Adelphopoiesis: Eşcinsel Birliktelikleri

Adelphopoiesis ve diğer benzer seremonileri antik Roma ve Çin İmparatorluğunda görsek de, homoseksüelliğin ‘geleneksel’ olduğu asla düşünülemez.
Adelphopoiesis: Eşcinsel Birliktelikleri
Sergio De Dios González

tarafından incelendi ve onaylandı. psikolog Sergio De Dios González.

Tarafından yazılmıştır Pedro González Núñez

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Günümüzde eşcinsel evlilik toplumda geçerli bir durumdur. Ancak, tarihin bize verdiği örneklerle karşılaştırdığımızda onlara karşı çıktığımız zamanlar olabilir. Bu örneklerden biri de yasal olarak aynı cinsin birbiriyle evlenmesi demek olan adelphopoiesistir.

Tarih boyunca aynı cinsten kişiler arasında pek çok ilişki olmuştur. En yaygın bilineni öğretmenler ve öğrenciler arasında çeşitli ilişkilerin yaşandığı antik Yunan’daki homoseksüelliktir. Ayrıca başka zamanlarda da sosyal çevrede desteklenmiş ve kabul edilmiş eşcinsel çiftler olmuştur.

G.K.Chesterton “Mimarlar bir Romanesk yapı hakkında nasıl inşa edileceği hariç her şeyi bilirlerdi” demiştir. Öyle görünüyor ki; eski zamanlarda da aynı cinsiyetten insanlar arasında samimi ilişkileri bina edebilen ‘mimarlar’ ve bu şekilde romantizmin geçerli olduğu dönemler vardı.

Peki bu durum homoseksüel ve eşcinsel ilişkilerin her zaman kabul gördüğü demek midir? Elbette ki hayır. Adelphopoiesis ve diğer benzer seremonileri antik Roma ve Çin İmparatorluğunda görsek de, homoseksüelliğin ‘geleneksel’ olduğu asla düşünülemez.

eşcinsel

Adelphopoiesis nedir?

Şunu belirtmek gerekir ki; adelphopoiesisin nihai hedefi iki insanın romantik bir anlamda bir araya gelmesi demek değildir. Ancak, hem dini ve hem de yasal açıdan iki erkeğin (genellikle) veya iki kadının (bazen) birbirleriyle ilişkilerinin kilisenin de tamamen kabul etmesiyle birlikte tanınmasıdır.

Günümüzde insanlar bahsi geçen bu ilişkileri evlilik olarak değil de, birbirleriyle ilgilenecekleri bir birliktelik şeklinde düşünürler. Bu da bu insanların yaşamlarını, eşyalarını, görevlerini, işlerini ve hatta ailelerini paylaşmaları anlamına gelir. Dahası; çiftlerden biri ölürse hayatta kalan kişi diğerinin ailesiyle ilgileneceğine söz verir.

Geleneksel evliliklerde olduğu gibi her iki kişi de ölene kadar birbirlerine karşı sadakatli olacaklarına dair söz verirler. Pratikte her iki partnerin de hemen her şeyi paylaşmasına (hatta birlikte gömülmelerine) izin verilir, ancak romantik bir ilişkiyi açıkça yaşamaları hariç.

Bununla beraber, bu ilişki romantik bir birliktelik olmamasına rağmen yasal olarak bir çift kabul edilir. Cinsellik düşünülmeyen bir durum olmasına rağmen, dolaylı olarak kabul edilmiştir. Bu da onların “tamamen yasal” bir birliktelik yaşadıklarını göstermektedir.

Çok eski bir uygulama

Adelphopoiesis çok yaygın bir uygulama olmamasına rağmen, sosyal ve yasal olarak uzun zamandır kabul edilmiştir. Fakat Avrupa’da çok yaygın değildi. Ama yine de Katolik Kilise bu tür ilişkilerin bir parçasıydı. Aslında, tıpkı Damian ve Cosmas gibi adelphopoiesis ile bir araya gelmiş azizler ve başka insanlar da vardı.

Diğer yandan bu uygulamanın ne zaman son bulduğunu tam olarak bilmiyoruz. Bazı insanlar bunun eşcinsel insanlar arasındaki çekiciliğe her zaman karşı çıkıldığı gerçeğinden dolayı olduğuna inanmaktadırlar.

Temel olarak, aynı cinsten iki kişinin bir araya gelip hayatı ve sıkıntıları paylaşmaları, aralarında herhangi bir homoseksüel ilişki olmadığı sürece yasaldır ve kabul edilebilir. Ancak, bu partnerlerin birbirlerinin cinselliklerini keşfetmeleri tamamen olasıdır.

sarılan iki erkek

Eşcinsel evliliğinin öncüsü

Şüphesiz, pek çok kişi adelphopoiesisi aynı cinsten iki kişinin evlenmesi olarak görmüştür. Kilisenin onu 13. yüzyıla kadar kabul ettiğini iddia eden J. Boswell gibi yazarlar vardır. Bu da niçin bazılarının bu seremoniyi bir örnek olarak yorumladığını açıklar.

İlginizi çekebilir ...
Cinsel Yönelim Tipleri
Aklınızı Keşfedin
sayfasında okuyun Aklınızı Keşfedin
Cinsel Yönelim Tipleri

Heteroseksüelik ve homoseksüelliğin dışında cinsel yönelimle ilgili birçok farklı kırılım bulunmakta ve bu kırılımlara her gün bir yenisi eklenmekt...


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Aklınızı Keşfedin'in içeriği yalnızca bilgilendirme ve eğitim amaçlıdır. Bir uzmanın teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.