Arkadaşsız Yaşamak Mümkün Mü?

Arkadaşsız yaşamak mümkün mü? Bunun psikolojik sağlığımız üzerinde herhangi bir etkisi var mı? Günümüzde, birçok insan gündelik yaşamını diğer insanlarla güven, iletişim ve arkadaşlık olmadan geçiriyor. Bunu bugünün makalesinde analiz edeceğiz.
Arkadaşsız Yaşamak Mümkün Mü?
Valeria Sabater

Yazan ve doğrulayan psikolog Valeria Sabater.

Son Güncelleme: 22 Aralık, 2022

Arkadaşsız yaşayabilir misiniz? Bazı insanlar bu soruyu “elbette yaşayabilirsiniz'” diye cevaplayacaktır “Ben yaşıyorum. Hiç arkadaşım yok ve tamamen hayattayım.” Elbette, bu doğrudur.

Sosyal bağların olmaması sizi öldürmez. Kalbiniz durmayacak ve bu yüzden silinip gitmeyeceksiniz. Ancak, arkadaşlarınız olmadan yaşam kaliteniz nedir? Refah içinde misiniz yoksa boşluk duygularıyla dolu musunuz?

Tabii ki, hiç kimse bir arkadaşı bile olmadığı için hayatını kaybetmeyecek. Ancak, birçok durumda bu, üzüntü, hayal kırıklığı ve umutsuzluğa neden olur. İnsanların terapiye gitmesinin nedenlerinden birinin yalnızlık hissi olduğunu söyleyebiliriz. Sağlam sosyal bağlar kuramazlar ve konuşacak, gülecek ve iyi zamanları paylaşacak kimseleri yoktur.

İnsanlar sosyal varlıklardır ve beyinleri, olumlu duyguların tadını çıkarmak, doğrulanmış hissetmek ve güvenlik bulmak için akranlarıyla bu kaliteli etkileşime ihtiyaç duyarlar.

Daha önce de belirttiğimiz gibi, evrimsel psikolojik bir bakış açısıyla, arkadaş sahibi olmak hayatta kalmamız için gerekli değildir, ancak hayatımıza daha fazla kalite katar ve gerçek mutluluğu bulmamıza yardımcı olabilir.

arkadaşsız yaşanır mı

Arkadaşsız yaşamak mümkün mü?

İnsanlar genellikle sosyal ilişkilerimizin kalitesinin ailemizde edindiğimiz deneyimlerle beslendiğini söylerler. Ancak, bu tamamen doğru değil.

Bazı insanlar suistimal eden veya sevgisiz ebeveynler nedeniyle travmatik bir geçmişe sahiptir ve yine de dostluk bağları üzerine inşa edilmiş gerçek bir “aile” bulabilmişlerdir. Bazen, hatta tam tersi olur. Sevgi dolu bir aileye sahip olmak, her durumda, sağlam arkadaşlıklar kurabileceğimizi garanti etmez.

Öte yandan, tüm bunların ötesinde, hiç kimse iyi arkadaşların hayatımıza renk getirdiğini inkar edemez. Bu insanlar doğal bir şekilde bulunur. Ailenin aksine, bize doğumdan itibaren verilmezler. Nasıl olduğunu bilmeden, hayatımızın belirli bir zamanında ve hatta bazen sonsuza dek bizimle birlikte seyahat eden beklenmedik hazineler haline gelirler.

Bazı arkadaşların gelip geçici oldukları doğrudur. Bazıları sahte arkadaşlıklardır ve diğerleri gerçektir, ama hepsi bizi bir şekilde daha iyi insanlar haline getirebilir.

Bununla birlikte, bazı insanlar, sosyal beceri eksikliği veya hayatlarındaki hayal kırıklıkları nedeniyle, uzun zamandır arkadaşsız kalmışlardır. Bu nedenle, soru şu: biri arkadaşsız yaşayabilir mi?

Arkadaşsız yaşamak mümkündür, çünkü giderek bireyci bir toplumda yaşıyoruz

Evet, arkadaşsız yaşamak gerçekten de mümkün. Hatta, Arizona Üniversitesi’nde Dr. Melika Demir ve Dr. Ingrid Davidson tarafından yapılan araştırma çalışmaları ilginç bir şey göstermiştir ve bizi anlamını düşünmeye davet etmektedir.

Gerçekten de, arkadaşlıkların mutluluğu deneyimlememize yardımcı olduğunu keşfettiler. Ancak, bu faktör bir bütün olarak insanlar için en önemli faktör değildir.

En belirleyici faktör, temel ihtiyaçların karşılanması ve aynı zamanda rekabetçi olma hissidir. Bağımsız hissetmek, yemek, iş, barınma gibi temel yönlere sahip olmak ve hatta bir partnere sahip olmak daha fazla arzu edilir. Buraya başka bir faktör ekleyebiliriz: ”sıvı ilişkiler”.

Filozof ve sosyolog Zygmunt Bauman’ın dediği gibi, toplum giderek bireyci hale geliyor. Bu, bağları ve temasları daha kırılgan, güvenilmez ve hatta zor hale getirir. Arkadaşlar gelir ve gider ve nadiren kalırlar. Bu memnuniyetsizlik yaratabilse de, bazı insanlar buna alışır.

Arkadaşa ihtiyacım yok çünkü birçok insanla sosyal olarak iletişim kuruyorum

İnsanların günlük sosyal etkileşime, en azından en temel olanlara erişmeleri gerekir. İş yerindeki meslektaşlarınızla konuşmak ve komşularla veya yerel bir mağazada bir satıcı ile konuşmak.

Bu kendimizi iyi hissettiriyor, hatta birçok insan daha fazla ilerlemeye bile ihtiyaç duymayacak derecede kendini iyi hissediyor. Gerçek dostluklar haline gelecek sağlam bağları pekiştirmeyi aramıyorlar ve bunu istemiyorlar.

Bu nedenle, bu tür yüzeysel etkileşim bazı erkekler ve kadınlar için yeterlidir. Bu insanlar, bir kişinin gerçekten arkadaşsız yaşayabileceğini güvenle söyleyebilirdi.

yalnız adam

Sağlam arkadaşlıklara sahip olmamak zararlı değil mi?

Arkadaşsız yaşamanın mümkün olduğunu zaten biliyoruz. Birçok insan bir sebepten ötürü bu tür bir bağdan yoksundur ve zamanlarını böyle geçireceklerini kabul ederler. Bununla birlikte, soru, bunun bir çeşit psikolojik sonucu olup olmadığıdır.

Her insanın farklı olduğu doğrudur. Bazıları ailelerinin veya eşlerinin bağlarını yeterli bulacaktır. Diğerleri yalnızlıkları içinde tatmin olmuş hissedebilirler.

Ancak, bu ne normaldir ne de tavsiye edilir. Dahası, bu gerçeği dikkate almalıyız: kırılgan ilişkilerle dolu bu bireyci toplumda intiharlar giderek daha sık görülür. Evet, arkadaşsız olmanın bizi tek başına öldürmediği doğru, ama hayatı zorlaştırıyor.

İnsanlar kaliteli arkadaşlıklara ihtiyaç duyarlar, kendilerini duygusal olarak besleyebilecekleri durumlar yaratmak için güvenebilecekleri insanlara ihtiyaç duyarlar. Arkadaşlık, insan varlığını daha tatmin edici hale getirir, daha fazla anlam verir ve ruh sağlığı üzerinde olumlu bir etkisi olan bir destek mekanizması sunar.

Bu faktörün yokluğu, memnuniyetsizlik ve yalnızlığın gerçekliğimizi acı bir şekilde deforme ettiği boşluklar ve yaralar yaratır. Kendinizi arkadaşlıktan mahrum bırakmayın. Tutkularınızı paylaşabileceğiniz insanları arayın. Birlikte büyüyebileceğiniz, gülebileceğiniz ve vakit geçirebileceğiniz insanları arayın. Faydaları sayısızdır.

İlginizi çekebilir ...
Arkadaşlık Uygulamaları – Psikolojik Bir Bakış
Aklınızı Keşfedin
sayfasında okuyun Aklınızı Keşfedin
Arkadaşlık Uygulamaları – Psikolojik Bir Bakış

İnsanlarla tanışma ve buluşma yolları sürekli olarak değişiyor ve gelişiyor. Bu anlamda, arkadaşlık uygulamaları son derece moda durumda.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Demir, M., & Davidson, I. (2013). Toward a better understanding of the relationship between friendship and happiness: Perceived responses to capitalization attempts, feelings of mattering, and satisfaction of basic psychological needs in same-sex best friendships as predictors of happiness. Journal of Happiness Studies, 14(2), 525-550

Aklınızı Keşfedin'in içeriği yalnızca bilgilendirme ve eğitim amaçlıdır. Bir uzmanın teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.