Logo image
Logo image

Kaybolan Eski Ve Güzel Bir Gelenek: Kur Yapmak

3 dakika
Kaybolan Eski Ve Güzel Bir Gelenek: Kur Yapmak
Son Güncelleme: 07 Mayıs, 2018

Son zamanlarda kökten değişen bir şey varsa o da romantik ilişkilere nasıl başlandığıyla ilgilidir. Kur yapmak artık neredeyse tamamen tarihe karıştı. İnanılmaz hızlı ilerleyen ilişkilerin kurbanı oldu.

Bugünlerde dünyanın hemen hemen her yerinde insanlar hızlı buluşmalara çıkıyor. Bu artık gerekli bir şeymiş gibi bile görülmüyor. Bunun yanında birçok çift hissizlik ve büyünün kalmamış olmasından yakınıyor. Başka bir deyişle romantizmin ölmesinden şikayet ediyor.

“Aşk anlaşılmaz, göstermek gerekir.”

– Paulo Coelho

Kur yapmak insanlara özgür bir şey değil. Aslında birçok hayvanın kur yapmak gibi bir doğası var. Aslında hayvanların bundaki amacı basitçe çiftleşip üremek olsa bile bir giriş yapıp ortamı buna hazır hale getirmeden yapmıyorlar. Böylece biyolojik açıdan verimliliği en üst düzeye çıkarmış oluyorlar.

Ancak insanlar arasında bu ritüel gereksiz görülüp değer kaybetmeye başladı. Bunun yerine hızlıca ilişkiye başlanıp neler olacağına bakalım diyoruz. Kelimenin kesin anlamıyla artık kur yapmak yok. Onun yerine kısa süren ilişkilere ön ayak olacak karmaşık işaretler var.

Çoğu zaman iki kişi birbirlerinden hoşlanıp hoşlanmadıklarından bile emin olamıyor. Peki kur yapmanın tarihe karışmasına neden olan faktörler neler? İşte bunlardan bazıları…

Çiçek vermek, bir kur yapma klasiği

Çiçek vermek evrensel anlamda birine değer vermenin ve hoşlanmanın işareti. Biri size herhangi bir özel gün ya da amaç olmadığı halde çiçek veriyorsa amaç oldukça açıktır. Bu bir iltifat ve ilgi göstergesi olarak kabul edilir.

Some figure

Bu günlerde ise çiçek vermek cesaret işi. Çoğu için bu klişe bir şey ve riskli bir iş çünkü reddedilme ihtimali var. Bu doğru çünkü çiçek vermek doğrudan romantik bir anlam içeriyor.

Cep telefonları romantik değil

İnsanlar çoğunlukla reddedilme korkusuyla duygularını doğrudan açma ve ifade etme konusunda çekinceli davranıyor. Bu nedenle cep telefonları büyük yer tutuyor. Kesintili olarak dikkat vermeye müsaade ediyorlar. Çünkü ilgilendiğimiz kişiyle işler iyi giderse cep telefonunu görmezden geliyoruz ama zaman akmıyorsa ve sorun varsa o zaman gözler cep telefonlarına çevriliyor.

Telefonu kapatıp uzak bir yere koymak iyi bir flört şekli olabilir. Bu aynı zamanda ne istediğinizi göstermek için tuhaf köşe kapmacalar oynamadığınızı da gösterir. Birine kur yapmak istediğiniz zaman sizin için önemli olduğunu gösterip hissettirmekten daha iyi bir yol olamaz.

Biz neyiz?

Romantik anlamda bir ilişkisi olan iki kişi için bu ilişkinin adı önemli olabilir. Her şey konuşulmadan kalıp sınırlandığında huzursuzluk olabilir. Bazen ilişkinin açık olduğunu söylemek o kadar da işe yaramayabilir. Çünkü bu yanış anlamalara yol açabilir.

Some figure

Birine ilgi duyduğunu açıklamak her zaman ölümcül cazibe anlamına da gelmez. Aksine ilişkiyi tanımlamak bu ilişkide herhangi bir çekinceye yer olmayacağını garantilemektir. Bir ilişkiden beklentileri açıklamak güven inşa eder ve her şey açıklığa kavuşunca işler de doğal akışında ilerler.

Güzel sözler söylemek

Senden hoşlanıyorum gibi sözler her zaman hissedilenleri doğru anlatmaz. Hatta duyan kişiye de her zaman bir şey ifade etmez. Bu sadece o kişiyle bir ilişki kurmak istediğini ifade eder ama o kişi hakkında düşündüklerinizi anlatmaya yetmez.

Güzel sözler söyleyip iltifat etmenin modası hiçbir zaman geçmez. Birçok insan bir başkasına samimi bir şekilde ilgi duyuyor ancak bunu dile getirmiyor. Hem kendilerini ifade etmeye alışık olmadıkları hem de belki karşılarındaki bu kişiyi belki güçlü konuma sokabilecekleri için bunu yapmazlar. Ama aslında korkmak için bir neden yok. Kur yaparken güzel sözler söylemek gerekir. Bunu yapmak ilişkiyi besler ve daha büyülü yapar.

Some figure

Kur yapmak ilişkiye büyülü bir hava katar. Aynı zamanda sevgi ve saygının ilişki başlamadan önce anlaşılmasına yardımcı olur.  Bunda bir çeşit hassasiyet ve romantizm var. İşte belki de sırf bu yüzden bu eski geleneğe bir an önce geri dönmeliyiz.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.