Logo image
Logo image

Yeni İnsanlar ile Tanışmanın En İyi Yolları

4 dakika
Yeni insanlarla tanışmanın birçok yolu var. Sağlık durumunuzu da büyük ölçüde şekillendirdiği için de sosyal beceriler geliştirmek ve başkalarıyla etkileşim kurabilmek önemlidir. Bu nedenle, sosyal etkileşimlerinizi zenginleştirmek iyi bir fikirdir.
Yeni İnsanlar ile Tanışmanın En İyi Yolları
Son Güncelleme: 22 Aralık, 2022

İnsan doğası gereği sosyaldir. Bunun anlamı, hepimizin başkalarıyla bağlara, iletişime ve bağlantıya ihtiyaç duyduğumuzdur. Bu eğilime rağmen, bazı insanlar sosyalleşme ve yeni insanlar ile tanışma sürecini oldukça zor buluyor. But tür insanlar, ihtiyaç duydukları ilişkileri kuramazlar, bu da hayal kırıklığına ve yalnızlığa yol açabilir.

Gördüğünüz gibi, sosyalleşmek, yeni insanlarla tanışmak ve hatta arkadaş çevrenizi genişletmek için bazı stratejiler öğrenmek önemlidir. Başkalarına yaklaşmanın en iyi yolunun iletişim ve iddialı ve girişken bir sohbet ortamı yaratmak olduğunu anlamak çok önemlidir.

“İnsanlarla tanışıyorum ve hikayelerimin bölümleri oluyorlar.”

– Avijeet Das

Kişinin sosyal çevresini zenginleştirme problemi

Zaten bildiğiniz gibi, güzel bir sohbet, fikirleri, düşünceleri, duyguları ve hedefleri ifade etmenin iyi bir yoludur. Böylece yeni ilişkiler kurmanın temeli de budur diyebiliriz.

Bu nedenle, gayri resmi ve arkadaşça bir şekilde iletişim kurma becerisi geliştirmek önemlidir. Bu, yeni insanlarla tanışabileceğiniz belirsiz durumlarda korku ve endişenizi azaltmaya yardımcı olacaktır.

Some figure

Sözlü olmayan dil

Bu tür bir dil, yani beden diliniz, aktardığınız bilgilerin yarısından fazlasını oluşturur ve başkalarına karşı belirli bir alıcılık düzeyini iletmek ve yansıtmak yararlıdır. Altı noktadan oluşan YUMUŞAK iletişim tekniği size yardımcı olabilir:

  • Gülümsemek, açık ve arkadaşça bir tavrın ve başkalarıyla iletişim kurma isteğinin bir göstergesidir.
  • Kollarınızı açmak, arkadaş canlısı bir hava yaratır ve yeni insanlarla tanışmaya istekli olduğunuzu gösterir. Duyarlı olduğunuzu ve bir konuşma sırasında insanların söylediklerini dinlediğinizi gösterir.
  • Öne eğilmek, muhatabınızın söylediklerine ilgi gösterdiğinizi ifade eder ve onları sohete devam etmeye teşvik eder.
  • En sosyal olarak kabul edilen dokunma şekli sıcak bir el sıkışmadır. Bu, doğru yaptığınızda yeni insanlarla tanışırken açık ve samimi bir tavır gösterir.
  • Doğrudan göz teması, dinlediğinizi ve bir kişinin ne söylediği hakkında daha fazla bilgi edinmek istediğinizi gösterir. Bunu yaparken doğal olmalı ve aşırıya kaçmamalısınız. Örneğin, bakışlarınızı onların gözlerinden başka yerlere doğru hareket ettirebilir ve ağızlarının olduğu alana da odaklanabilirsiniz.
  • Baş sallamak muhatabınızın ne hakkında konuştuğunu anladığınızı gösterir ve onu bu sohbete devam etmeye teşvik eder. Ayrıca, bunu yapmak insanların dikkatini mutlaka çekiyor.

Sözlü dil

Gabor’a (2011) göre sözlü iletişim sırasında aktif bir duruş sergilemelisiniz. Yani, ilk selamlayan olmak, bir konuşma başlatmanıza ve fikirlerinizi ve fikirlerinizi ifade etmenize yardımcı olur. Ek olarak, yaklaşımınız doğrudan ve arkadaşça olmalıdır. Bazı insanların yeni insanlarla tanışmaya istekli olmayabileceğini unutmamak önemlidir.

Gördüğünüz gibi, yeni insanlara yaklaşmanın ve buzu kırmanın birçok yolu var. Örneğin, bir iltifat. İkinci yol, kitap veya müzik aleti gibi taşıdıkları bir şey hakkında yorum yapmaktır.

Buzları erittikten sonra sohbete devam etmek daha kolay olacaktır. Bunun nedeni, ilk diyaloğun size onu nereye götürmeniz gerektiğine dair ipuçları vermesidir.

Yeni insanlar ile tanışabileceğiniz yerler

Günlük yaşamın okul, iş veya ev gibi bağlamlara odaklandığı doğrudur. Bu ortamlar, iletişim kurabileceğiniz kişi sayısını sınırlar. Bu yüzden rutininizi bozmak ve yeni faaliyetlere açık olmak önemlidir. Yeni bağlamların yeni insanları içerdiğini unutmayın.

Gönüllü aktivitelere katılmak, bunun için iyi bir faaliyettir. Sadece ihtiyacı olanlara yardım etmekle kalmayacak, aynı ilgi alanlarınıza sahip yeni insanlarla da tanışacaksınız. Ortak bir zemine sahip olmak, etkileşiminizi kolaylaştıracaktır. Ek olarak, düzenli iletişim de bazı ilişkilerinizin kalitesini iyileştirmenize yardımcı olacaktır.

Arkadaşlarla dışarı çıkmak ve onların arkadaşlarıyla tanışmak, yeni insanlarla tanışmak için başka iyi bir seçenektir. Zaten tanıdığınız kişilerin sağladığı güvenlik ortamı, kendinize olan güveninizi de artırabileceğinden ideal durum budur.

Yeni insanlarla tanışmak için yapabileceğiniz başka bir şey de spor gibi ders dışı etkinlikleri denemektir. Pek çok insan bu faaliyetleri yapmak için ihtiyaç duydukları zemini sadece kişisel gelişim ve ruhsal anlamda zenginleşme için değil, aynı zamanda yeni insanlarla tanışmak için de arar.

Teknoloji, yeni insanlar ile tanışmak için yeni ve iyi bir müttefik

Bilgi ve iletişim teknolojileri, insan hayatının birçok alanında devrim yarattı. Sosyal medya aracılığı ile olan aktiviteler, bunlar arasındaki en önemli olanı olabilir. Aslında, onlar sayesinde uzaktan iletişim ve ilişkiler hayatın merkezinde yer almaya başladı. Bu bağlam, hem arkadaşlar hem de yeni insanlarla ilişkileri eşit derecede kolaylaştırabilir. Bu platformlar utangaç insanlar için idealdir ve gerçek hayattaki ilişkiler için bir çeşit eğitim görevi de görebilir.

Yeni insanlarla tanışmak için birçok web sitesi ve uygulama var. Ancak, aradığınız şey hakkında bir fikriniz olmalı. Bunun nedeni, orada birçok seçeneğin olmasıdır. Örneğin, bazıları flört için, diğerleri sadece benzer zevklere sahip olanlara ulaşmak içindir.

Diğer bir seçenek de çevrimiçi bir video oyunu oynamaktır. Örneğin, bir video oyununda belirli seviyeleri geçmek için birkaç kişiyle ittifaklar kurabilirsiniz.

Some figure

Sosyal çevrenizi zenginleştirmenin birçok yolu var

Gördüğünüz gibi, yeni insanlarla yüz yüze veya çevrimiçi olarak etkileşimde bulunabileceğiniz birden fazla bağlam vardır.

Buzları kırmanın ve daha başarılı bir şekilde iletişim kurmanın bu yolları, sosyal çevrenizi genişletmek için yeni insanlarla tanışmanıza yardımcı olacaktır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Aguilar, B. S., Serrano, R. M., García, M. de los Á. O., & Alfaya, E. G. (2016). Procesos de socialización con redes sociales en la adolescencia. Revista Latinoamericana de Tecnología Educativa – RELATEC, 15(3), 155-167. https://doi.org/10.17398/1695-288X.15.3.155
  • Gabor, D. (2011). How To Start A Conversation And Make Friends: Revised And Updated. A Fireside Book.
  • Rodríguez, E. F., & Pequeño, J. M. G. (2017). La socialización de los jóvenes interconectados: Experimentando la identidad en la sociedad aumentada. Profesorado: Revista de currículum y formación del profesorado, 21(2), 171-190.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.