Logo image
Logo image

Yorgun Uyanmak İstemeyenler için 6 Öneri

3 dakika
Yorgun Uyanmak İstemeyenler için 6 Öneri
Tarafından yazılmıştır Equipo Editorial
Son Güncelleme: 29 Ağustos, 2018

Sabahları uyandığınızda yorgun olduğunuzu ve kesinlikle birkaç saat daha uyuyabileceğinizi mi hissediyorsunuz? Akşam erken yattığınızda ve iyi bir uyku çektiğiniz de bile sabahları yorgun uyanmanız mümkündür. İyi dinlenmiş olarak uyanmanız için uyku saatiniz son derece önemlidir, fakat kaç saat uyuduğunuzun yanı sıra yorgun uyanmanıza neden olan ve ihmal ettiğiniz birkaç faktör olabilir. Bu yazımızda sabahları yorgun uyanmak istemeyenler için 6 öneride bulunuyoruz.

Uykunun önemi insanlar tarafından sık sık ihmal edilmektedir. Oysaki yeterince iyi uyuyamamak hafızamızı ve sinirlilik seviyemizi büyük ölçüde etkiler, ayrıca bir boşluk hissi yaratır.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) insanların günde en az 6 saat dinlenmesini tavsiye etmektedir. Ayrıca, beslenme düzeninin ve fiziksel aktivitenin uyku kalitesini etkileyen önemli faktörler olduğunu belirtmektedir. Uyku gün içerisindeki performansımızı ve direncimizi etkilediği için  Dünya Sağlık Örgütü ısrarla uykunun bir zevk değil ihtiyaç olduğunu söylemektedir.

Some figure

Yorgun uyanmak istemeyenler için 6 öneri

Neyse ki, sabahları yorgun uyanmamak ve gün içinde dinç ve enerjik olmak için yaşam tarzınızda uygulayabileceğiniz birçok alışkanlık bulunuyor. Bu yazımızda, güne enerjik başlayabilmeniz için 6 öneride bulunuyoruz. Bu önerileri uygulamanızın sağlığınızı önemli ölçüde etkileyeceğini unutmayın!

1. Beslenme düzeninize sağlıklı yiyecekler ekleyin

Yorgun uyanmamanız ve güne enerjik başlamanız için size önerebileceğimiz ilk şey özellikle fındık, balık, sebze gibi magnezyum ve demir içeren sağlıklı yiyecekleri beslenme düzeninize eklemenizdir. 

Kahvaltı önemli bir öğündür, bir kase mısır gevreği veya bir dilim tost metabolizmanızı yeniden aktif hale getirebilir ve vücudunuzun uyanmasına yardımcı olabilir.

2. Uyumadan önce yemek yemeyin

Sindirim süreci zaman alır. Bu nedenle, gündüzleri her üç veya dört saatte bir yemek yemeye çalışın ve akşamları büyük ölçüde yemekten kaçının.

Bu ilk başta önemsiz gibi görünse de, sabahları yorgun uyanmanızı engelleyen en önemli faktörlerden biridir. Sindirimin gerçekleşmesi için vücudun çok aktif olması gerekir. Bu nedenle uyumadan hemen önce yemek yemeniz kaliteli bir uykuya sahip olmanızı engeller.

3. Öğleden sonra kahve içmeyin

Çoğumuzun sabahları kendine gelmek için kahveye ihtiyaç duyduğu bir gerçek, fakat yapılan araştırmalara göre öğlen 2’den sonra içilen kahve uykuyu etkiliyor. Kafein kesinlikle uykunun kalitesini ve süresini azaltır, bunun sonucu olarak da yorgun uyanırsınız.

Kahve bağımlısıysanız endişelenmeyin, çünkü sizi enerji kaynağınızdan mahrum etmeyi düşünmüyoruz. Sadece alışkanlığınızı değiştirmenizi ve öğlenden sonra kafein içmemenizi öneriyoruz. Böylece uykuya geçmekte zorlanmazsınız.

“Has­ta­lık sağ­lı­ğı iyi ve de­ğer­li kı­lar, aç­lık tok­lu­ğu, yorgun­luk din­len­me­yi.”

– Heraclitus of Ephesus

Some figure

4. Elektronik cihazları kullanmayın

Elektronik cihazlar zihni harekete geçirir ve bizi uyanık tutar. Bu cihazlardan gelen ışığın melatonin seviyesini değiştirebileceğini aklınızda bulundurmalısınız. Melatonin hormonu, uyku döngülerini kontrol etmekten sorumludur.

Bu nedenle, yorgun uyanmak istemiyorsanız yatmadan önce elektronik cihazları kullanmamanızı öneririz. Buna bilgisayarlar ve cep telefonları dahildir. Bunun yerine, kitap okumak gibi başka bir aktivite yapabilirsiniz.

5. Egzersizi günlük hayatınızın bir parçası haline getirin

Ters etki yaratabilecek bir aktivite gibi görünebilir, fakat sabahları yorgun uyanmak istemeyenlerin uygulaması gereken en önemli aktivitelerden biridir. Düzenli olarak spor yapmak hormonlarınızın dengelemesine, insüline karşı direncinizin artmasına ve uykusuzluğa karşı mücadelede en önemli şeylerden biri olan uykuya dalmanıza yardımcı olabilir.

Vücudunuz hareket etmek için var. Bu nedenle, hareket eksikliği, ruh halinizde etkilediği gibi gün içinde daha yavaş ve yorgun olmanıza neden olabilir.

Some figure

6. Uyku düzeni oluşturun

Sabahları yorgun uyanmayı önlemek için yapılması gereken şeylerden biri de düzenli uyku saatleri oluşturmaktır. Düzenli uyku saatleri oluşturarak, uyuma ve uyanma zamanı geldiğinde vücudunuzun bundan haberdar olmasını sağlayabilirsiniz. Aynı şekilde, bir uyku düzenine sahip olmak, uyumanız gereken minimum saat sayısından daha fazla uyuduğunuz sürece daha yüksek bir uyku kalitesini desteklemenize yardımcı olacaktır.

Bu önerilerin çoğunu zaten uyguluyor olabilirsiniz, uygulamıyor olsanız bile artık yorgun uyanmamak için yapmanız gereken şeyleri biliyorsunuz. Bu önerileri uygulamak sadece yaşam kalitenizi arttırmakla kalmaz, aynı zamanda kendiniz için belirlediğiniz zorluklarla yüzleşmek için size daha fazla enerji verir.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.