Logo image
Logo image

Aile Ağacınızı Okumak Size Ne Öğretebilir?

3 dakika
Aile Ağacınızı Okumak Size Ne Öğretebilir?
Son Güncelleme: 13 Ağustos, 2018

Aile ağacı ilk olarak bir ailenin kökeni hakkında bilgi saklamak için kullanılmıştır. Bundan önce ise sadece bir ailenin soyunun saflığını veya geçmişinin ihtişamını kanıtlamak için kullanılıyordu.

Günümüzde işler değişti. Aile ağacınızı okumak, kendinizi keşfetmenin bir aracı haline geldi. Ne yazık ki, pek çok aile geçmişleri hakkında bilgi sahibi değil ve dolayısıyla, bu bilgiyi sonraki nesillerle paylaşamıyor. Bu nedenle, bazen bir kişinin aile kökleri hakkında bilgi edinmek kolay değildir.

“Hiç kimse tek başına var olmaz, kimse yalnız yaşamaz. Hepimiz olduğumuz kişileriz, çünkü başkaları da oldukları kişilerdi.”

– Julio Medem

Aile ağacınızı okumak, kim olduğumuzu ve kişilik özelliklerimizi anlayabilmek için bir hazine olabilir. Aile ağaçlarının sağladığı bilgiler bütünseldir. Yani geçmiş, şimdiki zaman ve gelecek arasındaki bağlantıları görmemize izin verir. Hepimiz yüzyıllar boyunca inşa edilmiş bir tarihten geliyoruz. Her birimiz geleceğe doğru atılan bir adımız. Bir aile ağacı, tüm bunları açıklığa kavuşturmamıza yardımcı olabilir.

Aile ağacı ve ailemiz

Aile, bir insanın hayatındaki başka bir faktörden ibaret değildir. Ailenizle olan bağınızın türünden bağımsız olarak, kim olduğunuzun özüdür. Siz doğmadan önce oradaydı ve siz gittikten sonra da kalacak. Terk edilme veya ortadan kaybolma söz konusu olsa bile hepimiz ailemizin eşsiz mührünü taşıyoruz. Esasen, bu yokluk hayatınızın en büyük belirleyici özelliklerinden biri olabilir.

Some figure

Aile ağacınızı okumak, duygusal hafıza oluşturmanıza yardımcı olur. Duygusal hafıza, davranışlarımızı etkileyen geçmiş deneyimlerden oluşan bir kümedir. Bu belleğin büyük bir kısmı bilinçli terimlerle ifade edilmez. Bazen sadece gösterilen ancak kökeni bilinmeyen izlenimler, görüşleri, tutumlar ve izlerden oluşur.

Aileler, suçluluk, korku, tabular ve yeteneklerini bilinçli veya bilinçsiz bir şekilde sonraki nesillere aktarırlar. Aileniz, bir bölümünü oluşturduğunuz bir roman gibidir. Peki ama bu bölümü nasıl anlayabilirim ya da geri kalanını okumadıysam nasıl anlamlandırabilirim?

Soy ağacındaki önemli bilgiler

Bir aile ağacı bazen beklenmedik bilgileri açığa çıkarır. Diğer zamanlarda, bu kadar harika bilgiler sunmaz ama bu durum, aile ağacınızı daha az önemli kılmaz. Mesele, aile ağacını yapmakla değil onu yorumlamakla ilgilidir. Bunu yapmak için, belirli bilgi parçalarına özel dikkat göstermeniz gerekir. Aşağıdakiler özel öneme sahip bilgilerdir:

  • Kardeşlerin doğumu arasındaki sürenin uzunluğu. Bunu yorumlamanın bir formülü yok. Fakat kardeşler arasındaki boşluk, kişinin psikolojik yapısının belirleyici bir faktörüdür. Temel olarak, sahip olduğunuz ilişkiyi para, mülk ve (fiziksel ve duygusal) alanı belirleyici özelliktedir.
  • Anne ve baba tarafınız. Ebeveynlerimiz iki büyük aile geleneğinin birleşimidir. Ama biri her zaman diğerinden daha hâkimdir. Neden mi? Bu sorunun cevabı gerçekten önemli bir bilgidir. Büyükanne ve büyük babalarımız hakkında bilgi eksikliği de önemlidir. Bu boş alanlar önemli unsurları saklama eğilimindedir. Ayrıca ailede başka sizinle aynı isme sahip başka birinin olup olmadığını bilmek isteyebilirsiniz. Eğer böyleyse, çözümlenmemiş bir narsist çatışmanın parçası olduğunuz söylenebilir.
  • Tekrarlanan unsurlar. Ailenizdeki insanların evlendiği, ilk çocuklarını dünyaya getiridkleri ve işlerine sahip oldukları ya da birden fazla kez ortaya çıkan başka bir gerçeğin olduğu y, ilk işlerine girdikleri yaş veya birden fazla defa görülen bir başka şey olabilir. Genellikle bu tekrar bilinçsiz bir senaryoya işaret eder. Bu tekrarları sonlandırarak, ilerlersiniz.
  • Ailenizdeki ölüm nedenleri. Atalarınızın nasıl öldüğünü öğrenmek önemlidir. Kazalar veya intiharlar varsa, bu bilgi ayrıntılı olarak araştırılmalıdır. Kalp krizi, solunum yetmezliği veya immünolojik sorunlara bağlı ölümler, güçlü duygusal bileşenlere işaret eder.
Some figure

Aynı şey aileler için de geçerlidir.keşfedin

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.