Aynadaki Yansımanızın Ötesine Bakın

Aynadaki Yansımanızın Ötesine Bakın
Lorena Vara González

Yazan ve doğrulayan psikolog Lorena Vara González.

Son Güncelleme: 22 Aralık, 2022

Bugün aynanın karşısında oturup kendimle konuştum. Mükemmel olmadığımı ve olduğum gibi kendimi kabul edip seveceğimi söyledim. Fiziksel görüntümün ardında aslında kim olduğunu görmek ve ilk kez kim olduğumu anlamak için, bütün deneyimlerimin toplamını anlamak için…

Bugün hayatın deriden yansıdığını gördüm. Her ne kadar gözler ruhun aynasıdır deseler de aynı zamanda onlar umudun kapısıdır. Yine de bazen aynaya bakıp görünüşün ötesindekini, sadece deri ve kemikten oluşmadığımızı, umut ve hayallerimizin de olduğunu görmek zordur.

Sadece et ve kemik değiliz – olduğumuz ve olacağımız her şeyiz.

Gözlerin çevresindeki kırışıklıklar endişe, ağzın kenarındakiler ise gülümseme izi. Söylenmemiş sözleri anlatır bu çizgiler. Bunlar bizim parçamızdır ve dünyaya kim olduğumuzu göstermenin bir yoludur.

Aynaya bakarken ruhunuzu düşünmek zor olabilir. Geleceğe bakmak yerine geçmişe üzüntü duyarken, kazandıklarımız yerine kaybettiklerimizi düşünürken, kendimizi porselen gibi mükemmel göstermeye çalışırken, sanki hiç deneyimi olmamış birer oyuncak bebekmişiz gibi…

aynada gözler

Geçmişten ders çıkarmak

Sadece gözün gördüğü kadar değiliz. Derimizden anlaşıldığı gibi bir geçmişimiz var. Geçmişimiz nereden geldiğimizdir ama nereye gideceğimizi belirlemez. Gelecek adımın bizi nereye götüreceğine kendimiz karar veririz.

Ancak geçmişten bir şeyler öğrenmeye çalışırken geçmişe takılı kalmamak gerektiğini unutmamalıyız. Geçmiş olduğumuz kişinin bir parçası olsa da gelecekte olacağımız kişi de olmak zorunda değil.

Geçmişten gurur duymalı, ders çıkarmalı ama geleceğimizi tamamen belirlemesine izin vermemeliyiz.

Pes eder ve geçmişin şu anı ele geçirmesine izin verirseniz gerçekten yaşamayan bir izleyiciden daha fazlası asla olamazsınız.

bakışanlar

Gelecek neler olabileceğinin bir aynasıdır

Yansımamı dinlerken, aynada görmek istediğim gelecek hakkında korkusuzca konuşmak, gerçekten istediğim şey için savaşma isteğinin geçmişte yaptığım hatalardan daha değerli olduğunu anladım. Her zaman gerçekte olduğu gibi gerçekliğe bakmak zorunda değilsiniz, ancak yapmaya karar verdiğiniz şeyi gerçekleştirirseniz onu elde edebilirsiniz.

İstediğiniz geleceği inşa etmek zaman alır, ancak siz yeterince sabırlıysanız ve pes etmiyorsanız, hedeflerinizin şu anda ne kadar uzakta olursa olsun bunu yaparsınız. Sıkıntı, hatalarınızdan öğrenme becerisi ve sizi tetikleyen taştan kurtulmak için bir zeka işareti olarak devam etmek bir erdemdir.

Bugün yansıma ile konuşmak için aynanın karşısında oturdum ve anladım ki yaşadığım her şeyim ve olmak istediğim her şey olacağım. Hayallerim için savaşmak ve hatalarımdan öğrenmek için gereken her şey benim elimde. Sonunda, hayal ettiğimiz imgenin ötesinde kendimizi tanımamız halinde hayallerimize ulaşabiliriz. Kimse mükemmel değil, olması gerektiği gibi kusurlu.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.