Logo image
Logo image

Bana Destek Olmayanları Umursamamaya Çalışacağım

2 dakika
Bana Destek Olmayanları Umursamamaya Çalışacağım
Son Güncelleme: 21 Mayıs, 2017

Bazı insanlar, toplamaya yaklaşmaz bile; yalnızca çıkarma yaparlar. Bu kişilerin kararlarımıza karışmasına ya da duygularımızı, sağlığımızı ve arzularımızı etkilemesine izin vermemeliyiz.

Şu sözü hiç unutmayın: “Sizi destekleyen kişilere önem verin. Sizi desteklemeyen kişiyi ise bir kenara koyun.

Başka bir deyişle; bize samimiyet, iyilik hissi ve güven vermeyen kişileri hayatımızdan çıkarmalıyız. Ya da onların fikirleri, varlık ya da yokluklarının bize işkence etmemesini sağlamalıyız.

Some figure

Varlığımızın büyük kısmı, etrafımızı saran kişilerden oluşur

Hayatımızdaki insanlar, rüyalarımıza ve varlığımıza anlam katar. Bu yüzden, bu insanların gelişmemize ve her adımda kendimizi iyi hissetmemize izin vermelerine gereksinim duyarız. Kendimizi iyi hissetmemizi ve en iyi şekilde gelişmemizi sağlayan kişileri aramalıyız. Ayrıca başkalarının hayatında da aynı şekilde pozitif bir rol oynamaya çalışmalıyız.

Some figure

Önemli olan kişiler, ekleme yapanlardır, çıkarma yapanlar değil

Belli bir parçamızı iptal etmeyi ve kişisel gelişimimizi boykot etmeyi amaçlayan davranışlardan kendimizi korumalıyız. Yanımızdaki kişilerin güzel tecrübeler toplayıp iyi duygular yaratmamıza yardımcı olup olmadığını sorgulamalıyız.

Bize özgürlük veren kişiler, bizimle uyumlu olan kişilerdir. Bunlar, bize uçacak kanatlar ile tutunacağımız kökler ve nedenler sunar. Bu yüzden, bu üç husus yerine getirilmediğinde, işe yaramayan şeyleri değiştirmek için uğraşmalıyız.

Bunu başarmak kolay değildir ama bizi desteklemeyen kişilerden ziyade canımızı yakan davranış, söz ve fikirlerden kendimizi kurtarmaya başladığımızda, verdiğimiz çabanın karşılığını almış olacağız.

Some figure

Kendimizi Sevmek: Size önem veren kişileri doğru seçmenin sırrı

Çoğu zaman, öncelikle kendimizi sevmemiz gerektiğini çok geç fark ediyoruz. Yalnızca kendimizi severek, başkalarının bize acı vermesine ya da bizden faydalanmasına engel olabileceğimizi unutuyoruz.  

Elbette, bazı yaralar, kötü niyet olmadan ve  istenmeden açılır. Ama bizi desteklemeyen ve kendi çıkarlarına uyduğu için hayatta bazı imkan ve seçenekleri elimizden lana kişiler de vardır.

Some figure

Dolayısıyla, özgürlüğümüzü ve hayallerimizi kısıtlamaya kalkan kişilere hayır demeyi öğrenmelisiniz. Bunu kendinize güvenerek ve saygı duyarak yaptığımızda yeterince güçlü oluruz.

Ayrıca içimizde doğacak olan pozitif etkileşimler sayesinde bağlarımızı güçlendireceğiz ve ortaya çıkabilecek olan çatışma ve sıkıntıları daha kolay çözebileceğiz.

Varlığımızı ortaya koymayı, kendimize olan sevgimizi güçlendirmeyi ve hayatımızı kararlılıkla yönetmeyi öğrenmeliyiz. Yalnızca bu şekilde gelişebilir ve bunu, bize saygı gösteren, samimi olarak iyi olmamız konusunda endişelenen ve bizi olduğumuz gibi kabul eden kişilerle beraber gerçekleştiririz.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.