Logo image
Logo image

Bana Deli Desen, Mutlu Olurum

3 dakika
Bana Deli Desen, Mutlu Olurum
Son Güncelleme: 20 Eylül, 2017

Deli sözü öyle yanlış kullanılıyor ki artık bu kelimeyi duymaktan sıkıldım. Bilgisiz kulaklara hoş gelen ama derin gerçekliği bilenler için ise son derece kulak tırmalayıcı bir söz haline geldi çünkü.

Deli, hasta, çılgın, farklı, defolu, manyak, rahatsız, tehlikeli,dengesiz, üşütük, şizofren, kaçık, çatlak, bipolar, kafayı yemiş, salak manyak,psikopat, ruh hastası.

“Bana deli diyorlar çünkü düzensiz, zamansız ve düşünmeden bir yol izliyorum- kendi yolumu.”

– Juan Ramón Marcos Sánchez. Vicdanımla Diyaloglar

Cehalet boşluğunu anlamla doldurun

Some figure

Her türlü cehalete, kelimeler deva olabilir. Kendinizi, yaftalardan ve temelsiz efsanelerden uzaklaştırın. Gerçekliği ilk elden öğrenmeye yaklaşın. Sizden tek istediğim, modası geçmiş kavramları kovup zihninizi sizin için yeni olan ama başka herkesin bildiği şeye açın.

Aklınızın karışması, kötücül bir şey değildir, bunu biliyorum ama bazen tam tersini düşünüyorum. Deli kelimesinin bazen canımı çok yaktığını inkar etmeyeceğim. Kendimi tuhaf, farklı ve değersiz hissetmeme neden oldu. Bu, güzel bir duygu değildir ve alışması güçtür.

Sizin de yaşadığınızı sandığım üzere, bir kelimenin çoklu anlamları olabileceğini öğrendim. Uzaktan her şey kafa karıştırıcı gözükür ama yaklaştığınızda eskiden bulanık olan şeyler, artık berraklaşır.

Deliliğin gücü

Bu tek kelime, ihtiva ettiği tüm anmaları ifade etmeye yetmez. Acı çektim, ağladım, çıkışı olmayan bir labirentte sıkışıp kaldımHavlu atmayı düşündüğüm, her şeyden vazgeçmek istediğim zamanlar oldu çünkü her şey anlamını yitirmiş gibiydi. Sanki hiçbir şeyin hiçbir zaman anlamı yoktu.

Some figure

Vazgeçmeye kalktığımda bana bunu yapmamam gerektiğini hatırlatan, buna değmeyeceğini söyleyen insanlar vardı. Bana çelme atmak yerine yardım eli uzatan bütün o insanlara söyleyebileceğim tek şey şu: Size tüm kalbimle teşekkür ediyorum.

Çok azımız, diğer bir çok kişiyle mücadele ediyor. Ben bu savaştan daha güçlü hâlde çıktım. Sonuna kadar mücadele ettiğimi gösteren yaralarım var ama bunca çaba, boşa değildi. Bugün güçlüyüm ve dün beni korkutan şey, şimdi rutinimin bir parçasından ibaret.

Kendim olmaktan vazgeçmeyeceğim

Kim olduğumu fark etmem ve kabul etmem çok zor oldu. Yorumlarınız, kendimden şüphe duymama, acı çekmeme ve varlığımın her zerresini sorgulamama neden oldu. Çukurlarla, düşüşlerle ve kırılmalarla dolu bir yoldu bu ama sonunda hedefime ulaşmayı başardım.

Mükemmel olmadığıma eminim: Mükemmel olan kimseyle de tanışmadım bugüne dek. Her insan gibi ben de hatalar yapıyorum. Bu hataları düzeltiyorum ama bazen çok geç kalmış oluyorum. Umarım bunu anlarsın, yanımda kalır ve sırtını bana dönmezsin.

Sırf seni memnun etmek için kendim olmaktan vazgeçmeyeceğim. Kendimi tanıma ve koşulsuz olarak sevme fırsatını kazandığım için çok şanslı hissediyorum kendimi. Bu dünyaya seni memnun etmek ve olmamı istediğin kişi olmak için gelmedim. Ben, buyum. Beni sevmeni çok isterim ama tıpkı kendimi kabul ettiğim gibi herkesi memnun etmenin mümkün olmadığını da kabul ediyorum.

Some figure

“Bazen öyle içten, öyle kuvvetli sarılıyorum ki dövmelerim, sarıldığım insanın cildinde iz bırakıyor. Ama bazı zamanlar kendimi saklama ihtiyacını duyuyorum ve bir karar veriyorum. Başarısız olursam, kusursuz bir  başarısızlık demektir bu. Sonra kendimi azarlıyor ve korkaklığıma lanet ediyorum, değişeceğime söz veriyorum. Ama değişmiyorum, bunu istiyor muyum ve yapabilir miyim, bilmiyorum.”

– Juan Ramón Marcos Sánchez, Vicdanımla Diyaloglar

Bana deli desen mutlu olurum

Bana, olmadığım bir sıfatı yakıştırmak hoşuna gidiyorsa, seni durduran yok. Beni gönlünce yaftala. Dünyamı tek bir kelimeye indirge ve onun ardına gizlen. İstiyorsan bana deli de ama bunu söylerken kullandığın kelimenin gerçekten ne anlama geldiğini iyi öğren.

Çılgın, güçlü, cesur, dost canlısı, şefkatli, eşsiz,mücadeleci, yetenekli, eğitimli, dikkatli, sorumlu,çalışkan,harika, zeki,özenli, muhteşem, savaşçı, azimli, orijinal, dirençli, titiz,tatlı,şapşal, hassas, ilginç, istisnai.

“Gönüllü otizm uzaklığından, yalnızca deli insanların aklı başında olduklarını bilmenin verdiği güven duygusuyla gülümsüyorsun. Bana deli diyorlar ve ben mutlu oluyorum.”

– Juan Ramón Marcos Sánchez, Vicdanımla Diyaloglar

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.