Anksiyetenin Ana Nedenleri

Anksiyetenin nedenleri her insan için farklıdır. Kökenlerini anlamak, aramızdaki açık ara en yaygın psikopatoloji olan bu bozukluğu daha iyi ele almamıza yardımcı olabilir.
Anksiyetenin Ana Nedenleri
Valeria Sabater

Yazan ve doğrulayan psikolog Valeria Sabater.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Anksiyetenin ana nedenleri her insanda farklıdır. Gerçekten de, her bireyin gerçekliği benzersizdir ve her zaman onlara özel belirli tetikleyiciler vardır. Örneğin, bazıları kaygıya belirli bir biyolojik yatkınlık gösterebilir. Diğerleri, kabul etmeyi ve yönetmeyi zor buldukları belirli stres faktörlerine tabidir.

Yunan filozof Epictetus, mutluluğa giden tek bir yol olduğunu ve bunun da kontrolümüz ve irademiz dışındaki şeyler için endişelenmeyi bırakmak olduğunu söyledi. Bunun nasıl mümkün olabileceğini görmek zor. Çünkü insan olarak dünyaya kendi geleceğini hayal etmekten asla vazgeçmeyen ve risklere bir hayatta kalma mekanizması olarak bakan bir akılla geliyoruz.

Kaygı, tehlikeleri belirlememizi ve belirsizlik, korku gibi değişkenlere dikkat etmemizi sağlayan psikofizyolojik bir mekanizmadır. Bu uyarı sistemi sayesinde bir tür olarak karmaşık ortamlarda ilerledik. Hatta zaman zaman kaygı duymanın, hayatta olmanın basit gerçeği için temel ve gerekli bir bedel olduğunu söyleyebiliriz.

Bununla birlikte, endişeniz üzerinde kontrol sahibi olmayı bıraktığınızda bir sorun ortaya çıkar ve bu, hayatınızı ve sağlığınızı tamamen değiştirir. Bu nedenle, onu neyin tetiklediğini bilmek, nüfus arasında bu yaygın psikopatolojiyi daha iyi anlamanızı sağlar.

Kaygının nedenlerinden biri genellikle genetik yatkınlık ve beynin yapısıdır. Bu, bazı insanları ona karşı daha savunmasız hale getirir.

endişenin ana nedenleri hakkında düşünen adam

Anksiyetenin ana nedenleri

Bu güne kadar, kaygının ana nedenlerinin tam olarak ne olduğu bilinmiyor. Bununla birlikte, bu bozukluğun herhangi bir biçiminde ortaya çıkmasına aracılık eden bir dizi risk faktörü tanımlayabiliriz. Her zaman akılda tutulması gereken bir şey, bu psikolojik durumun kendini farklı şekillerde gösterebileceğidir.

Yaygın anksiyete bozukluğu (Generalized anxiety disorder – GAD), fobiler, panik bozukluğu, obsesif-kompulsif bozukluk ve benzerleri sadece kaygının farklı türleri olmakla kalmaz, bazen depresyon, bağımlılıklar gibi diğer zihinsel sağlık koşullarıyla birlikte ortaya çıkarlar. Gerçekten de, bu psikolojik gerçeklikte büyük bir karmaşıklık vardır.

Kaygının ana tetikleyicilerinin genellikle ne olduğunu görelim.

Kaygıya neden olan kalıcı stres

En yaygın kaygı kaynağı günlük ve sürekli strestir. Aslında, birisi aşırı stresli deneyimlerle karşılaştığında, sonunda kaygı geliştirmesi yaygındır. Nitekim, stresli durum artık mevcut olmadığında bile, beyin zihni sürekli bir uyanıklık durumuna sokar.

Calgary Üniversitesi (Kanada), stres ve depresyon arasındaki genetik bağlantıyı inceleyen bir araştırma yaptı. Bu çalışma, tehdit edici uyaranların işlenmesinde kilit bir yapı olan amigdalanın, kaygı durumlarında olağandışı hiperaktivite gösterdiğini buldu.

Karmaşık yaşam deneyimleri

Bazıları endişe çağında yaşadığımıza işaret ediyor. Gerçekten de, sosyal, ekonomik, kişisel ve benzeri her düzeyde büyük bir karmaşıklık döneminden geçtiğimize dair çok az şüphe var. Bu, daha fazla endişe nedeni ile sonuçlanır. Bunun nedeni, şüphesiz hayatınızın bir noktasında bunu deneyimleyeceğinizdir. Belki de şimdi onları deneyimliyorsunuzdur.

İşte birkaç örnek:

  • İstihdam kaybı.
  • Gelecekle ilgili belirsizlik.
  • Ekonomik sorunlar.
  • Aile veya ilişki sorunları.
  • Aile üyelerinin kaybı veya duygusal bozulmalar.
  • Taciz, kötü çalışma koşulları veya düşük ücretler gibi işyerinde sorunlar yaşamak.
  • İklim değişikliği korkusu (eko-kaygı), doğal afetler veya yeni pandemiler ve benzerleri.

Kaygı yaşamak, anormal bir duruma verilen normal bir tepkidir. Hepimiz olumsuz ve negatif durumlar karşısında endişeli ve tehdit altında hissediyoruz. İşte bu anlarda yeterli başa çıkma becerileri geliştirmeye zorlanıyoruz.

Genetik, bir risk faktörü

Anksiyetenin ana nedenleri arasında genetik yatkınlık vardır. Ancak, yakınlarınızdan birinin anksiyete bozukluğu sergilemesi gibi basit bir gerçeğin, onu geliştireceğiniz anlamına gelmediğini açıklığa kavuşturmalıyız. Sadece bir risk vardır, asla doğrudan bir yatkınlık yoktur.

Freiburg’daki (Almanya) Albert Ludwigs Üniversitesi İnsan Genetiği ve Antropoloji Enstitüsü, insan genomu ile ilgili araştırmalar yaptı. Ayrıca, fobiler ve panik bozukluklarla ilgili önemli bir genetik temel keşfettiler.

Bugün, belirli çevresel faktörlerle birlikte genetik kırılganlığın, belirli kaygı bozukluklarının gelişmesine yol açabileceğini biliyoruz.

Çocukluk travması ve daha savunmasız bir beyin

Çocukluk çağı travmaları kaygının başlıca nedenleri arasındadır. Gerçekten de, büyük sosyo-duygusal eksikliklerin, bağlanma eksikliğinin veya istismarın sık olduğu bir ortamda büyümenin her zaman sonuçları vardır. Aslında, istismar, ihmal ve sevginin yokluğu beynin düzgün gelişimini değiştirir.

Bu koşullarda hipokampus veya limbik sistem gibi yapıların daha küçük olması normaldir. Benzer şekilde, prefrontal alanlar, davranışları düzenlerken ve sorunları çözerken sorunlar ve eksiklikler yaşarlar. Özünde, çocukluktaki travmatik deneyimler, hiçbir tehdidin olmadığı yerlerde tehditleri işleyerek daha savunmasız ve sürekli tetikte olan bir beyni şekillendirir.

Sağlık ve yaşam tarzı, kaygının ana nedenlerinden bir diğeri

Tiroid bozuklukları veya kardiyovasküler problemler gibi tıbbi durumların anksiyetenin ortaya çıkmasıyla ilişkili olduğunu biliyoruz. Dahası, birçok kronik hastalık yerini kaygı durumlarına bırakabilir. Bu her zaman dikkate alınması gereken bir faktördür.

Öte yandan, bağımlılıkları ve bazı ilaçların yan etkilerini de göz ardı edemeyiz.

Kadın kaygının ana nedenleri hakkında düşünüyor

Kişilik ve anksiyete bozuklukları

Kişiliğin, birinin az ya da çok endişeli olmasıyla bir ilgisi var mı? Cevap evet. Bazıları bu psikofizyolojik durumları yönetmek için daha yetenekli bir zihinsel ve davranışsal yaklaşıma sahiptir. Diğerleri ise, onları kaygıya daha yatkın hale getiren bir dizi kişilik özelliği gösterir.

Bazı insanlar mükemmeliyetçidir. Bazıları ise geleceğe ıstırapla bakar ve her çözümde bir sorun görür. Beş Büyük Kişilik Teorisi içinde, nevrotiklik, depresyon ve kaygı ile en çok ilişkili olan olarak tanımlanır. Nevrotizm, ruh hali değişimleri ve mantıksız düşüncelerle sonuçlanan neredeyse kalıcı bir duygusal dengesizlik ile tanımlanır (Costa ve McCrae 1985).

Bu bozukluğu genel olarak daha iyi anlamak için değil, kaygının ana nedenlerini bilmek ilginçtir. Aslında, bunu anlamak, herkesin hayatının bir noktasında bu rahatsızlıktan muzdarip olabileceğini anlamanıza da yardımcı olur. Bu nedenle, tamamen normaldir. Önemli olan, tedavi edilebilmesi ve bununla başa çıkmak için son derece etkili bazı tedavilerin olmasıdır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Davies MN, Verdi S, Burri A, Trzaskowski M, Lee M, Hettema JM, et al. (2015) Generalised Anxiety Disorder – A Twin Study of Genetic Architecture, Genome-Wide Association and Differential Gene Expression. PLoS ONE 10(8): e0134865. https://doi.org/10.1371/journal.pone.0134865
  • Daviu, N., Bruchas, M. R., Moghaddam, B., Sandi, C., & Beyeler, A. (2019). Neurobiological links between stress and anxiety. Neurobiology of stress11, 100191. https://doi.org/10.1016/j.ynstr.2019.100191
  • Meier SM, Trontti K, Purves KL, et al. Genetic Variants Associated With Anxiety and Stress-Related DisordersA Genome-Wide Association Study and Mouse-Model StudyJAMA Psychiatry. 2019;76(9):924–932. doi:10.1001/jamapsychiatry.2019.1119


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.