Logo image
Logo image

Zor Ulaşılan Kadınlar Daha Mı Çekici?

3 dakika
Zor ulaşılan kadınların efsaneleri dünyanın dört bir yanında yaygındır. İnsanlar, erkeklerin sadece kendileri ile ilişki kurmayı kolay hale getirmeyen kadınlar ile gerçekten ilgilendiğini söylerler. Peki bu gerçekten doğru mudur?
Zor Ulaşılan Kadınlar Daha Mı Çekici?
Son Güncelleme: 15 Şubat, 2020

Zor ulaşılan kadınlar bir ilişkiye başlamanın önünde engeller oluşturma eğilimindedir. Geleneksel olarak, insanlar bu tutumun erkeklerin kadınlar ile daha çok ilgilenmesini sağladığını düşünür, yani “kolay” olan kadınlar erkekleri o kadar fazla çekmez. Peki bu gerçekten doğru mu?

Öncelikle, aşkta ve ilişkilerde sabit olan kurallar olmadığını söylemeliyiz. Birine bunun neden gerçekleştiğine dair bir liste yapmadan aşık olursunuz. Ancak, flört etme aşamasında insanların sürekli tekrarladığı kalıplar da varmış gibi görünmektedir. Ve bu kalıplar, zor ulaşılan kadınlar erkekler için daha ilgi çekiciymiş gibi görünür ancak bu her koşulda gerçek değildir.

Bu konuda yapılmış araştırmalar bulunmaktadır. Birinin kalbini kazanmak için mükemmel yolları aramak yerine, uzmanlar insanların belirli uyaranlara nasıl tepki verdiğini ve ilişkilerin nasıl geliştiğini keşfetmektedir. Hadi uzmanların bu konuda neler söylediğine bir göz atalım.

“Bir erkeğin fantezisi bir kadının en iyi silahıdır.”

– Sophia Loren

Some figure

Zor Ulaşılan Kadınlar Hakkında Eski Bir Deney

1973’te Wisconsin Üniversitesinden Dr. Elaine Walster bazı açılardan temel olan bir deney yapmıştır. Walster, erkeklerin zor ulaşılan kadınlara daha fazla çekilip çekilmediğini bilmek istemiştir.

Walster ve iş arkadaşlarının yaptığı şey bir fahişe kiralamaktı, böylece bu konunun ayrıntılarını en temel durumlarda tanımlayabilme şansları olacaktı. Fahişeden rastgele bir şekilde bazı müşterileri ile daha isteksiz davranmasını, diğerleri ile ise daha sevecen hareket etmesini istediler.

Bu durumda, fahişe daha sevecen davrandığında erkeklerin onunla daha az ilgilendiğini keşfettiler. Hatta erkekler hemen ilgilerini kaybettiler.

Bu deneyi bir çöpçatanlık ajansından kadınlarla tekrarladılar ve benzer sonuçlara ulaştılar. Tek fark, bu durumdaki erkeklerin seçici bir şekilde zor ulaşılan bir kadın rolü yapan, yani diğer erkekler ile beraber olmak konusunda isteksiz ancak onlarla beraber olmak konusunda son derece istekli olan kadınlar ile daha çok ilgilenmesiydi.

Bu çalışmalar bu ince farkın zor ulaşılan kadınların cazibesini değiştirdiğini göstermektedir. İki bağlamda da kadınlar bazı erkeklere yaklaşmak açısından müsaitti. Bundan dolayı aradıkları şeylerin önüne engel koymaları mantıklı değildi.

Mücadele ve Arzu

Günümüzde toplum, bir şeye ulaşmak ne kadar zorsa o şeyin o kadar değerli olduğunu düşünürBu gerçek sosyal psikoloji tarafından da ortaya koyulmuştur: insanlar girmenin zor olduğu bir grubun bir parçası olmayı daha değerli görürler. Bazıları da erkeklerin zorluğu sevdiğini söyler.

Sinirbilim kadınların da zorluklardan hoşlandığını söyler, çünkü zorluklar durumlara biraz ekstra heyecan katar.

Elements Davranışsal Sağlık’ın başkan yardımcısı Dr. Robert Weiss hem kadınların hem de erkeklerin flört etme aşamasında potansiyel partnerlerine meydan okumak adına ayrıntılı stratejiler kullandığına işaret eder. Ancak, bu bahsi geçen stratejiler kadınlar ve erkeklerde farklıdır.

Genellikle kadınlar zor ulaşılan kadınlar olduklarını göstermek adına ilgisizmiş gibi davranmak, mesajlara saatler sonra yanıt vermek ve zaman zaman basitçe uygun olmadıklarını söylemek gibi davranışlar gösterirler. Diğer yandan, erkekler kadınları kıskandırmayı tercih eder.

Some figure

Zor Ulaşılan Kadınlar

Eğer bir kişi uygun değil gibi görünüyorsa bu her zaman flört etmeye çalıştıkları anlamına gelmez. Bazen insanlar bu ilk flört etme aşamasında olayları daha zor hale getirmekten kaçınamazlar. Bu şekilde davranırlar çünkü güvensizdirler ve canlarının acıtılmasından korkarlar. Genellikle karşılarındaki insan bu davranışı fark eder ve uzak durmaya çalışır.

Dahası, Deneysel Psikoloji Dergisi tarafından yayınlanmış bir araştırma zor ulaşılma paradigmasının sadece kişi halihazırda o kadın ile yakından ilgileniyorsa işe yaradığını göstermiştir. Kadın yakınlaşılması zor bir kadın olduğunda bu ilgiyi arttırabilir ama tam olarak yoktan var etmez.

Ancak, bazen önceden var olan bir ilgi söz konusu olmaz. Bu durumlarda ulaşılması zor biri olarak davranmak genellikle diğer kişinin motivasyonunu kırmaktadır. Kimse istediklerinden emin olmadıkları bir şey uğrunda ekstra efor harcamak istemez. Bu durumlarda ateşi yakan kıvılcım yakın ve uygun olmaktır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Bozal, A. G. (1999). El papel de los arquetipos en los actuales estereotipos sobre la mujer. Comunicar, (12).
  • Baldwin, J. D., & Baldwin, J. I. (1997). Gender differences in sexual interest. Archives of sexual behavior26(2), 181-210.
  • Abbey, A. (1982). Sex differences in attributions for friendly behavior: Do males misperceive females’ friendliness?. Journal of personality and social psychology42(5), 830.
  • Walster, E., Walster, G. W., Piliavin, J., & Schmidt, L. (1973). ” Playing hard to get”: Understanding an elusive phenomenon. Journal of Personality and Social Psychology26(1), 113.
  • Jonason, P. K., & Li, N. P. (2013). Playing Hard–To–Get: Manipulating One’S Perceived Availability as A Mate. European Journal of Personality27(5), 458-469.
  • Walster, E., Walster, G. W., & Berscheid, E. (1971). The efficacy of playing hard-to-get. The Journal of Experimental Education39(3), 73-77.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.