Araya Mesafenin Girmesi Unutmayı Gerektirmiyor

Araya Mesafenin Girmesi Unutmayı Gerektirmiyor

Son Güncelleme: 09 Mart, 2017

Gidiyorum, çünkü başka bir yerde olmam gerekiyor. Gidiyorum, ama seni de kalbimin en derin yerinde, yanımda götürüyorum. Sen, her zaman benimle olduğunu biliyorsun. Sen benim bir parçamsın, seni seviyorum ve seni asla unutmayacağım. Seni her zaman seveceğimi biliyorsun, bana ne zaman ihtiyacın olursa seni can kulağı ile dinleyeceğimi de biliyorsun. Sevgi sözcüklerimiz ile aramızdaki mesafeyi kısaltabiliriz. Bu mesafeyi aşmak zor olabilir ama yine de denemeliyiz. Her ikimizin de öğrenmesi gereken bir hayat dersi bu.

Bütün bir gün senin evindeyken karnımız ağrıyana kadar nasıl güldüğümüzü asla unutamam. Dünyanın bir ucuna yaptığımız seyahatleri unutamam. Hayatta daha önce hiç kimseyi sevmediğim gibi sevdim seni. Ve her ne olursa olsun, gülüşün aklımdan hiç çıkmayacak.

“Uzaktayken de yakın olmayı sadece biz biliyoruz.”

– Julio Cortázar

Yaşadığımız ayrılıklar

Hayat, hepimizi için sürprizler ile doludur ve bazen bu sürprizler sevdiğimiz birine elveda demek gibi ayrılıklara doğru yol alır. Ama aslında bu elvedalar, ilişkilerimiz için hem bir sınav hem de yeni birer başlangıçtır. Eğer eşinizin sizden uzak bir yerde çalışması gerekiyorsa, belki de ilişkiyi güçlendirmek için tam zamanıdır; bu, kendinizi sevdiğinize daha yakın hissetmek için saatler boyu konuşmanızı, birbirinizi şımartarak, şaşırtarak, telefondan öpücükler göndererek mutlu etmenizi sağlar.

Bir arkadaşınız başka bir şehre gidebilir ama bu dostluğunuzun bitmesi anlamına gelmez. Dostlarımız her zaman için aklımızdadır ve biz de her zaman için onların akıllarının bir köşesindeyiz. Arada bir, bizi güldüren anılarımız elbet aklımıza gelecektir.


Sevdiğiniz insan ile aranızdaki mesafe, eğer savaşmazsanız dostluğunuzu ya da ilişkinizi sona erdirebilir. Eğer varınızı yoğunuzu ortaya koymazsanız, aranızdaki mesafe onları unutmanıza neden olabilir. Ama bugün bu mesafeyi azaltmanın birçok yolu var; uçaklar, internet, telefon ve bu seçeneklerin hepsinin bir araya gelmesi dostluğunuzun ya da ilişkinizin sürdürülebilmesine yardımcı olabilir. Böylece aradaki mesafe bir çıkmaz sokağa dönüşmez.

“Kaderden de korkma, mesafeden de. Seni sevmek için hep yanında olduğumdan, kalbim ruhunun bir parçası.”

– Celeste Carballo

Uzun mesafe ilişkisi nasıl yürütülür?

Uzun mesafeli bir ilişkiyi yürütmek oldukça zor bir iştir, bu konuda da herkes hem fikirdir. Ancak, her iki taraf da aralarındaki bağın kopmaması için elinden geldiğince çabalarsa, ilişkiyi devam ettirmek mümkündür. Eğer ilişkinizin temelleri gerçek ve samimi bir şekilde atılmışsa, aradaki mesafe sizi daha da güçlendirecek ama eğer durum böyle değilse, geri dönülemez seviyede zarar görecektir. Aşağıda, sizler için ilişkinizi canlı tutmak adına beş ipucu derledik:

Dürüst olun

İletişim, dürüstlük ve samimiyet her ilişki için önemlidir, ancak birbirinizden kilometrelerce uzaktaysanız, ilişkinizi sürdürmeye ve birbirinizi mutlu etmeye devam edebilmek için ek bir çaba göstermeniz gerekir.

Biriniz ayrılmadan önce, ilişkinize dair düşüncelerinizi gözden geçirip, ilişkiden ne beklediğinize karar vermeniz gerekir. Bu muhakemeyi dürüst bir şekilde gerçekleştirmeli; kendinizi aldatmamalısınız. Ayrıca, sevdiğiniz insana ne istediğinizi ve bu uzun mesafe ilişkisinin nasıl devam ettirilmesini beklediğinizi söylemelisiniz.

Dürüst ve samimi olma ihtiyacı, özellikle aranızda bir mesafe olduğu zaman, tüm ilişkiler için geçerlidir. İyi hissetmediğinizde bile, partnerinize nasıl hissettiğinizi söyleyebilmelisiniz. Üzgün olduğunuzda bunu saklamamanız önemlidir, çünkü başınıza gelenlerin tahmin edilmesi imkansızdır.

Karşınızdaki kişiye güvenin

Arada mesafe olduğunda, karşınızdaki insana güvenebilmeniz çok önemlidir. Bazen umudunuzu kaybetmeye başlasanız da, sakin kalmanız ve ona göre hareket etmeniz gerekmektedir.

 

Aramalarınıza hemen geri dönmüyorlarsa, bu hiçbir şey ifade etmez. Belki meşguldürler, bu yüzden istediğiniz zaman size geri dönemiyorlardır ya da belki de zaman farkından dolayı siz aradığınız zaman uyuyorlardır. Yani, binlerce farklı nedenden dolayı bu durum meydana geliyor olabilir. Bu sebeple, aklınıza kötü şeyler getirmeyin. Bazı şeyleri oluruna bırakın. 

Sevdiğiniz insanlardan destek alın

Sevdiğiniz insan uzakta olsa da, hayat hala devam ediyor. Evet, hayat devam ediyor, bu yüzden de eğlenmenize bakmalısınız. Arkadaşlarınızla takılın, dışarı çıkın, eğlenin, sizi endişelendiren düşüncelerinizi söyleyin ve bir süreliğine de olsa aranızdaki mesafeyi unutmaya çalışın. Düşüncelerinizi aileniz ile paylaşın ki sizin yanınızda durup, kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olabilsinler.

İletişiminizi koparmayın

İletişim hayati derecede önemlidir. Birbirinizle konuşmak için haftanın belirli bir günü belirleyebilir ya da birbirinize e-mail atabilir, WhatsApp’dan yazışabilir, fotoğraf ya da şarkı gönderebilirsiniz. Aranızdaki mesafeye rağmen ilişkinizi güçlendirebilirsiniz.

Birbirinizi görmek için plan yapın

Sevdiğiniz insanı tekrar görmek için taşıdığınız umut, sizi bir sonraki görüşmeniz için plan yapmaya itecek. Birbirinizi görebileceğiniz zamanları planlayın, ne yapacağınızı, nereye gideceğinizi belirleyin ve umudunuzu canlı tutun. Ve birbirinizi gördüğünüzde, birlikte geçireceğiniz zamanın tadını doyasıya çıkarın, sevginizi ve tutkunuzu göstermekten çekinmeyin ve mesafenin birbirinizi unutturmasına engel olun.

“Hiçbir mesafe birbirini gönülden seven sevgilileri ayıramaz.”

– George Washington


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.