Logo image
Logo image

Aşkla Büyümek – İlişkilerde Yapılacaklar ve Yapılmayacaklar

5 dakika
Aşkla Büyümek – İlişkilerde Yapılacaklar ve Yapılmayacaklar
Son Güncelleme: 10 Mayıs, 2018

Çoğumuz için istikrarlı bir ilişkiye sahip olmak adeta imkansız bir görev haline geldi. Bu böyle olmamalı. Sevmek ve başkalarının bizi sevmesine izin vermek, birazdan aşkta yapılacaklar ve yapılmayacaklar listesi olarak göstereceğimiz gibi, basit ve spontane bir eylemdir. Her şeyi daha karmaşık bir hale getiren yine bizleriz. Aşkın bizi daha hassas biri yaptığı doğru; zaman gelir ve kalbimizi açmak, aşkla büyümek durumunda kalırız. Bunun sonucunda da genellikle kalbimiz kırılır ve çözümü kalbimizi bir daha hiç açmamakta buluruz. Tek istediğimiz tüm bunları yeniden yaşamamaktır.

Buradaki sorun, kapalı bir kutuya dönüşerek aşkın en güzel taraflarından birini yaşamayı kaçırıyor olmamız. Okumaya devam edin ve aşkla büyürken yapılacak ve yapılmayacak şeyleri öğrenin.

“Canınızı yakana kadar sevin. Tekrar canınız yanarsa bu iyiye işarettir.”

– Kalküta’dan Rahibe Teresa

Bu günlerde aşka karşı duyulan çok büyük bir korku var. Her ilişkide acı çekmek olduğu gerçeğini kabullenmekte güçlük çekiyoruz. Ayrıca aşkla büyümenin ve bu aşkı sürdürmenin de kendi elimizde olduğunun farkında değiliz. Fakat bunu nasıl yapabiliriz? İşte bunu aşkta yapılacak ve yapılmayacaklar listemizde bulabilirsiniz, keyifli okumalar!

1. Bütün iletişim kanallarınızı açın

Bu basit bir yorum gibi görünse de iletişimin önemini her zaman hatırlamalıyız. Eğer iletişim ve diyalog kurulabiliyorsa her şey mümkün olur. Aşkla büyürsek her şeyi başarabiliriz.

Aşkta yapılacaklar ve yapılmayacaklar bize iletişimin duygularımıza biçim verdiğini öğretiyor. Bunlar tam da ilişkimizin içinde olan duygulardır. Eğer birini seviyorsanız fakat ona sevdiğinizi söylemiyorsanız, bu duygunuzun varlığından o kişinin haberi olmaz. İletişimle birçok olasılık yaratabileceğinizi ve iletişimin kelimelerin de ötesinde bir şey olduğunu unutmayın.

Some figure

2. Partnerinize karşı hassas olun

Hassas olmak demek sevdiğiniz kişiye karşı nazik olmak demektir. Söylediklerine ve söylemeklerine de. İletişim kurmaya çalışan davranışlarına ve ses tonuna cevap verirken kelimelerinizi özenle seçin. Onu dinleyin, ona bakın, dokunun. Ruh hallerini ayırt edebilmeyi öğrenin. İhtiyaçlarını. Aşkla büyümek işte budur.

Bunu bir şeylerin yanlış gittiğini fark ettiğinizde ya da partneriniz size farklı geldiğinde sadece “Senin derdin ne?” demek için yapmayın. Kötü bir zaman geçirirken derdimizi bir başkasına anlatmak gerçekten yorucu bir şeydir. Bütün duygularını kelimelerle anlatmak zorunda kalmak ne kadar da can sıkıcı olsa gerek.  Hassas bir insan sadece o kişinin yanında olabildiği için mutludur ve genellikle kelimelere gerek kalmadan bunu hissettirir ve onunla iletişim kurabilir. 

3. Aşkla büyümek – birlikte kaliteli vakit geçirmek

Bazen birlikte geçirdiğiniz o romantik ve samimi anların zamanla değerini bilmeyi bırakırsınız. Bunun sebebi, aşkınızı zaten sağlam bir temele oturtmuş olduğunuzu düşünmenizdir. Her şey çok iyi gidiyormuş gibi görünür. Her şeyin olduğu halinden memnunsunuzdur ve yapılması gerekenler zaten yapılmıştır.

Bu büyük ölçüde doğru olsa da yanlış bir bakış açısıdır. Aşkta yapılacaklar ve yapılmayacaklar, bize aşkın inşasının hiçbir zaman tamamen bitmeyeceğini söylüyor. İlişkiler devamlı bir evrilme halindedir ve aşkı güçlü tutmak için hem romantizmi hem de baş başa vakit geçireceğiniz o özel fırsatları unutmamanız gerekir.

Some figure

4. Toplum içinde değil

İlişkide yaşanan dargınlıkların en sık görülen sebeplerinden biri partnerinizin sizi herkesin ortasında eleştirmesidir. Hiçbir koşulda, hiçbir zaman sevdiğimiz insanı başkalarının önünde suçlamamalıyız. Bu, aşkta yapılacaklar ve yapılmayacaklar listesine göre hiçbir zaman bozmamanız gereken bir kuraldır. Bu şekilde aşk bizi büyütemez.

Bir şikayetinizi toplum içinde dile getirdiğiniz zaman bu karşınızdaki kişi için küçük düşürücü olur. Neden sevdiklerimizin hatalarını ve kusurlarını topluma ilan etme gereği duyalım ki? Bu, misillemenin ve intikamın üstü kapalı olarak yapılmasıdır ve bir anlaşmazlığınızı ifade etmeyi ya da o insanın başarısızlıkları ile ilgili şikayetinizi dile getirmeyi içten bir şekilde istediğinizi göstermenin yolu bu değildir.

5. Bırakın nefes alsın

Herkes sevdiği kişiye karşı az ya da çok sahiplenici bir tavır gösterir. Yapılmayacak şey ise bu sahiplenmenin ilişkinizdeki ana tema olmasına izin vermektir. Zaman zaman kıskançlıklar olsa da bunun devamlı olarak yaşanan bir durum olmaması gerekir.

Aynı şekilde, eğer birini içten seviyorsanız sizi hiçbir yere ulaştırmayacak bu kontrol edici tavrınızdan kurtulmak istersiniz. Kimse kimsenin sahibi olamaz. Bu yoğun his sadece dikkat dağıtır. Herkesin kendine ait bir alanı olması gerekir.

Some figure

6. İyi gün ve kötü gün

Aşkta yapılacaklar ve yapılmaması gerekenler, ilişkimizin sadece romantizmini değil, her zaman gerçeklik payını da korumamız gerektiğini söylüyor. İlişki ne kadar güzel olursa olsun her zaman zor zamanlar da geçireceksiniz. Bu ilişkinizde yanlış giden bir şeyler olduğunu göstermiyor. Tam tersi, bu tür zorlukları yaşamak sağlıklıdır.

Zorluklar çiftin ilişkilerinde büyümesini ve olgunlaşmasını sağlar. İşte bir ilişkinin niteliği, böyle sınandığı zamanlarda anlaşılır. Bu aynı zamanda aşk hayatınızın tazelenmesi ve her şeyin doğru yerine oturması için harika bir fırsattır.

7. Küçük öfkelerin birikmesine izin vermeyin

Küçük tartışmalar bazen kontrolden çıkabilir. Eğer ortamı sakinleştirme ve problemlerinizi çözme niyetiniz yoksa, küçük anlaşmazlıklar büyük savaşlara dönüşebilir.

Asla yapmamanız gereken şey ise her şey mucizevi bir şekilde kendi kendine çözülecekmiş gibi davranmaktır. Tartışma bazen önemsizmiş gibi gelebilir fakat bundan hiçbir zaman emin olamazsınız. Özellikle de düzenli olarak yaşanıyorsa.

8. Cinsel ilişkinizi besleyin

Bir insan sevildiğini hissediyorsa cinsellik zaten spontane olarak gelişir. Aşk en iyi afrodizyaktır. Ancak, cinselliğin de birçok konuda olduğu gibi inişleri ve çıkışları vardır. Daha durgun zamanların arasına serpiştirilmiş, kendiliğinden spontane olarak yaşanan anlar vardır. Aşkta yapılacak ve yapılmayacak şeyler listesi cinselliği besleyebileceğimizi gösteriyor. Bu demek değildir ki aramızdaki kıvılcım sönmesin diye tuhaf ya da yabancı olduğumuz durumları cinsel hayatımıza davet etmeliyiz. Öpüşmek, gülmek, okşamak, sarılmak gibi şeylerden bahsediyoruz. Bütün bu ifade biçimleri tutkuyu ateşler.

9. Sizden partneriniz sorumlu değildir

İlişkide iki taraf da bir noktaya kadar birbirinden sorumludur. Burada “bir noktaya kadar” tabirini özellikle vurguluyoruz. Kimse partnerinden kendi mutluluğunun tek kaynağı olmasını bekleyemez. Hiçbir kişinin böyle bir mecburiyeti olmamalıdır. Asıl problem, birçok kişinin aşk ve ilişki kavramlarını idealize etmesidir. Kendi verebileceklerinden çok daha fazlasını görmeyi beklerler. Sonra da bu beklentileri karşılanmadığı için birbirini hayal kırıklığına uğratmış olurlar. Bu gibi durumlarda bakış açımızı değiştirmemiz gerekir.

Some figure

10. Kendinizi güçlendirin

Bir ilişkinin sağlıklı olması o ilişkinin içindeki insanların sağlıklı olmasına bağlıdır. Eğer ilişkinizi geliştirmek istiyorsanız kendinizden başlayın. İlişkide olmak artık ayrı bir birey olmadığınız anlamına gelmiyor. Bağlılığınızı ilk başta kendinize karşı kurmalısınız.

Aşkta yapılacaklar ve yapılmayacaklar listesini, yeniden ilişkimize odaklanabilmemize yardımcı olacak bir araç olarak görebiliriz. Bu, harfi harfine uygulamanız gereken bir liste ya da reçete değildir. Sadece bir rehber olarak kullanın ki ilişkinizdeki en önemli hedef beraber aşkla büyümek olsun.

Resimler Benjamin Lacombe’ye aittir.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.