Logo image
Logo image

Anksiyeteyi Azaltmak İçin Topraklama Tekniği

3 dakika
Topraklama ile ilgili en iyi şey basit olmasıdır. Kendinizi neredeyse her zaman, her yerde topraklayabilirsiniz ve bu kaygıyı azaltmak için harika bir araçtır.
Anksiyeteyi Azaltmak İçin Topraklama Tekniği
Son Güncelleme: 26 Ekim, 2020

Topraklama tekniği çok basit bir gevşeme egzersizidir. Çok fazla stres veya anksiyeteyi azaltmak istiyorsanız özellikle size iyi gelir. Adından da anlaşılacağı gibi, egzersiz, Dünya ile gerçek ve mecazi bir şekilde bağlantı kurmayı içerir.

Bu metot, gerginliği azaltmaya yardımcı olur fakat aynı zamanda kafanız karışıkken, korkmuş ya da üzgün hissediyorsanız ya da ortada tehlike ya da kayıp gibi duygularınızı açıklayacak bir olay yokken de oldukça faydalıdır.

Kaliforniya Üniversitesindeki araştırmacılar tarafından yapılan bir araştırma, topraklamanın faydalarını desteklemektedir. Fiziksel bir perspektiften bakınca, topraklama iltihabı azaltır, bağışıklık sistemini güçlendirir ve canlılık ve zindelik hissini geliştirir. Oldukça güzel, değil mi? Daha fazla uzatmadan, bu tekniğin ne olduğunu görelim.

“Kişinin içinde bilinmesi ve sahip çıkılması gereken bir sakinlik merkezi vardır. Eğer o merkezi kaybederseniz, gerilirsiniz ve dağılmaya başlarsınız. Bu merkezin tam bir yeri yoktur, yine de vücudunuzda bu merkezle ilişkili bazı bölgeler bulunur.”

– Joseph Campbell

Some figure

Klasik topraklama tekniği

Topraklamanın farklı versiyonları olduğundan bahsetmek önemli, ancak “orijinal” versiyonu, doğa ile doğrudan bir karşılaşmayı içerir. Sahil boyunca ya da ormanda yürürken kendinizi daha huzurlu hissediyorsanız, kendiliğinden topraklama yaparsınız. Topraklama, karmaşık kuralları olan gizemli bir ritüel değildir. Her şey kendinizi doğal bir çevreye soklamakla ilgilidir.

Bu basit egzersizi yapmak için çoraplarınızı ve ayakkabılarınızı çıkararak başlayın. Ardından çimen, kum veya kayaların olduğu bir yerde yürüyün. Ayaklarınızı incitebileceğiniz bir yerde yürümediğinizden emin olmanız çok önemlidir.

Yapmanız gereken tek şey, on dakika boyunca durmadan yürümek. Ayak tabanınızda hissettiğiniz hislere odaklanın. Yavaş nefes almaya çalışın. İdeal olarak, bu egzersizi açık havada yapmalısınız, çünkü en fazla faydayı o zaman alırsınız.

Peki bu basit uygulamanın faydaları nelerdir? Konuyla ilgili yapılan araştırmalara göre cildinizin yeryüzüne direkt teması oldukça rahatlatıcıdır. Ek olarak, düz olmayan bir yüzeyde yürümek bir tür doğal masajdır. Bunu savunanlar, bu egzersizin merkezinize dönmenize yardımcı olduğuna inanıyor.

Alternatif topraklama teknikleri

Yukarıda bahsettiğimiz gibi, bu egzersizin birden fazla versiyonu bulunur. Bir diğer popüler versiyon, bir çeşit “farkındalıklı” versiyondur. Bunda da yalın ayak olmalısınız, fakat bu versiyonda ayağınızı yere sağlam basabileceğiniz bir sandalyede oturarak başlarsınız. Normal bir şekilde nefes alın. Zamanla nefes alıp vermenizi derinleştirin.

Bu pozisyonda birkaç dakika geçtikten sonra, nefesinizin derin ve eşit olduğundan emin olduktan sonra, tüm dikkatinizi ayak tabanlarınıza odaklayın. Tüm hisleri fark etmeye çalışın: zeminin dokusu, ayaklarınızın sıcaklığı vb…

Ayaklarınıza ve nefes almanıza farkındalığınızı vermek için üç dakika yeterlidir. Tüm bu odaklanma ve konsantrasyonu ayaklarınıza getirmek, sizi buraya ve şimdiye sıkıca bağlar. Sanki anksiyetenize bir parantez açarsınız ve kendinize bir anlık ara verme fırsatı verirsiniz. Bu egzersiz kısa olabilir, ancak sonrasında kendinizi çok daha iyi hissedeceksiniz.

Some figure

Üçüncü versiyon

Farkındalığı içeren başka bir temelleme türü daha vardır. Çoğu insan buna 5-4-3-2-1 topraklama tekniği diyor. Kendinizi bunalmış veya kontrolden çıkmış hissettiğiniz zamanlar için mükemmel ve basit bir egzersizdir.

Birkaç derin nefes alarak başlayın. Ardından, etrafınızda görebileceğiniz beş şeyi adlandırın. Herhangi bir şey olabilir, yanlış cevap yok. Sonra, gözlerinizi kapatın ve çevrenizde dokunabileceğiniz dört şeyi kabul edin. Sonra duyabileceğiniz üç şeyi, koklayabileceğiniz iki şeyi ve tadabileceğiniz bir şeyi kabul edin. Her birine zihninizde zaman ayırın. İşte bu kadar!

Bu mini terapi seansı sizi Dünya’ya ve şimdiki ana geri getirmek için mükemmeldir. Anksiyete, zihniniz tehdit olarak algıladığı bir geleceğe projeksiyon yaptığında ortaya çıkar. Bu uygulama ve benzerleri, sizi ana geri getirir ve huzursuzluğu ve yarışan bir zihni ortadan kaldırır.

Gördüğünüz gibi, üç topraklama tekniği de çok basittir. Sonuç olarak, rahatlamanız gereken her yerde bunları yapabilirsiniz. Hiçbiri çok uzun sürmez, ancak ruh halinizde dünya kadar fark yaratabilirler. Bugün deneyin!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


Figueras, T. (2013). Grounding: concepto y usos en danza movimiento terapia (DMT)


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.