Aslan Christian'ın Kalpleri Isıtan Hikayesi

Aslan Christian'ın Kalpleri Isıtan Hikayesi
Sergio De Dios González

Yazan ve doğrulayan psikolog Sergio De Dios González.

Son Güncelleme: 18 Eylül, 2018

Aslan Christian’ın hikayesi insanlarla bir aslan arasında doğabilecek bir sevgi bağını anlatan sıcacık bir hikaye. Belgesellere de konu olmuş ve hala ardında bazı çözülmemiş sorular bırakmış gerçek bir hikaye.

Her şey 1969’da Londra’da başladı. John Rendall ve Anthony “Ace” Bourke adlarında bir çift genç Avustralyalı Harrods’a alışveriş yapmaya gittiler. Şanslarına satılık bir aslan yavrusu buldular. Önceki gece işlerini berbat ettiği için satıcı ondan kurtulmak istiyordu.

“Bir toplumun ahlaki gidişatını hayvanlara nasıl davrandıklarına bakarak anlamak mümkündür.”

– Mahatma Gandhi

Çocuklar aslanı alıp evlerine götürdüler. Arkadaşlarıyla beraber onu büyütmeye başladılar ve onun ne kadar sosyal ve tatlı bir hayvan olduğunun farkına vardılar. Küçük yavru bir yaşına bastığında onu evde tutmak artık mümkün değildi. Sonra onu ilginç bir şekilde “Sofistikedi” adını verdikleri ve sahibi oldukları mobilya mağazasına götürmeye karar verdiler.

Aslan Christian’a üzücü veda

Ne Rendall ne de Bourke küçük dostlarının bu kadar hızlı büyüyeceğini kestiremediler. Çok kısa süre içinde onu mobilya mağazasında tutmak da imkansız hale gelmişti. Hiçbir yere sığmıyor ve kaçınılmaz olarak her yerde çok fazla zarara yol açıyordu. Sonrasında rahip olan bir arkadaşlarına Christian’ın Hristiyan mezarlığında kalıp kalamayacağını sordular. Rahip kalmasına izin verdi.

christian siyah beyaz

Aslan Christian büyümeye devam etti. Bir yetişkin haline gelmişti ve inanılmaz fazla besin tüketiyordu. Ona yemek almak insan dostları için inanılmaz pahalıya mal oluyordu. Artık Londra’da yaşamaya devam etmesinin imkansız olduğunu anlamışlardı. Sonuçta o bir hayvandı. Ya tehlikeli bir hal alsaydı? Her zaman dost canlısı olmuştu, ama ne olup biteceği bilinmezdi…

İki film oyuncusu Christian’ı ziyaret edip onu Kenyalı ünlü çevreci George Adamson’a vermenin mantıklı olacağını önerdiler. Onun doğal habitatına gitmesine aracı olup gerçek bir aslan gibi yaşamasını sağlayabilirdi. Çocuklar çok kötü hissetmeden bu öneriyi kabul ettiler. Bu herkes için en iyisiydi.

Christian ormana döner

Gençler Christian’ı Kenya’daki Kora Ulusal Parkı’na götürme konusunda hemfikir olurlar. Yeni bir hayata başlaması için en uygun yer orasıydı. Çevreci dostları Christian’ı herkesin “Evlat” dediği daha yaşlı erkek bir aslanla tanıştırdı. Ayrıca onların yanına yeni bir sürü kurmaları için bir de dişi aslan verdi. Ufak ufak hayvanlar insanlardan uzaklaşmaya başladılar; ta ki bir daha insanların yanına dönmedikleri güne kadar.

christian sarılıyor

Bu olaydan bir yıl sonra Rendall ve Bourke arkadaşları Christian’ı ziyaret etmek insiyatifini aldılar. Bu biraz çılgın bir düşünceydi. Çoktan doğal habitatına dönmüştü ve sıradan bir aslan gibi davranıyordu. Yine de onun iyi olup olmadığını anlamak için onu görmek istediler. Çevreci dostları onları uyardı. Çok dikkatli olmalılardı. Christian onlara saldırabilirdi.

Genç adamlar Kora’nın uç noktalarına gidip beklemeye başladılar. Christian diye seslenmeye başladılar ama hemen ortaya çıkmadı. En sonunda aslan dikkatlice kayaların arasından çıkarken görüldü. Çocuklar ona seslenmeye devam ettiler. Aslan buna hızlıca tepki verdi ve hemen eski dostlarına kavuşmak için harekete geçti.  Tüm garipliğe rağmen çocukları hatırladı. Kendini onların üzerine atıp onları kucakladı ve suratlarını yaladı. Tüm bu olaylar kameraya kaydedildi.

Yanıtsız bir hikaye

Bir yıl sonra daha da ilginç bir şey oldu. Son buluşmalarından sonra aslan Christian ormana döndü. O anda gördükleri onun ormandaki aslanların kralı olduğuydu. Sonra bir anda ortadan kayboluverdi. 9 ay boyunca ondan hiçbir şekilde haber alamadılar. Onun insan dostları onu bir şekilde yeniden ziyaret etmek istiyorlardı.

Nasıl ve neden bilinmiyor ama çocukların gelmesinden bir gün önce Christan yine Kora civarlarında dolanmaya başladı. Ertesi gün o ilk karşılaşma anları yeniden tekrarlandı. Aslan onlara önce dikkatlice baktı sonra tıpkı onların büyüttüğü yavruymuş gibi yeniden koşarak onlara yaklaştı. Tek fark onu gördükleri son zamana göre iki kat büyümüş olmasıydı.

christian arabada

Aslan Christian ve insan dostlarının hikayesi gerçek fotoğraflar içeren bir belgesele dönüştürüldü. Ayrıca hikayelerini anlattıkları ve onlarla ilgili dünya çapında yazılmış sayısız makalenin yer aldığı bir roman da yazdılar. Hala bu “yaratık” ve ona sevgilerini sunmuş ve daha da önemlisi onun gelecekteki ihtiyaçlarını anlamış bu iki erkek arasındaki harika ilişkinin belirli bir açıklaması yok.

İlginizi çekebilir ...
Çocuklar ve Evcil Hayvanlar Arasındaki Bağ
Aklınızı Keşfedin
sayfasında okuyun Aklınızı Keşfedin
Çocuklar ve Evcil Hayvanlar Arasındaki Bağ

Sevginin, insan kalbinin yaşayabileceği en harika hislerden biri olduğu doğrudur. Hayvanlar da olduğu kadar tutku ve yoğunluğa sahip olabilirler.


Aklınızı Keşfedin'in içeriği yalnızca bilgilendirme ve eğitim amaçlıdır. Bir uzmanın teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.