Logo image
Logo image

Acı Dolu Deneyimlerden Öğrenebilecekleriniz

3 dakika
Acı Dolu Deneyimlerden Öğrenebilecekleriniz
Tarafından yazılmıştır Alicia Garrido Martín
Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Bu yazının başlığı aslında kendi içinde huzur ve rahatlama içeriyor. Acı dolu deneyimlerinizin bir şeyler öğrenebileceğiniz dersler oldukları düşüncesi zihninizde bir rahatlama yaratabilir. Acı geçtikten sonra hayat devam eder, ve öğrendiklerinizi bu yeni hayatınızda uygulamaya başlarsınız.

Hiçbir zaman bitmeyeceğini sandığınız acıları mutlaka deneyimlemişsinizdir. Sanki sonsuza kadar bu şekilde sürecekmiş gibi gelir. Varoluşunuzun derinliklerinde gömülü olan acı, hayatınızı daha da zorlaştırır ve yolunuzu karmaşık bir hale getirir.

Hiç bitmeyen acı sarmalının içinde kendinizi dibe batarken bulursunuz. Gelecek hakkında düşünerek, hayatınızın nasıl olacağını tahmin etmeye çalışırsınız. Ancak bu karanlıktan ve içinde bulunduğunuz griliklerden çıkmayı başarabilirseniz, bir şekilde kendinize dışarıdan bakabilirsiniz. Böylece sonunda güneşin doğduğu, siyah bir fırtınanın içinde olduğunuzu fark edersiniz.

Acı dolu deneyimlerin ardında öğrenilecek dersler vardır

Kendinizi siyah bir bulutun altında gibi hissediyorsunuz ve yağmur yağıyor. Oluk oluk yağan bu yağmur sizi sırılsıklam etti. Üşüyorsunuz ve bu dondurucu kış gününde sığınacak bir barınak yok. Tamamen çıplaksınız. Bu siyah bulutların altında çıplak kalmanın sonucunu acı içinde ödüyorsunuz ve korunmasızsınız. Bu siyah bulutlar, tüm öfkesini üzerinize salıyor.

Some figure

Aslında kendi kendinizin kara bulutlarısınız bir şekilde. Savaştığınız büyük muharebeleri kendiniz yaratıyorsunuz. Yaşamınızı gri renge boyayan sizlersiniz. Hiç kendinizi bu şekilde hissettiğiniz oldu mu? Kendinize bu büyük acıdan asla ama asla kurtulamayacağınızı mı söylüyorsunuz yoksa? Eğer böyle davranmaya devam ederseniz ruhunuzdaki bu acıdan kurtulamayacaksınız…

İnanın, bu acıdan kurtulacak ve iyileşeceksiniz. Bunu yapacaksınız. Yaşadığınız bu acı dolu tecrübelerin (ayrılık, kavga, hayal kırıklığı) hepsi birer parçanız haline gelecek.

Çok zor zamanlar geçiriyor olsanız dahi, mutlaka bu zorluklardan öğreneceğiniz dersler vardır

Siz fark etmeseniz bile, her deneyimin içinde, çıkarılacak küçük dersler bulunur. Böyle olmadığını düşünseniz bile mutlaka öğrendiğiniz bir şey olur. Bu kesin bir şeydir; acı dolu her tecrübenin sonunda çıkarılacak bir anlam ve ders sizi bekler. 

Bu anlam, öğrenmek zorunda olduğunuz şeyi size gösterir. Böylece sırtınızda daha hafif yüklerle yolunuza devam edersiniz, sınırları daha net bir şekilde görmeye başlarsınız. Yolunuzdaki sınırlar net bir şekilde tanımlanmış bir halde olmadığında duvarlara çarparsınız ve kendinizi bir o tarafa bir bu tarafa sürüklenirken bulursunuz. Diğer taraftan, kişiliğinizi oluşturmaya başladığınızda ve bir şeyleri gerçekleştirdiğinizi hissettiğinizde, zihininiz daha duru bir hale gelir, bu nedenle de daha verimli bir şekilde çalışır.

Bu nedenle acı dolu tecrübeler, bir şeyler öğrenebilmeniz için hayatta size sunulan şanslara benzetilebilir. Her kötü tecrübenin arkasında kaçırmamanız gereken potansiyel bir ders bulunmaktadır. Bu yüzden hayatta, kendini sürekli tekrar eden durumlar vardır, siz bir şeyler öğrenene kadar bu durumlar aynı şekilde meydana gelmeye devam eder. 

Acı çekmek insani bir eylemdir, tıpkı deneyimlerden ders çıkarmak gibi

Bu yüzden kendinizi bu gri, kara bulutların altında görüyor olsanız bile, bu karanlığın arkasında doğacak olan bir güneş ve sizi bekleyen sıcak günler olduğunu bilmelisiniz. Elbette böyle kara bir bulutun altındayken gerçekleri bu şekilde görmeniz kolay olmayacak. Ancak endişelenmeyin, her şeyin bir zamanı var. Acı çekmek normal bir durumdur, hatta oldukça insani bir eylemdir. 

Some figure

Bu acıya son vermek ve bu durumdan dersler çıkarmak oldukça normal bir durumdur. Bazen bunu başarmak zorken, bazı durumlarda daha kolay olabilir. Her durumda, nasıl bir süreçten geçtiğinizi unutmamanız gerekir. Tüm bu acıları çekerken batmak üzere olan bir geminin içindeydiniz. 

Belki şu anda, durumun daha da kötü olduğunu düşünüyorsunuz. Belki de hayatınızda hiç bu kadar büyük bir sorun yaşamadınız. Ancak inanın ki yukarda anlattığımız şeyler gerçek ve bütün bu kurallar herkes için aynı şekilde işliyor. Düşen, tekrar yükselmek zorundadır. Bu acı dolu sürecin sonuna geldiğinizde pes etmediğiniz için kendinizi takdir edeceksiniz.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.