Logo image
Logo image

5 Duygusal Vampir Türü

4 dakika
5 Duygusal Vampir Türü
Son Güncelleme: 23 Ocak, 2017

Hayatımız boyunca oluşturduğumuz tüm bağlar gibi, duygusal bağlar da biz onları besledikçe gelişir. Doğal olarak, onları üzüntü, kıskançlık, şikayetler ya da öfkeyle beslersek, sağlıksız bağlar kurmuş oluruz.

Onlar dışarıda bir yerlerdedir, enerjimizi emmek için bizi beklerler. Onlarla iyi anlaşırız, herkesten çok onlara güveniriz. Daha fazlasını umarken daha azıyla karşılaşırız. Onlar bizim duygusal vampir dediklerimizdir. Kanımızı emmek için değil ama duygusal enerjimizi emmek için bizimledirler.

Böyle ilişkiler, hayatımızda dram yaratarak duygusal açıdan iyi hissetmemizi engelleyip bizi oldukça negatif şekilde etkileyebilir. Her zaman kötü niyetli olmasalar da, depresif, kızgın ya da yıkılmış hissetmemize sebep olan insanlar vardır.

Kendimizi korumak için etkili savunma stratejileri geliştirerek bu negatif duyguları kontrol altında tutmazsak, bizi duygusal açıdan zehirleyen bu insanların kurbanı olup sağlıksız davranışlar ve belirtiler (fazla yemek yeme, kendini izole etme, mod değişiklikleri, sürekli yorgunluk, vb.) gösterebiliriz. 

Bu tür negatif insanlara, zehirli, duygusal vampir, duygusal yiyici, parazit gibi pek çok isim verilebilir. Elbette bu sınıflandırmaların bilimsel bir altyapısı yoktur; bizi yoran, çaresiz ve bıkmış hissettiren belli türde insanlar vardır. 

Aşağıda sizler için, bizi duygusal açıdan zehirleyen, vampirin kan emdiği gibi duygusal enerjimizi emen, onların yemiymişiz gibi sinsice peşimize takılan 5 tür insanı tarif ettik.

1- Pasif Saldırgan

Bu tür kişiler yüzlerinde bir gülümseyle kızgınlıklarını ifade ederler. Düşmanlıklarını süsleme ve tatlandırma konusunda uzmandırlar. Bazen hepimiz bu yöntemi kullanırız. Ancak bu tür insanlar bu yöntemi sömürürler.

Kendimizi korumamızın en iyi yolu onların davranışlarını yönetmek, onlarla aramızda sınırlar yaratmak ve bu sınırları sürdürmektir. Sevgi ve samimiyet dolu davranışları hak ediyoruz ve kimsenin “sanki biz affedilmesi gereken bir suç işlemişiz” gibi bizimle konuşmasına izin vermemeliyiz.

Some figure

2- Narsist

Dünyanın merkezi olduklarına inandıkları için her şey onların etrafında döner. Bencil ve kendini beğenmişlerdir ve hayranlık ve ilgiye açlardır. Kendilerini akıllı ve cazip insanlar olarak tarif ederler.

Bu kişilik türüne sahip insanların mottosu “önce ben”dir, onlara kızmanın, kendimizi iddialı bir şekilde ifade etmenin onların üzerinde hiçbir etkisi yoktur. Genelde empatiden yoksundurlar, karşılıksız sevgi gösterebilmek onlar için imkansızdır.

Böyle durumlarda, en iyi kendini koruma şekli, onlardan beklentilerimizi sınırlı tutup, pozitif özelliklerine odaklanmaktır. Bu arada bizi sanki ikinci sınıfmışız gibi hissettirmelerine ve yormalarına izin vermemeli, narsisizmin onların bir parçası olduğunu anlamalıyız. 

Onların ilgi alanlarına hitap ederek ortak noktalarda buluşabilir, arkadaşlığınızın onlar için yararlı olacağını onlara bu şekilde gösterebilirsiniz.

Some figure

3- Öfkeli Saldırgan

Bu tür duygusal vampirlerin yegane amacı, suçlamak, saldırmak, aşağılamak, eleştirmek ve çatışma yaratmaktır. Öfkenin, başkalarını cezalandırmanın, insanları tutsak etmenin bağımlısı olmuşlardır. Öfkeleriyle sizi bin parçaya ayırırlar, yenilmiş ve donup kalmış gibi hissetmenize sebep olurlar.

Bu durumda, en iyi kendini koruma yöntemi özsaygınızı korumaktır, böylece onların öfkesi sizi yıkamaz. Kendinize zaman verin, durun, nefes alın. Onların saldırılarıyla karşılaştığınızda tarafsız ve dengeli davranmaya dikkat edin, onların odak noktası olmaktan kurtulana kadar cevap vermeyin.

Bu şekilde onların yatışmasını sağlamış olursunuz, sonrasında ne demek istediğinizi rahatça açıklayabilir, ne durumda olduğunuzu onlara net bir şekilde gösterebilirsiniz. Böylece onların öfkesini yönetmiş, hatta onların öfkelenmesine sebep olan acıyı anlamaya çalışarak onlarla empati yapmış olursunuz.

Some figure

4- Kurban

Bu tür insanlara çok sık rastlanır. “Kurbanların” her şeyi büyütüp drama çevirmekte üstlerine yoktur. Sizin hassas noktalarınıza dokunarak güvensizliklerinizi ortaya çıkarır, yaralarınıza tuz basarak sizi kötü hissettirmeyi çok iyi bilirler.

En iyi kendini koruma yöntemi mükemmel olmamız gerektiği düşüncesini geride bırakmaktır. Herkes hata yapar ancak eğer gerçekten hatalı olduğunuzu düşünüyorsanız geri çekilebilir hatta ağlayabilirsiniz.

Ayrıca bu tür saldırılara pozitif olumlama yöntemiyle: “Ne demek istediğini anlıyorum, ancak …. dediğinde beni incittin, eğer bunu yapmayı bırakırsan çok sevinirim.” diyerek karşılık verebilirsiniz.

Some figure

5- Dedikoducu

Her şeye burnunu sokmaya bayılan, insanların arkasından konuşmaya bayılan, onlar hakkında kötü dedikodular yayıp onları karalamaktan mutluluk duyan işgüzar tiplerdir. Onlar böyle yaptığında çevrelerindeki insanlar aşağılanmış ve küçümsenmiş gibi hisseder.

Bu türden kendini en iyi koruma şekli söylediklerine aldırış etmemek ve onların yaptığı dedikoyu bireysel algılamamaktır. En doğru davranış söyledikleri şeylere aldırmamak, onları görmezden gelmektir. Ayrıca, bir topluluktayken, insanlar biri hakkında dedikodu yapmaya başlarsa, yapabileceğiniz en iyi şey konuyu değiştirmek ve dedikoduya katılmamaktır.

Bununla birlikte, eğer biri sizin arkanızdan konuşuyorsa, bunu bildiğinizi ve bundan hiç hoşlanmadığınızı açıkça belirtmeniz gerekir. Onlarla konuşabilir ve “Sözlerin çok kırıcı. Eğer biri senin hakkında böyle bir şey söylese nasıl hissederdin? Benim hakkımda konuşmayı bırakmalısın.” diyebilirsiniz.

Some figure

Size duygusal açıdan acı veren insanları tanıyın ve onların ruh halinizi bozmasına izin vermemek için kendi koruma yöntemlerinizi yaratın. Bu karmaşık insanlardan uzak durmak sağlığınıza iyi gelecektir.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.