Logo image
Logo image

Ayrılığın Üstesinden Gelmek İçin Düşünme Şeklinizi Değiştirin

3 dakika
Ayrılığın Üstesinden Gelmek İçin Düşünme Şeklinizi Değiştirin
Son Güncelleme: 23 Aralık, 2017

Bir çift ayrıldığında ayrılık süreci genelde pek hoş olmaz. Ne var ki bazı insanlar bakış açılarını değiştirerek ilerlemeyi başarabilmektedir. Diğerleri ise bir ayrılığın ardından aylarca ve hatta yıllarca çırpınır durur. Bu da yeni ilişkilerde başarılı olma şanslarına zarar verir. Peki bu iki grup arasındaki fark ne? Düşünce şeklindeki değişiklik.

Bir ayrılığın ardından canınızın yandığını, öfkelendiğinizi, aldatıldığınızı ya da yalnız kalmaktan korktuğunuzu hissedebilirsiniz. Hatta eski sevgilinizi takıntı haline getirebilir ve şu an birlikte olduğu kişiyi kıskanabilirsiniz. Ya da kendinizi yetersiz, çirkin ve hatta sevilmeye değmeyen biri olarak görebilirsiniz.

Bu kulağa çok üzücü ve zavallıca gelse de aslında çok normal bir durumdur.Essen araştırmalar, yaşadığınız bir ayrılığın kendinizi ve başkalarını daha negatif bir şekilde görmenize neden olduğunu ortaya koymaktadır.Ayrıca yeni bir ilişkiye başlamanız zor olacaktır ve yeni bir ilişkiye başladığınız takdirde bunun sağıklı bir ilişki olması ihtimali de çok düşüktür.

Ayrılığı atlatmak için düşünce şeklinizi değiştirin

Stanford Üniversitesinden bir grup araştırmacı, kişinin reddedilme geçmişinin, psikolojik sağlığı ve duruma uyum sağlama becerisi üzerindeki etkilerini inceledi.

Buna göre bir ayrılıktan sonra çoğu insan yaşananları anlamlandırmaya çalışıyor, neden bunların yaşandığını ve kendilerinin hatalı olup olmadığını ya da gelecekte yeni bir aşk yaşama şanslarının ne olduğunu soruyor kendilerine. Bu sorulara verdiğiniz cevaplar, durumla başa çıkmanıza yardımı olabilir ya da sizi psikolojik zarara daha açık hale getirebilir.

Some figure

Araştırmacılara göre başka insanları kendimiz hakkında bilgi kaynakları olarak görüyoruz. Dolayısıyla, bizi tanıdığın inandığımız biri tarafından reddedilmek bilhassa yıkıcı olabilir.

Ne var ki insanlar ne kadar gelişip değişebileceklerine dair farklı görüş açılarına sahipler. Kişilik özelliklerini sabit ve değişmez gören ya da başka bir deyişle, sabit bir zihniyete sahip insanlar ayrılığı kendilerinin negatif özelliklerine atfetmeye daha meyillidir. Ayrılık hakkında anlattıkları hikâyeler kendi eksikliklerini öne çıkarmaktadır.

Diğer yandan, kişilik özelliklerini değişen bir şey olarak gören, gelişmeye inanan insanlar ayrılık hakkında daha az zararlı hikayeler anlatır.Dolayısıyla gelişim fırsatlarını daha iyi görebilir ve bir sonraki sefer daha sağlıklı bir ilişkiyi bekleyebilirler.

Çeşitli çalışmalarda araştırmacılar, sabit fikirli katılımcıların ayrılığı kendi zehirli kişiliklerine ve negatif özelliklerine atfetme eğiliminde olduğunu ve bu durumun gelecekteki ilişkilerde sorun olmaya devam edeceğini ortaya koymuştur.

Düşünce şeklinizi değiştirmek için ne yapabilirsiniz?

Bir ayrılığı sağlıklı bir şekilde atlatmak için tavrınızı değiştirmeniz ve bir gelişim zihniyetine doğru yol almanız önemlidir. Bu değişimi gerçekleştirmek için şunları deneyebilirsiniz:

Ayrılığın sebeplerini dürüst bir şekilde analiz edin ama gereksiz yere kendinizi suçlamayın

Bütün ilişkilerde her iki tara ortaya çıkan sorunlarda kısmen sorumluluk sahibidir. Romantik ilişkilerde de aynısı geçerlidir. Size ait olan suçu kabul edin ama mağduriyetten kaçının.

Hak ettiğinizden fazla sorumluluk almak sizi daha iyi bir insan yapmaz ya da sorunları çözmenize yardım etmez.Tam tersine kendinize dair imajınızı yıkacak ve gelecekte başarılı ve sağlıklı ilişkiler kurmanızı güçleştirecektir.

Sorunu tetiklemiş olan kişisel kusurları arayın 

Ayrılıkla sonuçlanan bir çatışmayı tetikleyen pek çok kişisel faktör vardır. Bunlardan bazıları geçicidir,bazıları ise sorunun nedeni dış faktörlerdir. Önemli olan şey, neyin yolunda gitmediğini ve gelecekte ne ölçüde değiştirilip kaçınabileceğini bilmektir. Çoğu zaman koşullar bir ilişkinin lehine olmayabilir.

Ayrılıklar yaygındır

Ayrılık nedeniyle çektiğiniz acıya rağmen ilişkisi sonlanmış tek kişi olmadığınızı unutmayın. Terk edilen ya da aldatılan tek kişi değilsiniz. Partnerinden ayrılmak zorunda kalan tek kişi değilsiniz. Ne kadar canınız yansa da bunu aşabilirsiniz, tıpkı diğer pek çok insan gibi.

Some figure

Pozitif bir şey bulun ve tecrübenizden ders çıkarın

Bir ayrılıktan sonra çok şey öğrenirsiniz ama sadece negatif şeylere kapılıp gitmeyin. Bu ilişki size birçok güzel şey de sunmuştur. Bu yüzden sadece negatif olana odaklanmayın. Çözüm bulma söz konusu olduğunda negatif şeylerden ders çıkarabilirsiniz ama sadece buna odaklanırsanız, kötümserlik ve korkuya teslim olursunuz ki bu da gelecekteki ilişkilerinizi güçleştirir.

Nasıl olursa olsun, bir ayrılıktan sonra daima umut vardır. Belki ilişkinizi kurtarmak mümkün değildir ama acı sonda kendinizi kaybetmemelisiniz. Hayatta pek çok dönem vardır, bu dönemlerden birinde olmaktan zevk alın. Çünkü bir ilişki sonlandığı hale tutunmaya devam etmek, boğulma hissini artırmaktan başka bir şey yapmayacaktır. “Nemo’yu Bulmak” animasyonundaki sevimli Dory’nin diyeceği gibi sadece yüzmeye devam edin, yüzmeye devam edin sadece…

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.