Logo image
Logo image

Arkadaş Canlısı Çocuk Sağlıklı Bir Çocuktur

3 dakika
Arkadaş Canlısı Çocuk Sağlıklı Bir Çocuktur
Son Güncelleme: 10 Ağustos, 2019

Küçük çocuklar insan türleri arasında en harika olanlardır. Bir çocuk bizim genlerimizden, kişiliğimizden ve sevgimizden dünyaya gelir. Onlara incelikle ve hiçbir detayı kaçırmadan göz kulak olmak çok önemlidir. Bu sayede sağlıklı ve mutlu bir şekilde büyüyebilirler.

Arkadaş canlısı bir çocuk ise mutlu olmaya ve hayatı tamı tamına yaşamanın korku, kin ve öfke içinden yaşamaktan çok daha iyi olduğunu anlamaya yatkındır.

Arkadaş canlısı bir çocuk yetiştirmek neden önemlidir?

Bu temel soruyu cevaplandıralım. Arkadaş canlısı bir çocuk yetiştirmek neden önemlidir? Belki de korumasız kalacakları saldırgan doğaya sahip dünyada onları savunma mekanizmasıyla donatmanın daha iyi olacağını düşünüyorsunuzdur. Ancak, yanılıyorsunuz.

Arkadaş canlısı, ince ve nazik bir çocuk

Arkadaş canlısı çocuk ince ve naziktir. Kaç kez sade bir gülümsemeyle karşılandığınızı hatırlıyor musunuz? Bunu uygulayın ve kötü bir gün geçiren biriyle birlikteyken bile başkalarına karşı iyi davranmanın ne kadar harika sonuçlar yaratacağını görün.

Davranışlar ve saygı birlikte var olmanın temellerini oluşturur. Dahası, sağlıklı bir beyin için gerekli olan nezaket ve mutluluk gibi kavramları anlamak onlar için daha kolay olacaktır.

Some figure

Zarif, sevgi dolu ve şefkatli bir çocuk

Arkadaş canlısı çocuk sevgi dolu ve şefkatlidir. Çocuğunuzun incinmesinden korkuyor olabilirsiniz. Ancak onları ne kadar korusak da, kendi yollarından gitmeliler. Bunu yapmak için de, başkalarına sevgi ve değer vererek onlara açılmalılar.

“Güneş nasıl çiçekler içinse sevgi de çocuklar içindir; karınlarını doyurmak yetmez; iyi ve güçlü olmaları için sevgi gerekir.”

– Concepción Arenal

Eğer hepimiz bize davranılma şeklinden, şımartılmamızdan ve sevgi verilmesinden mutluluk duyduysak neden çocuklarımızı da aynı şekilde yetiştirmeyelim? Böylece hem sevgi vermiş hem de sevgi almış olacağız. Bu sağlıklı olmanın açık bir işareti.

Arkadaş canlısı bir çocuk çevresindekilere saygı duyar

Sınırlı kaynaklarla dolu bir gezegende yaşıyoruz. Bu, çevreye karşı saygılı ve dikkatli olmamız gerektiği anlamına geliyor. Arkadaş canlısı bir çocuğa bu değerleri aşılamanın daha kolay olduğunu göreceksiniz. Bizi çevreleyen şeylere karşı dikkatli olmamız gerektiğini anlayacaktır.

Aynı şekilde çocuk, hızlıca çevrenin ne kadar güzel, hassas ve tehlike altında olduğunun farkına varıp saygı duyacaktır. Bunu anlaması, insanları, hayvanları, doğayı, çevreyi ve etrafındakileri anlamasına yardımcı olacaktır…