Logo image
Logo image

Zehirli Bir Kayınvalide ile Nasıl Başa Çıkılır?

2 dakika
Zehirli Bir Kayınvalide ile Nasıl Başa Çıkılır?
Son Güncelleme: 14 Haziran, 2017

Her şeye burnunu sokan ve her şeyi kontrol etmeye çalışan (özellikle de kocanın annesi söz konusu olduğunda) tipik kayınvalide hakkında bir çok efsane olsa da, gerçekten korkulan bazı kayınvalideler vardır.

Ne var ki sorun annenin değil çocuğundur çünkü annesinin müdahalesini nasıl durduracağını bilmez. Bu da pek çok çatışmaya yol açar.

Fakat şunu belirtmekte yarar var ki aynı durumu karınızın annesi, hatta anne babasıyla yaşayabilirsiniz ama bu sonuncusu daha nadir görülen bir durumdur.

Esasen, asıl güçlük anne ilk taşı fırlattığında değil, oğul karısını savunamadığında yaşanır.

En başından kayınvalideye, onları ilgilendirmeyen meselelere karışmamaları söylenirse, bu davranışını bir daha tekrarlamamaya daha meyilli olacaktır.

Eş ya da kayınvalide bakımından kıskançlık söz konusu olabilir, her ikisi de sizin sevginizi paylaşmakta güçlük çekiyor olabilir. Ama nihayetinde sonunda kavga eden hatta ayrılanlar eşler olacaktır.

Elbette istatistikler bunun her durumda geçerli olmadığını gösteriyor. Ailenin yükünü taşımak, başka problemlere yol açabilir. Hatta anne babasıyla yüzleşmek istemediğinde çocuk açısından olgunlaşmama göstergesi olabilir.

Geçinmesi zor kayınvalideler, türlü davranışlarda bulunabilir. Mesela, oğlunun en sevdiği yemeği getirebilir. Ona kendi çocuklarını (yani torunlarını) nasıl yetiştireceğini söyleyebilir. Gelinini değiştirmeye kalkabilir. Çiftin evinde kalmaya ya da çok fazla zaman geçirmeye) çalışabilir. Her şey mümkün.
İşte çift böyle zamanlarda aralarındaki bağın ne kadar güçlü olduğunu bilmek zorundadır. ‘Üçüncü kişilerin’ söylediklerinden etkilenmeyeceklerini göstermeleri gerekir.

Bu demek değil ki kayınvalideniz bir şeytan. Daha önce bahsettiğim gibi, her şey kayınvalidenize ne kadar izin verdiğinize ya da başkalarının hayatına müdahale etmesine ne ölçüde izin verildiğine bağlıdır.

Asıl sorun, oğul annesinin müdahalesini fark edemediğinde ortaya çıkar. Çoğu durumda, oğul, belli sözler yüzünden partnerini suçlar, eşini savunamaz ya da annesiyle yüzleşemez vs.

Diyelim ki bir kayınvalide, oğlunun evine geliyor. Hemen buzdolabını açıp oğlunun sevdiği her şey orada mı bakmak, hangi yiyeceklerin onun için sağlıklı olmadığını söylemek ya da oğlunun en sevdiği yemekleri kendisi hazırlamak ister.

Kadın hemen kocasına gidip bir açıklama ister ve adam ise annesiyle konuşmak yerine, karısına fazla abarttığını söyler. “Sadece yardım etmek istiyordur” ve annesinin fikirlerini söylemesine izin vermesini ister.

Oğlun mantığına göre annesi bunu kasten ya da can sıkmak için yapmaz. Bu noktaya kadar, çiftler arasında çok yaygın bir durumdur bu.

Ne var ki önceki örneği izleyecek olursak, aynı anne oğlunun evine geliyor ve oğluna, karısının düzensiz olduğunu, yemek yapamadığını, ona doğru düzgün ‘hizmet’ edemediğini vs. söyler.

Çift ne yapmalı? Adam, partnerinizi savunmalı ve annesinden hayatlarına karışmamasını istemeli, zira kendilerine bakabilecek yaştalar.

Peki böyle olmazsa? O zaman bir şeyler gerçekten iyi gitmiyor demektir. Kalp kırmama isteği burada bahane olamaz ve bağımsızlığınızı göstermeniz hayati önem taşımaktadır.

İlişkinizi bu tür sorunlardan uzak tutmak istiyorsanız, bunu ilk olarak annenizden uzakta konuşmanız en iyisi olacaktır.

Daha öteye gidemeyeceğini kesin bir dille belirtin. Nerede durduğunuzu anlamak ve müdahale arttığı takdirde nasıl tepki vereceğinizi görmek için kocanızın tepkilerini analiz edin.

Ama hangi açıdan bakarsanız bakın, anne-oğul (ya da kız) ilişkisinin parçalanmadığından emin olun. Çünkü o durumda patlak verme potansiyeli yüksek bir savaş halini alır. 

Resim: deCREATISTA

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.