Aşırı Egzersiz İnsanları Daha Dürtüsel Hale Getirir

Egzersiz, sahip olabileceğiniz en sağlıklı alışkanlıklardan biridir. Bununla birlikte, insanların buna takıntılı hale geldiği ve her takıntının olumsuz bir tarafı olduğunu düşünmeden bedenlerini sınırlarına kadar zorladıkları zamanlar vardır. Bugün, bu insanlar hakkında konuşacağız ve size aşırı egzersizin insanları nasıl daha dürtüsel hale getirdiğini anlatacağız.
Aşırı Egzersiz İnsanları Daha Dürtüsel Hale Getirir
María Vélez

Yazan ve doğrulayan psikolog María Vélez.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Egzersiz yapmanın vücudunuz ve zihniniz için birçok yararı vardır. Fitness seviyenizi geliştirir, kaslarınızı güçlendirir, cildinizi besler ve ayrıca kardiyovasküler sisteminiz ve hatta bilişsel yeteneğiniz için mükemmeldir. Bununla birlikte, aşırı egzersiz insanları daha dürtüsel hale getirir ve olumsuz sonuçlara yol açabilir.

Arada çok az dinlenme ile aşırı egzersiz yaptığınızda karşılaşabileceğiniz birçok sorun var. Birincisi, egzersiz bir bağımlılık haline gelebilir. Diğer yaygın bozukluklar kas dismorfisi ve koşmaya bağımlılıktır. Ayrıca, kas yaralanmalarına, kalp ve solunum problemlerine, bağışıklık sisteminin kötüleşmesine, eklem yaşlanmasına ve aşırı eğitim sendromuna da yol açabilir.

Aşırı egzersiz dürtüsellik sendromuna yol açabilir

Aşırı egzersiz insanları daha dürtüsel yapar: Sendrom

Bazen, spor antrenmanı biraz fazla ileri gider ve aşırı eğitim veya staleness sendromuna dönüşür. Sendrom iş tükenmişliğine benzer ve dinlenirken bile atlet performansında keskin bir düşüş vardır. Bir dizi fiziksel ve psikolojik semptomla kendini gösterir.

Sadece semptomlara bakarak fiziksel ve zihinsel aşırı eğitim arasında ayrım yapabilirsiniz:

Fiziksel aşırı egzersiz

Bu sendromla ortaya çıkabilecek fiziksel ve fizyolojik semptomlar şunlardır:

 • Artan kan basıncı ve kalp atış hızı.
 • Yüksek vücut ısısı.
 • Hipertansiyon.
 • Kilo kaybı ve iştah.
 • Gastrointestinal hastalıklar.
 • Kas ağrıları.
 • Enfeksiyonlara ve zayıf savunmalara karşı güvenlik açığı.
 • Artan kortizol.
 • Yağ asitlerinin artması.
 • Demir, hemoglobin ve / veya glikojende bir azalma.
 • Zihinsel aşırı eğitim.

Ek olarak, aşağıdaki psikolojik belirtiler ortaya çıkabilir:

 • Duygudurum değişiklikleri.
 • Yorgunluk ve bitkinlik.
 • Anksiyete.
 • Sinirlilik.
 • Konsantrasyon eksikliği.
 • Düşük benlik saygısı ve güven.
 • Libido kaybı
 • Uyku bozuklukları.

Ek olarak, yakın tarihli bir çalışmada, aşırı egzersizin dürtüsellikte artışa neden olabileceği keşfedilmiştir. Bu gerçek bu özelliği basitçe etkilemez, ancak davranış ve sağlık üzerinde çok olumsuz sonuçları olabilir.

Dürtüsellik, içsel veya dışsal uyaranlarla karşı karşıya kaldığında hızlı, beklenmedik ve aşırı hareket etmeye yol açan bir özelliktir. Bu nedenle, kişi fevri olabilir veya sonuçlarını düşünmeden hareket eder.

Araştırma

Geçtiğimiz Eylül ayında, bir Fransız araştırma grubu dürtüsellik üzerinde aşırı egzersizin sonuçları hakkında bir soruşturma yayınladı. Özellikle, aşırı egzersiz yapmanın bilişsel kontrolü nasıl etkilediği üzerine çalıştılar.

Bu araştırmayı yapmak için, iki gruba ayırdıkları toplam 37 triatlet topladılar: eğitim yükü ve kontrol grubu. Böylece, 19’u üç hafta boyunca her seansta egzersiz süresini% 40 artırırken, diğer 19’u aynı dönemde her zamanki gibi egzersiz yaptı.

Bu nedenle, deneysel egzersiz haftalarından sonra (olağan veya aşırı yoğunlukta) katılımcılar bir değerlendirme oturumuna gittiler. Araştırmacılar bu oturumları şu şekilde böldüler:

 • 50 dakika boyunca, fonksiyonel bir manyetik rezonans makinesinde, sporcular üç karar alma ile çeşitlendirilmiş bilişsel kontrol görevleri gerçekleştirdiler. Egzersiz sırasında iki ekonomik ödül arasında seçim yapmak zorundaydılar: biri hemen biri de uzun vadeli.
 • Aşırı yüklenmiş antrenmanın etkilerini tetiklemek için maksimum hızda 45 dakikalık bir bisiklet seansı gerçekleştirdiler. Yani, yorgunluk belirtileri arıyorlardı.
 • Deneklerin 50 dakika daha aynı bilişsel görevleri yerine getirmeleri ve ilk seanstaki gibi  karar vermeleri gerekiyordu.
  Böylece, araştırmacılar serebral korteksin uyarılabilirliğini, belirli görevlerdeki performansını ve anlık veya uzun vadeli ödüller ile ilgili tercihleri gözlemlediler.

Ne buldular?

Araştırmacılar dürtüsellik ve geçici kararlar görevindeki sonuçlar ile ilgili serebral korteks aktivitesi ile ilgileniyorlardı. Bilişsel görevler, esas olarak, bahsedilen beyin alanını aktive etmek için dahil edildi.

45 dakikalık akut egzersiz sonrası beyin aktivitesini seansın ilk kısmındaki aktivite ile karşılaştırırken, bilişsel performansta değil, karar verme sırasında lateral prefrontal korteksin aktivitesinde bir azalma buldular.

Bunun anlamı, aşırı egzersizin öznel karar alma görevleri üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olması, kaynakları tüketmesi ve engellemesidir.

Ayrıca, aşırı idmanlı maraton koşucularının, kontrol grubuyla karşılaştırıldığında ve aşırı yüklenmeden önce kendi seviyeleri ile aynı görevde daha az miktarda ödül için daha büyük bir tercih gösterdiklerini gözlemlediler.

Profesyonel atletlerin deney sırasındaki bulguları daha dramatikti.

Aşırı egzersiz insanları daha dürtüsel yapar: Sağlık sonuçları

Bu sonuçlar çeşitli hallerde geçerlidir:

 • Bir yandan, dürtüselliğe karşı bilişsel kontrol, insanların görevleri yönlendirilmiş ve bilinçli bir şekilde gerçekleştirmelerine yardımcı olur. Sporda, daha az bilişsel kontrol, vücudu sınırlarının ötesine iterek daha büyük bir güvenlik hissine yol açar. Bu nedenle, gerektiğinde durmamak veya dinlenmemek ya da daha acil bir ödüle değer vermek, sporcuyu daha riskli davranışlara ve daha fazla yaralanmaya yönlendirebilir.
 • Öte yandan, ani tatmini tercih etme, dopinge benzer. Organizmayı bozan ve uzun vadeli hedefleri tehlikeye atan bir yüksek. Bu nedenle, bir kişinin fiziksel ve psikolojik sağlığı için doğrudan sonuçları vardır.

Sonuç olarak, çoğu aktivitede olduğu gibi, aşırı egzersize bağlı biriken yorgunluğun kısa ve uzun vadede olumsuz bir etkisi olabilir. Bu nedenle, uygun kararlar vermeyi öğrenmeyi ve vücudunuzu ve zihninizi sınırlarının ötesinde zorlamamayı bilmeyi içeren sağlıklı alışkanlıkları benimsemek önemlidir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.