Logo image
Logo image

Ayı Kardeş Filmi: Bir Kişisel Gelişim Örneği

4 dakika
Ayı Kardeş Filmi: Bir Kişisel Gelişim Örneği
Gema Sánchez Cuevas

tarafından incelendi ve onaylandı. psikolog Gema Sánchez Cuevas

Tarafından yazılmıştır Camila Thomas
Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Kişisel gelişim yaşam boyunca sürekli olarak gerçekleşir. Hatta bazen bu gelişimin farkında bile olmayız. Kişisel gelişim ilerleyici bir süreçtir ve bir araya getirilen tüm yaşam deneyimlerimiz kişisel gelişim yolumuzu yaratır. Bununla birlikte, ilerlememiz her zaman doğrusal değildir. İleri atılan adımlara genellikle aksilikler eşlik eder. İşte bugün bahsedeceğimiz Ayı Kardeş filmi, bu kişisel gelişim yolunu ele alıyor.

Çocukluk ve yetişkinlik arasındaki geçiş de zorluklarla dolu bir süreçtir. Bu bizim paradigmalarımızı değiştirmemize ve yeni sorumluluklar almamıza neden olur. Ayı Kardeş filmi bu süreci göstermektedir. Şimdi gelin, bu filme biraz daha yakından bakalım.

Ayı Kardeş, bir adamın hikayesi

Ayı Kardeşi 2003 yılında gösterime girmiş bir animasyon filmiydi. Yetişkinliğe geçiş aşamasındaki genç Kenai’nin hikayesini anlatıyor. Yetişkin yaşamına giriş töreni sırasında Kenai ahşap bir totem almayı umuyor. Büyük ruhlar tarafından kutsanan bu totem, Kenai için hayatının geri kalanını mutlu bir şekilde geçirmenin anahtarı olacak.

Some figure

Ancak toteminin sırrı açığa çıktığında Kenai büyük bir hayal kırıklığı yaşar. Büyük Ruhlar, toteme bir ayı çizmiştir ve bu, sevgiyi temsil etmektedir.Oysa Kenai, ağabeyleri gibi cesareti temsil eden bir totem almayı ummuştu. Kenai’nin ağabeyi Sitka’nın totemi rehberliği ve diğer kardeşi Denahi’nin totemi ise bilgeliği temsil etmektedir.

Bu duruma öfkelenen Kenai köyün balıklarını yiyen bir ayıyı takip etmeye başlar. Sitka ve Denahi kardeşlerinin peşindne gider ancak bir kaza olur ve Sitka ölür. Kenai intikam almak istediği için ayıyı kovalayıp öldürür. Ancak Sitka’nın ruhu buna müdahale eder. Büyük Ruhlar Kenai’yi bir ayıya çevirir.

Artık bir ayı olan Kenai, ilk başta yalnız ve şaşkındır.Burada annesini kaybeden küçük yavru ayı Koda ile tanışır. Kenai ve Koda birlikte bir yolculuğa çıkmalıdır. Hedefleri, Büyük Ruhların Dünya’ya değdiği dağa ulaşmaktır. Sadece Büyük Ruhlar, Kenai’nin tekrar insan olması için büyüyü bozabilir.

Bu yolculuk sırasında Kenai, ailenin gerçek anlamını anlamaya başlar. Ayrıca, çocukların bakımı gibi yetişkin sorumluluklarını üstlenir. Kenai ayrıca Denahi ile olan ilişkisini güçlendirir. Filmin sonunda Kenai bir ayı olarak kalmaya karar vermiştir. Çünkü iki kardeşi yani Denahi ve küçük Koda arasında ona en çok ihtiyacı olanın Koda olduğuna karar verir.

“Sevgi çok güçlüdür. Bu, bir ayıya dönüşerek gerçek bir erkek hâline gelen bir çocuğun hikayesi.”

– Denahi, Ayı Kardeş

Ayı Kardeş filminde kişisel gelişim yolculuğu

Çeşitli filmler karakterin kişisel gelişimini, maceralarla dolu uzun bir yolculukla gösterir. İşte Ayı Kardeş de bu filmlerden biri. Günlük hayatta bu tür yolculuklara nadiren çıkarız. Bununla birlikte, kendi yaşamlarımızdaki kişisel gelişim bu yolculuklara benzetilebilir.

Kişisel gelişim, gerçek bitiş çizgisine sahip olmayan uzun vadeli bir projedir. Kişisel gelişim projesi bir dizi hedef ve amaçtan oluşmaktadır. Bu hedeflerden bazıları yolculuğun başlangıcında, diğerleri ise yolculuk sırasında ortaya çıkar. Kişisel hedefler de yeteneklerimize ve ilgi alanlarımıza göre değişir.

Hayatı uzun ve heyecan verici bir yolculuğa benzetebiliriz. Zaman geçtikçe ve yolumuzda ilerledikçe, yeni olasılıklar görmeye başlarız. Bu olasılıklar, yolumuzu değiştirebilir. Bazen üzüntülü anlar vardır hayatta. Bazen ise büyük mutluluklar yaşarız.

Some figure

Yolculuğunuza başlayın

Yolumuz insanların hayatımıza girmesiyle genişler ve farklı yaşam deneyimleri biriktiririz. Birçok genç, bir yetişkin olmanın sabit özelliklere sahip statik bir faz olduğunu düşünmektedir. Bir yetişkin olmak belirli sorumlulukları içeriyor olsa da, bunlar yetişkinliği tanımlayan tek şey değildir. Yetişkinlik sürekli bir öğrenim sürecidir.

Yetişkinlerin içsel büyümeleri, yaşam kalitelerini iyileştirmeye odaklanır. Büyürken, eylemlerimizin çevremizden belirli tepkiler aldığını fark ederiz. Mesele, tatmin olmak için aradığımız sonuçları sağlayan uyaranları tanımlamakla ilgilidir.

Bir yetişkin olmak, her bireyin kendine özgü bir süreç ve zorluklardan geçmesi gerektiğinin anlaşılmasını gerektirir. En önemli şey, motivasyonlarımızı tanımlamak için kendi eylemlerimizi analiz etmektir. Bizi motive eden şeylere göre hareket edersek, değerlerimize uygun hedefler oluşturabiliriz.

Bir destek ağına sahip olmanın önemi

Destek ağı, zaman içinde bir ilişkimizi sürdürdüğümüz bir grup insandır. Bu ilişki, ortaklık ve güvene dayanır. Bu insanlar, duygusal olarak önemlidir insan grubu, kullanmak için duygusal olarak bizim için önemlidir ve bizi desteklemeye isteklidirler. Bir destek ağı zor zamanlarda yardım sağlar, böylece biraz daha az acı hissederiz.

Some figure

Aile ve arkadaşlar bir destek ağını oluşturabilir. Destek ağımızın üyeleri mutlak güvenimize sahiptir. Etkili bir kişiler arası ilişkide, grubumuzun destek ağındaki her bir kişinin bir parçasıyız. Bu nedenle, işbirliği karşılıklı ve iki yönlüdür.

Fonksiyonel destek ağları kurmakta iletişim en önemli unsurdur. İletişim, diğer insanların davranışlarını ve motivasyonlarını anlamamızı sağlar. Bu şekilde, bir destek ağı iletişim ve güvene dayanmalıdır. İletişim sayesinde hedeflerimiz ve yeteneklerimiz değiştikçe destek ağı, her üyenin kişisel gelişimine uyum sağlar.

Büyüme, ani bir eylem olarak değil, aşamalı olarak gerçekleşir. Bu nedenle çocukluktan yetişkinliğe geçiş aşamalı bir süreçtir. Bu süreçte aile ve arkadaşlar, bireyin ihtiyaç duyduğu hallerde güvenebileceği sütunlar olarak hareket eder. Her gencin kendini tanıma ve kişiliği üzerinde düşünme döneminden geçmesi gerektiğini hatırlamak zorundayız.

“Ne karar verirsen ver, önemli değil. Sen her zaman benim küçük kardeşim olacaksın.”

– Denahi, Ayı Kardeş

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.