Logo image
Logo image

Yeni Maço Erkekler ve 5 Temel Özellikleri

2 dakika
Yeni Maço Erkekler ve 5 Temel Özellikleri
Son Güncelleme: 05 Ocak, 2019

Toplumsal deneyimlerin sürekli değişmesine rağmen, maço tutumlar günümüzde hâlâ hüküm sürmektedir. Maçoluk, farklı kültür ve toplumlarda derin bir şekilde kök salmıştır. Hala ortadan kaldırmamız gereken ve kadınların değer yitirmesine yol açan pek çok inanç var. Aslında, bazıları belli inceliklerin ardında maskelenir ve genellikle yeni maço adamlar tanımına aittir. Peki, yeni maço erkekler kimdir ve özellikleri nelerdir?

Batı toplumlarında, geleneksel maçoluk yavaş yavaş yok oldu. Ancak bazı insanlar hala kadınları erkeklerin karşısında aşağı pozisyonda gören değerleri savunmaktadır. Dahası, bu tutumları gizlemeye çalışırlar. Argümanları daha inceliklidir, ancak aslında kadınların değersiz olduğu fikrine dayanmaktadır. Gelin buna daha yakından bakalım.

Yeni maço erkekler kimdir?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi, yeni maço erkekler hala kadınların yetersizliğine inanır. Dolayısıyla, klasik maço fikirlere katılırlar. Ancak fikirleri rafine ve daha az yoğundur. Hatta bazı kadınlar da bu fikirlere inanır.

Yine de, yeni maçoluk, kadın düşmanlığı gibi kör bir nefrete dayanmamaktadır. Sadece kadınları hor görme ve kadın olmanın daha az değerli olduğu inancını içerir. Bu bağlamda, yeni çao adamlar, kadınların daha az sayıda hak ile kişisel ve mesleki gelişim fırsatına sahip olmaları gerektiğine inanmaktadır.

Şimdi, yeni maço erkekler ve tutumlarına dair özellikleri açıklayacağız.

Some figure

1. Küçümseyici tutumlar

Yeni maço erkekler, kadınlardan yararlanma eğilimindedir. Çünkü kadınların erkekler kadar zeki olmadıklarına inanırlar. Bu nedenle kadınları daha basit ve daha yüzeysel bir şekilde ele alırlar. Ayrıca yeni maço adamlar, kadınların kararlarından ve genel olarak yaşamlarından sorumlu olmadıklarını düşünürler.

2. Yeni maço erkekler geleneksel değerleri savunur

Yeni maço erkekler, erkeklerin kadınlar üzerindeki üstünlüğünü açıkça ifade edip savunmaz. Fakat maço toplumlarında ve kültürlerde yaygın olan daha geleneksel değerlere özlem duyarlar. Örneğin, herhangi bir özgürlük ya da bireysellikten zevk almadan sadece eşleri için yaşayan kadın tipini savunurlar.

3. Kadınların vücutları hakkında sıkça yorum yapmak

Bu tip erkekler, bir kadının fiziksel görünümü hakkında tekrar tekrar yorum yapma eğilimindedir. Bu davranış, bir kadının görünüşünün önemli olduğu fikrine dayanmaktadır. Kadınlarda dış görünüşü, özellikle de üreme değeriyle ilişkisi nedeniyle temel bir faktör olarak görürler.

4. Sürekli olarak kadınların üreme işlevine göndermede bulunmak

Yeni maço erkekler arasında bir diğer yaygın alışkanlık sürekli olarak kadının üreme rolüne atıfta bulunmaktadır. Neredeyse bir kadının yaşamındaki asıl hedefmiş gibi. Bu düşünce, kadınları evlilik ve çocuk büyütme rolleriyle sınırlayan geleneksel toplumla ilgilidir. Bu arada, erkekler yaşamın otoriter yönlerinden sorumludurlar.

Paradoksal olarak, yeni maço erkekler, erkekleri tek bir özellikle sınırlayamadığımızı iddia eder. Bununla birlikte çelişki, kadınları bedenleri ve üreme özellikleriyle doğrudan ilişkilendirmeleridir. Bütün bunları gizli ve maskeli yollarla ifade ederler.

5. Yeni maço erkekler kadın liderliğini eleştirir

Yeni maço erkekler, kadınların yüksek güç pozisyonlarını işgal etmemeleri gerektiğini düşünür. Çünkü liderlik becerileri daha geleneksel kadınsı ideallere uymaz. Bu nedenle, yeni maço erkekler, üstleri olan kadınların yaptıkları hatalara karşı daha duyarlı olacaktır.

Some figure

Gördüğümüz gibi, erkekler ve kadınlar arasında eşitliği teşvik etmek için yapılan girişimlere rağmen, yok edilmesi gereken efsaneler ve mücadele edilmesi gereken katı zihinler var. Bu liste yeni maçoluk hakkında küçük bir giriş özelliğindedir. Dolayısıyla, maço erkekleri tanımlayan daha pek çok özellik olduğunu unutmamalıyız.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.