Logo image
Logo image

Arkadaşlık Uygulamaları - Psikolojik Bir Bakış

3 dakika
İnsanlarla tanışma ve buluşma yolları sürekli olarak gelişiyor. Zamane insanları değişiyor ve yeni teknolojilerin kullanıldığı bu dönem insanların hayatını da etkiliyor. Bu anlamda, arkadaşlık uygulamaları son derece moda durumda.
Arkadaşlık Uygulamaları - Psikolojik Bir Bakış
Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Arkadaşlık uygulamaları gibi platformların psikoloji alanı ile ilişkili olabileceğini kim düşünürdü değil mi? Ancak, bu araçlar, insanların buluşma ve diğer insanlarla tanışma şeklini değiştirdiler. Sonuçta, bu dönem, yeni teknolojilerin dönemi.

Bazı kişilerin bilgisayar, cep telefonu veya bir arkadaşlık uygulaması olmadan başkalarıyla etkileşim kurması zor. Diğerleri için ise bu daha kolay. Ve birçoğu için, bu durum sadece yeni teknolojik çağın hayatlarında tam olarak yer almaya başlaması anlamına geliyor.

Arkadaşlık uygulamalarının psikolojik açıdan ilginç olmasının nedeni budur. Başkalarıyla ilişki kurma ve onlarla etkileşim kurma şeklimiz bundan daha birkaç yıl önce büyük bir dönüşüm yaşadı. Aslında toplum, insanların daha önce nasıl etkileşimde bulundukları, yeni insanlarla nasıl tanıştıkları ve arzu edilen bir eş bulmaya nasıl yaklaştıkları konusunda büyük bir sıçrama yaptı.

Akıllı telefon ekranları uygulamalarla dolu. Kullanılabilir birçok farklı uygulama türü var. Çalışmaların ortaya koyduğu ilginç bir gerçek, kural olarak, insanların genellikle altıdan fazlasını kullanmadığı yönünde. Bu bilgi de ilginç, değil mi?

“Teknoloji büyük popülasyonları mümkün kıldı; artık büyük popülasyonların olması da teknolojiyi vazgeçilmez kılıyor.”

– Joseph Wood Krutch

Some figure

Arkadaşlık uygulamaları psikoloji bilimi için neden ilginç bir konu?

Sosyal bilimlerin teknolojinin duygusal ilişkilerde oynadığı role olan ilgisi popülariteleriyle birlikte artmakta.

Psikoloji, flört uygulamalarının toplumumuz üzerindeki etkisi ve özellikle bazı araştırmaların konuyla ilgili sağladığı veriler ışığında, insanların bir topluluğa dahil olma ihtiyacını tespit etti.

Pew Araştırma Merkezi tarafından yapılan bir araştırma, bir ilişkideki kişilerin % 27’sinin İnternet’in yaşamlarında olumlu ya da olumsuz bir çift olarak önemli bir etkisi olduğunu ortaya koyuyor.

Çalışmanın en ilginç yanı, katılımcıların en az % 30’unun kısa mesaj alışverişi yaparken karşılarındaki kişilere daha yakın hissettiklerini söylediği. Buna ek olarak, birçoğu aralarındaki herhangi bir çeşit tartışmayı bu yolla daha basit bir şekilde çözdüklerini ifade ediyorlar.

Bununla birlikte, katılımcıların %33’ü, partnerlerinin mobil cihazlarında çok zaman harcadığı için ihmal edildiğini ifade ediyor (Lenhart ve Duggan, 2014).

İlişkiler ve teknoloji

Mobil cihazların kullanımı, ilişkilerin hem başlangıcı hem de devam ettirilmesi ile ilgili. Bir ilişkinin başlangıcı ile ilgili olarak, uygulamaların konum veya mikro tarihlere göre kullanıcılara yardım hızına dikkat etmelisiniz. Bu uygulamalardan bazıları Tinder, Grindr ve Flirtie‘dir (Alvídrez ve Rojas-Solís, 2017).

Arkadaşlık uygulamalarının sunduğu aralık, daha rastgele veya geleneksel arkadaşlık yöntemlerine kıyasla “deneme yanılma” karşılaşmalarını kolaylaştırır.

Ünlü bir çevrimiçi arkadaşlık sitesi olan eHarmony, 2040 yılına kadar 10 ilişkiden 7’sinin çevrimiçi olarak başlayacağını ve 56 ila 64 yaşları arasındaki kişilerin bu hizmeti en çok kullanacak kişiler olacağını tahmin ediyor (Alvídrez ve Rojas-Solís, 2017 ).

Kimin arkadaşlık uygulamaları kullanması daha olası?

Örneğin Tinder’daki basit profiller, sürekli olarak yeni duygular yaşama ihtiyacı olan ve sosyal ve dürtüsel davranışlara en çok sahip olan insanların sıradan cinsel karşılaşmalara girme olasılığının en yüksek olduğunu gösteriyor (Carpenter ve McEwan, 2016).

Benzer şekilde, Carpenter ve McEwan (2016) sosyo-cinsel yönelimin bu birliktelikleri yönlendiren bir başka olası faktör olduğunu vurguluyor: “Cinsel ilişkiler açısından daha fazla öz-kısıtlaması olan insanlar, yalnızca istikrarlı bir ilişkisi olan kişilerle yakınlık kuracakları randevuları tercih etmektedirler”. Benzer şekilde, bu tür kısıtlamaları olmayan kullanıcıların, uzun vadeli bir garanti aramaya gerek kalmadan cinsel açıdan çekici kişilerle geçici ilişkiler içerisinde olması da daha olası.

Some figure

Teknolojiyle değişen flört etme yolları

Bazı kullanıcılar, kendilerine, kullanmakta oldukları bir uygulamanın, kendileri hakkındaki her şeyi çevrelerinde bulunan diğer herhangi bir kişiden daha fazla nasıl bilebildiğini sorabilir. Bu gerçek artık herkesin hayatında ve büyük olasılıkla hemen herkesin çevresinde bu tanışma uygulamalarını kullanan birileri var. Belki de siz de bu kullanıcılardan birisiniz ve belki de bu yol sizin aradığınız o istikrarlı ilişkiyi bulmanızı sağladı. Çevre ve olasılıklar gibi, insanların randevulaşma yöntemleri de değişti.

Arkadaşlık uygulamalarıyla, insanlar neredeyse tam da sahip olmak isteyeceğiniz sayıda seçenek sağlayacak şekilde, bir çok kullanıcının fotoğrafını ve profilini görüntüleyebilir. Tek yapılması gereken, bu profil fotoğraflarını incelemek ve fotoğrafı kabul etmek için sağa veya reddetmek için sola kaydırmaktır. Her ne kadar insanlar okulda, işte ve sosyal çevrelerde buluşuyor olsa da, şimdi tek bir parmak, biri ile buluşmak için ihtiyacınız olan tek şey.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


Alvídrez, S., & Rojas-Solís, J. L. (2017). Los amantes en la época del smartphone: aspectos comunicativos y psicológicos relativos al inicio y mantenimiento de la relación romántica. Global Media Journal14(27), 1-18.

Canseco, E. G. El modelo de educación sexual trasmitido por las aplicaciones para ligar en 2017. Comunicación y desarrollo en la Sociedad Digital: nuevos discursos y viejos valores del poder cultural.

Carpenter, C.J. & McEwan, B. (2016). The players of micro-dating: Individual and gender differences
in goal orientations toward micro-dating apps. First Monday, 21(5), 1-13.

eHarmony (2014, mayo). The Future of dating. A study of trends in relationship formation in the UK
1996-2040. Future Foundation.

Lenhart, A., & Duggan, M. (2014, febrero) Couples, the Internet, and social media: How American
couples use digital technology to manage life, logistics, and emotional intimacy within their
relationships. Pew Research Center.

Liébana Morcillo, C. (2015). El Appmor: El fin del cara a cara en las relaciones personales.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.