Aşk Neden Önemli?

Aşk Neden Önemli?

Son Güncelleme: 05 Haziran, 2017

Aşkın, hayatlarımız için neden bu kadar önemli olduğu hakkında hiç düşündünüz mü? Bu hayat yolunda, çok fazla sayıda, farklı duygular yaşarız: sevinç, heyecan, korku, nefret… Ancak, aşk, gerçekte hissettiğimiz tüm duygularımızı birleştiren ve kendimizi iyi hissetmemiz için hayati önemi taşıyan bir histir.

Çünkü gerçekten, aşkın gücü hakkında düşündüğünüz zaman, duygularımızın büyük bir kısmının, aşk tarafından kuşatılabileceğini görürsünüz. Bir korku filmi izlerken de korkabilirsiniz, ancak başka bir insan tarafından sevilmediğiniz veya tam olarak anlaşılmadığınız zamanlarda da korkuya kapılabilirsiniz. Aşk, öyle ya da böyle diğer her türlü duygunun içinde bir şekilde yerini bulur.

Aşk her şeyi içine alır

Aşkın her şeyi kapsadığını söyleyebiliriz. Her türlü duyguyu hissetmemizi sağlayan, büyük hazlar ile muazzam bir his vardır aşkın. Aşk, günün sonunda hayatımıza değer katan bir güzelliktir. 

Diğer bir taraftan ise, aşağıdaki duyguları hissetmemizi sağladığı için, aşkın içerisinde çok sayıda duygunun yer aldığını söyleyebiliriz:

  • Birlikte olmak istediğiniz insan, bir başkası ile olmayı seçtiği için öfke.
  • Örneğin, bir çocuk veya eşiniz için duyduğunuz sevgi.
  • Sevdikleriniz sizi anlamadığı için hayal kırıklığı
  • Gerçekten derin köklere dayanan ve umut saçan bir dostluk kurduğunuz için dayanışma

Gördüğünüz gibi, aşk hem olumlu hem de olumsuz çok sayıda duygu içeriyor. Ancak, size acıyı veren herhangi duyguyu hissettiğiniz zaman, aynı zamanda size samimi ve özel bir şekilde mutluluk verecek bir karşıt duygu her zaman olacaktır. Bunu bir düşünün ve kendinize bunu keşfetme şansı verin.

Aşk, annemizin rahmini terk ettiğimiz günden, ölüm döşeğinde son nefesimizi verene kadar hayatlarımıza hükmetmelidir.

Hayatınızı anlam katar

Aşk, annemizin rahminden ilk çıktığımız andan beri hayatımıza anlam katmaya başlar. Bütün çocuklar duygularını büyük bir yoğunluk seviyesinde yaşar. Her şey, çocukları yetiştiren, onları koruyan, onlara bakan, onları besleyen, eğiten ve sonunda onları seven insanlar ile başlar ve biter.

Yavaş yavaş büyüdükçe, çocuk komşusunu sevme gücünü keşfeder. Ailesini, arkadaşlarını ve diğer insanları tanımaya başlar. O sırada, küçük hayatlarına anlam katacak ve geleceği için bir huzur ve barış ortamı oluşturacak kişisel ilişkileri şekillendirmeye başlar.

Bunun peşi sıra, gençliğin büyük aşkları gelir. Bu o kadar güçlü ve yüreğinin derinine kadar inen bir duygudur ki, çocuk hayatının parçalanacağını ve ömrünü sevdiği ile paylaşamazsa, sadece kendine makul gelen hayatının sona ereceğini düşünür.

Yıllar geçtikçe, aşk bir yolunu bulur. Arkadaşlarımız, ailemiz ve sevdiklerimiz ile olan ilişkiler, ebedi birer güç olarak hayatlarımızdaki yerimizi alırken, saçmalıklarla dolu bir dünyada dolaşmakla meşgul oluruz. Bununla birlikte, bizimle birlikte olanların vermiş olduğu dayanışma duygusu, her şeyi çekilir kılıyor.

Hayatımızı gerçek aşkımız ile bitiririz. Geçmişimizdeki tüm acı ve kötü deneyimler, sahip olduğumuz duygu ve deneyimlerin yoğunluğu nedeniyle gelip geçti. Her şey gelip geçer gibi görünüyorken bu hayat yolunda, duygularımızda hiç bozulma görülmez.

Siz, aşkı değil, aşk, sizi bulur.

– Loretta Young

Aşk hayatınızı harekete geçirir

Yukarıda saydığımız nedenlerde, aşkın, insanların hayatını değiştirdiği gayet açık bir durumdur. Kötü bir tecrübeden uzak durmak, yaşayacağınız yıllar boyunca ödeyebileceğiniz korkunç bir hatadır ve başkalarının size kin tutmasına neden olabilir.

Aşka asla sırtınızı dönmeyin; bedeninizin her bir zerreciğinden akmasına izin verin. Yorgun hayatınıza, cansız bedeninize ulaşmasına izin verin. Bırakın aşk, sizi titretsin, size acı çektirsin, bir şeyleri hissetmenizi sağlasın ve en sonunda aşk ile birlikte hayatın tadını çıkarın… Bırakın aşk yapması gereken her şeyi yapsın, çünkü aşk varlığınıza anlam katar.

Her gününüzü, hayatınızın son günüymüş gibi yaşayın ve tüm gücünüzle sevin, çünkü ancak o zaman yaptığınız her şeye anlam katacak bir mutluluk ve denge durumuna erişirsiniz.

Unutmayın, sizi her zaman isteyen, sizin için mükemmel olan ve sizi bekleyen birisi elbet vardır… Sizi, aynı sizin istediğiniz gibi seven, sizin ile bir olmadıkça, hep bir yanlarının eksik olacağını bilen birisi orada bir yerde.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.