Bağlanmanın Gizemine Beni İnandırdın

Bağlanmak rastlantıdan çok daha fazla bir şeydir. Zamanı paylaşmak ve adeta büyülemektir. Bu hikayenin tamamı birine bağlanmak ile ilgilidir.
Bağlanmanın Gizemine Beni İnandırdın
Gema Sánchez Cuevas

Yazan ve doğrulayan psikolog Gema Sánchez Cuevas.

Son Güncelleme: 22 Aralık, 2022

Hayat sürprizlerle ve hayatımızı kökten değiştiren insanlarla doludur. Bazıları bu sürprizlere rastlantı adını verirler, diğerleri de mutlu tesadüfler, eş zamanlı oluşumlar ve hatta kaderin ipleriyle karşılaşma adını verirler. Ama hepsinin ortak bir yönü var: Bağlanmak ve onun gizemi. İşte senin sayende yaşadıklarım.

Ara sıra ne zaman başladığını merak ediyorum. Bana hayatınızda ne zaman yer ayırdınız? Hayatlarımızın gizemli birleşmesi tam olarak hangi anımızda meydana geldi? Gerçek şu ki; ne zaman başladığını bilmesem bile, bu yolculuğun bir parçası olmaktan çok hoşlanıyorum.

Kendimi bırakmak, gerçekten nasıl yapacağımı öğrenmek istediğim bir şey. Size ayrıca sadece ikimizin bildiği şifreli mesajlar da göndermeyi öğrenmek istiyorum. Yine de sözlerimizin açıklayamadığı şeyleri ortaya çıkarmak kolay değil.

Umarım sır tutabilirsiniz…

“İnsanlar buluşmaları gerektiğinde buluşur.”

– Paulo Coelho

En sevdiğim süreklilik

Senin nasıl yaptığını bilmiyorum. Sen benim sürekli, tekrar eden gözdelerimden biri ve düşüncelerimin ve gülümsememin kaynağı oldun. Bunu kelimelerle ifade edemem ama bu bir gerçek. Böyle hissetmekten hoşlanıyorum. Bunun en iyi tarafı tenime dokunmasan bile beni canlı hissettirmen.

“Size parmağını bile dokundurmadan bir şey hissettiren kişi varsa, bu etkileyicidir.”

– Mario Benedetti

gülen yüz

Senin bu oyunu kazandığını itiraf etmeliyim. Gözlerimi kapatıp ruhum senin ruhuna dokunduğunda hiçbir şey olmamış gibi davranmam imkansız.

Ama kabul etmeliyim ki sen sırlı bir şeysin ve kendinle ilgili konuşmaktan kaçman söz konusu olduğunda bu konuda uzmansın. Buna aldırmıyorum, çünkü bundan hoşlanıyorum. Seni keşfetmekten ne kadar hoşlandığımı biliyor musun?

Sen mutluluksun

Başkalarıyla dostluk kurmada özel bir yeteneğin olduğundan haberin var mı? Onların uğursuzluklarını, sıkıntılarını dinleme sanatında ve onları neyin mutlu ettiğini keşfetmede yeteneklisin. Ve yalnızca bu değil. Senin espri anlayışının benim günümü aydınlattığını biliyor muydun? Sen bir devrimcisin. Umulmayan stratejilerinle, büyüleme ve gülümsetme kapasitesine sahipsin. Aslında sayende daha çok yüzüm gülmeye başladı.

Bazen senin bir bataklığın ortasında demir attığını düşünüyorum. Başka zaman da her şeyi farklı hale getiren sürpriz bir şey gibi oluveriyorsun. Kesinlikle zamana nasıl damga vuracağını biliyorsun.

Sana başka bir sırrım daha var: Sana hayranım. Çünkü bir rüyada yaşamak farklı. Birbirini tanımak, kendini keşfetmek, başkalarını mutlu etmek için kendini geliştirmek, daha mutlu insanlar olabilmek ve bunlar için yaşamak farklı. Neden kendimizle bağlantı kurmamız gerektiğinin en iyi örneği sensin. Sen bağlanmak sözcüğünün sırrını çözmüşsün.

Seni tanıdığım için minnettarım

Bazı başarısız girişimlerden sonra seninle tanışmama razı olduğun için sana teşekkür etmeden sözümü bitirmek istemiyorum. Biliyorum senin değil, benim hatam.

Gerçek şu ki; burada belli bir sebep veya başka bir sebep için bulunuyoruz. Burada birbirimize şifreli mesajlar ve bilmeceler gönderiyoruz. En azından benim düşündüğüm bu; sadece kendim için konuşuyorum. Hala hiçbir şeyi geri getiremem. Eğer bunların hepsi benim kafamdaysa, varılacak yere asla varmayacak olsam da en azından bu yolculuktan hoşlanıyorum ve aslında bu sadece zayıf bir bağlanma.

Yine de buna inanmak istemiyorum. Bu kasırgaya bir şeyin sebep olduğunu biliyorum. Sizin endişelerinizin arasında benim güvensizliğimin ve benimle ilgili şeylerde sizin şüphelerinizin olduğunu biliyorum.

ışık vurmuş el

Kendiniz gibi davrandığınız ve bağlanmak olayının gizemine beni inandırdığınız için teşekkürler

Ben kapınızı çaldığımda kapıyı kapatmadığınız için teşekkürler. Ayrıca anlayışınız için, zamanınızı benimle paylaştığınız için, tartışmalarımız, gecenin bir yarısında arayıp paylaştığınız düşünceleriniz için, tuhaf davranışlarınız (neden bahsettiğimi bildiğinizden eminim) için teşekkürler.

Sizinle birlikte yürümeme izin verdiğiniz, bana zihinsel labirentler oluşturduğunuz için, kendimi bulmamda bana güç verdiğiniz için teşekkürler. İnanın bana, ilerlemek için seni iteleyen birini bulmak gerçekten kolay değil. Daha önce senin göremediğin şeyleri görmeni sağlayan birini bulmak kolay değil.

Son olarak, varlığınız için size teşekkür ederim. Siz bağlanmanın gizemine benim inanmamı sağladınız.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.