Logo image
Logo image

Ayrılıktan Sonra Birini Unutmak

5 dakika
Ayrılıktan sonra birini unutmak kolay değildir, özellikle de ilişkiyi bitirmek sizin isteğiniz değilse. Bir psikolog olan Marcelo Ceberio bu yazıda, bazı insanların geçmiş ilişkilerinin hayaletlerine bağlı kalmalarının nedenlerini tartışıyor.
Ayrılıktan Sonra Birini Unutmak
Son Güncelleme: 21 Ağustos, 2020

Ayrılıktan sonra birini unutamamak yatakta depresif bir şekilde yatıp delice ağlamak demek değildir. Muhtemelen hayatınıza devam edersiniz, aynı şekilde eski sevgiliniz de eder. İkiniz de işinize gider, etkinliklere katılırsınız. Genelde hayatınıza normal devam edersiniz. Belki de başka flörtleriniz olur ve her şey iyi görünse de eski sevgilinize dair anılar bir türlü gitmek bilmez.

Çünkü o anılar özeldir ve onları öylece unutamazsınız. İkinizin de yeni romantik partneri olsa da o kişiyi yanınızda hissetmeyi özlersiniz. En derin sessizliklerinizde onların adı aklınıza gelir. Belki de yokluklarını en çok gece hissedersiniz, bir daha asla birlikte olamayacağınızı bilseniz de.

Yanınızda olmalarını istemeye devam edersiniz. Bunun nedeni, birlikte yaptığınız şeylerin anısına değer vermenizdir. Ayrıca, ikinizin de paylaştığı hassas anları özlediğiniz içindir. Evet, kötü zamanların hatırası sizi hala rahatsız etse bile.

Hepsinden kötüsü, bu duyguları arkadaşlarınızla paylaşamazsınız çünkü duymaktan çoktan sıkılmışlardır. Ayrıca, muhtemelen eski sevgilinizden nefret ediyorlardır. O zaman, bu kadar çok sevdiğiniz birini nasıl atlatacaksınız?

Some figure

Ayrılıktan sonra birini unutmak: eski sevgiliyi unutamamak

Pek çok aşk hikayesi, terapilerden geçmiştir. Hayat devam eder ve insanlar farklı duygulardan geçerken çelişmek kaçınılmaz hale gelir. Aşk konusunda, iki taraf da en asil duyguları ve en sefil tutkuları açığa vurur. Aynı zamanda bir insanın eski sevgilisine hala bağlı olmasının pek çok sebebi olabilir.

Bu tamamen aşkla ilgili değildir: Bu çok açıktır. Bunun nedeni bir insana aşık olmakla; ona takılı kalmak, ona hapsolmak ya da onda sıkışıp kalmak farklı şeylerdir.

Bu tür bir durum yüzünden danışma rica eden bir kişi, genellikle çaresizdir. Pek çoğu bunun nedeninin eski sevgiliyi nasıl unutacağını bilmiyor olmasıdır. Bu noktada soru şudur: Bir insan, sürekli her yerde var olan bir hayaletle yaşayabilir mi?

Bazı insanlar onların peşini bırakmayan bu konu hakkında devamlı düşünmeyi bırakma amacıyla bu seanslara katılır. Benzer şekilde diğerleri de eski partnerlerini atlatmak adına bir formül arayışıyla psikolojik yardım ister. Hatta belki eski sevgilisi geri gelsin diye çeşitli ezoterik metotlar deneyerek mumlar bile yakar. Tabii ki hiçbiri işe yaramaz.

Terapi

Ayrılıktan sonra birini unutamayan ve onu geri kazanmaya çalışmak için terapiye giden bir kişi başarısızlığa mahkumdur. Elbette, insani kararsızlıklar söz konusu olduğunda mantıklı olmak imkansızdır. Giden kişinin idealleştirilmesi, o kişiden ayrılmayı çok zorlaştıran birçok şeyden biridir.

Bunun nedeni, insanların ayrılmalarına neden olan olumsuz şeyleri unutmaya meyilli olmalarıdır. Başka bir deyişle, sadece birlikte geçirdikleri güzel zamanları hatırlarlar. Üstelik erdemlerini yüceltirler ve onları mükemmel bir varlığa dönüştürürler. Maalesef zaman geçtikçe bu idealleştirmeler daha da güçlenir ve tüm bunlar böyle bir insanla birlikte olmamayı dayanılmaz hale getirir.

Kararsızlık

  • Bunun nedeni eski sevgilinizin sizi manipüle etmesi olabilir. Çoğu kişi ilişki bağımlılığı yaşar. Bazen başkalarını suçluluk ve güç oyunları yoluyla kendilerine katılmaya teşvik eder, onları kendi bölgelerinin bir parçası olarak görüp üstünde hak iddia eder.
  • Bazı kararsız insanlar, yeni bir ilişki içinde olmalarına rağmen, ayrıldıkları kişide beklentiler yaratır.
  • Sonra melankoli yaşadıkları için vedalaşamayanlar vardır. Zaman geçtikçe ayrılıkla baş edemezler.
  • Bunun yerine, diğerleri mutlu olmaya ve hızlı bir şekilde kompülsif buluşmalara, ara sıra aşklara ve estetik değişikliklere girmeye çalışır, ancak bir süre sonra kaybettikleri aşk için özlem duyarlar.

Her şeyden önce, kimsenin bir başkasını tam olarak sevmediğini hesaba katmalısınız. Çoğu insan bunu değerlerine, inançlarına, zevklerine vb. göre parçalar halinde yapar. Bu, bir kişiyi bir ilişkiye sokan şeylerin bir toplamasıdır.

Ayrılıktan sonra birini unutmak zordur, fakat yaptıklarından sonra bir insanı sevmeye nasıl devam edebilirsiniz!

Yakalanma bağlantısı irrasyoneldir. Başka bir deyişle, hiçbir mantığı yoktur. Ayrılık, en tutarlı kararlarınızdan biri olmasına rağmen, kaybedilen kişi düşüncelerinizde kalır. Öyle ki, duygularınız hakkında konuşamazsınız bile. En azından çevrenizdekilere konuşamazsınız.

Çünkü, sizi seven insanlar, eski sevgilinizin size ne kadar kötü hissettirdiğini size hatırlatmanın onların üstüne bir vazife olduğunu düşünür. O ilişkide ne kadar acı çektiğinizi size hatırlar. Elbette onları susturmayı tercih edersiniz.

Gördüğünüz gibi, arkadaşlarınız ve aileniz hafızanızı harekete geçirir, ancak elbette hafızanızın sessiz kalmasını tercih edersiniz. Öyle ya da daha kötüsü, sinirlenirsiniz ve kendinizi onların yüzünüze vurduğu şeylere karşı savunursunuz.

Bu nedenle, anılarınızdan gelen gerilimi üzerinizden atmak için yeni arkadaşlıklar arayışına girebilirsiniz. Bunu yapmanızın nedeni eski sevgilinizin anısını canlı ve taze tutmasıdır.

Eski sevgilinizin hayaleti, her anınızda mevcut olana kadar tekrar tekrar belirir. Böylece, dikkatinizin çoğunu ona verirsiniz ve faaliyet dünyanız gerçekten küçülür. Dahası, müdahaleci düşünceleriniz boğucu hale gelir.

Anksiyete

Ayrılık sonrası eski sevgilisini unutamayan kişi; stresli, sıkıntılı ve anksiyeteli bir hale gelir. Düşünceleri tekrarlıdır ve kompülsif bir biçimde sigara içme ya da panik ya da anksiyete sorunları gibi yıkıcı davranışlara neden olur. Tüm bunlar kişinin öz saygısını düşürür.

Eski partnere takıntılı bir biçimde odaklanmak, ayrılık sonrası o kişiyi unutmaya çalışan insanı engeller. Başkasını beğenmesinin ve yeni bir ilişkiye başlamasının önüne geçer. O an dünyada kaybedilen kişiden başka bir insan yoktur.

Bazen, bu takıntılı tipteki kişi, WhatsApp, aramalar, e-postalar yoluyla veya hatta onları takip ederek eski sevgililerini kovalamaya başlayabilir. Eski sevgililerinin her hareketini sürekli takip eden bir tür dedektife dönüşür. Arzu nesnesinin yaptığı her şeyden haberdar olur ve hatta davranışları ve duyguları hakkında hipotezler geliştirir.

Bu, hem kovalayan hem de kovalanan kişi için oldukça tatsız bir durumdur. Bunun nedeni, bunlardan yalnızca birinin bağımlı olması, diğerinin ise özgür olmak ve kendi alanlarının tadını çıkarmak istemesidir.

Some figure

Ayrılıktan sonra birini unutmak: Onları aklınızdan nasıl çıkarırsınız

Kayıp kişinin hayaleti günlük hayatınıza yerleştiği zaman, hayatınızın bir parçası haline gelir. Bu nedenle, onları aklınızdan çıkarmak aslında oldukça zordur. Artık konu sadece onlarla ilgili değil, kurduğunuz modus operandi ile ilgilidir.

Sizi devam ettiren araştırmanın heyecanıdır. Böylece onların hayaletleri ailenizin bir parçası olur. Ayrılıktan sonra unutmaya çalıştığınız kişinin sisteminin bir üyesi daha.

Bu duygusal bagajı hafifletmenin bir yolu, kaybettiğiniz kişinin hayaletiyle kurduğunuz hastalıklı oyunu mümkünse anlayıp kabul etmektir, özellikle de diğer kişi de bunun bir parçasıysa ve henüz sınırları belirlemediyseniz.

Bu kişinin bir tür yanlış beklentiler yarattığının farkında olmalısınız. Bir şekilde bir şansınız olduğuna sizi inandırıyor mu? Örneğin, “hayır” yerine “belki” mi diyor?

Büyük ihtimalle bir şeyleri değiştirmeye söz verdiğiniz durumda, üzüntünüzden ve size dönmeleri için yalvarmanızdan ileri gelmektedir. Bunun sadece kafa karışıklığına yol açtığını ve oyunu daha da karmaşık hale getirdiğini unutmayın.

Her durumda, kaçınmanız gereken şey az çok aynıdır, özellikle de sizi oyunda tutan ve değişim yaratmayan etkileşimler. Geride kalan kişi, diğer kişiyi özgür kılmak için takiplerine son vermelidir. Kendilerini özgür kılmanın tek yolu da budur.

Son notlar

Üzüntü, kayıp ve yalnızlıkla nasıl baş edeceğinizi bilmelisiniz. Bu, sadece öz güveninizi artırmak ve sizi güçlendirmekle kalmayacak, aynı zamanda daha güçlü hissetmenizi de sağlayacaktır. Böylece eylemleriniz daha tutarlı olacaktır.

Her halükarda, aşk söz konusu olduğunda belirlenmiş bir formül yoktur. Bununla birlikte, bazı özellikler evrenseldir ve çoğu insanda görülür. Böylece genel çözümler mevcuttur diyebiliriz. Neden aşık olduğunuzu ya da sizi neden terk ettiklerini bilmiyor olabilirsiniz. Öte yandan, ayrılığı açıklamanıza ve bunu sürdürmenize yardımcı olacak mantıklı hipotezler oluşturabilirsiniz.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.