ve bu sadece ‘rahatınızı bozmak’ ile meydana gelebilir. Başarılı kadınlar kendilerini kolay kararlar alarak veya rahat bir yaşam sürerek sınırlandırmazlar.

Başarılı kadınlar daha da ileri gidip, kendileri için daha zorlayıcı işler seçerler. Böylece, her gün yeni bir şeyler öğrenirken, hem iş hem de manevi dünyalarında, hedefledikleri amaçlara doğru bir adım daha atarlar.

6. Kendilerine zaman ayırırlar 

Some figure

Başarılı kadınlar, günlük olarak süreklilik arz edecek şekilde herkesin kendine biraz zaman ayırması gerektiğini bilirler. Kişisel ve iş bazlı günlük ajandanızın ne kadar dolu olduğunun hiçbir önemi yok, sadece 20 dakikanızı ayırın kendinize. Bu süre zarfında, bekleyen tüm işlerinizi unutmaya çalışın. İsterseniz meditasyon yapın ve kendinize yeni hedefler belirleyin.

Bu günlük aktiviteyi atlamamak için, alarmınızı kurun ve zamanı geldiğinde, telefonunuzu, bilgisayarınızı ya da dikkatinizi dağıtacak her şeyi kapatın gitsin. Sadece kendinize ayırdığınız bu zamandan yararlanarak, biraz yoga yapın, kitap okuyun, meditasyona yönelin veya hiç bir şey yapmayın.

7. Başarının maddi şeylerin de ötesinde olduğunu bilirler

Her ne kadar başarıya ulaşmanın karşılığının çok zengin ve mal-mülk sahibi biri olmak ile eş değer olduğuna dair genel bir kanıya sahip olsak da, başarılı kadınlar bu durumu farklı yorumlar. Para tabii ki onlar için de önemlidir, ancak uğraştıkları iş ile tatmin olmak ve rahat hissetmek onlar için daha da önemlidir.

Başarılı kadınlar da gerektiği zaman güler ya da ağlarlar. Onlar da çok çalışır ama gerektiğinde de dinlenmesini bilirler. Peki başarı sizin için ne anlama geliyor? Sizce başarıya ulaştınız mı?

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.