Yaz Uykusuzluğu: Neden Olur ve Bu Konuda Ne Yapabilirsiniz?

Yaz aylarında uykuya dalmakta veya geceleri uykuda kalmakta zorluk çekmeniz mümkündür. Size bu uykusuzluğun sebeplerinin neler olduğunu ve bu konuda neler yapabileceğinizi anlatıyoruz.
Yaz Uykusuzluğu: Neden Olur ve Bu Konuda Ne Yapabilirsiniz?
Elena Sanz

Yazan ve doğrulayan psikolog Elena Sanz.

Son Güncelleme: 22 Aralık, 2022

Stres, iş baskısı ve diğer çeşitli yükümlülüklerle geçen bir yılın ardından, dinlenmek için yazın gelmesini dört gözle bekliyoruz. Bununla birlikte, tatillerle ilişkili daha fazla boş zaman ve rahatlamaya rağmen, bedenlerimiz işbirliği yapmak istemiyor gibi görünüyor ve uyumak imkansız bir görev haline geliyor. Aslında yaz aylarında uykusuzluk çok yaygındır ve çeşitli nedenlere bağlıdır. Neyse ki, onunla savaşmanın yolları var.

Uykuya dalma veya uykuda kalma zorluğu küçük bir sorun değildir. Uyku eksikliği ruh halimizi, bilişsel işleyişimizi ve fiziksel performansımızı etkiler. Yetersiz uyursak, muhtemelen yorgun, halsiz ve enerji eksikliği hissederiz. Ayrıca, kendimizi asabi ve huysuz hissederiz ve konsantre olmakta güçlük çekeriz.

Bu hoş olmayan sonuçlardan kaçınmak için, uykusuzluğa neyin neden olduğunu ve etkisini azaltmak için alınacak önlemleri bilmek önemlidir.

Yaz aylarında uykusuzluk neden oluşur?

Paradoksal olarak, yaz mevsiminin en sevdiğiniz yanları, dinlenme söz konusu olduğunda en kötü düşmanlarınız haline gelebilecek şeylerdir. İşte ana olanlar:

Daha fazla ışık saati

Yaz aylarında daha fazla gün ışığı vardır ve güneş daha geç batar. Bu, açık havada daha fazla zaman geçirmemizi sağlasa da, melatonin üretimini de etkileyebilir. Bu hormon vücut tarafından doğal olarak üretilir ve her gece uykuyu tetiklemekten sorumludur.

Normalde, ortam ışığı azaldıkça melatonin üretimi artmaya başlar ve vücuda uyku zamanının geldiğini bildirir. Yaz aylarında bu sürüm gecikir ve uykuya dalmada sorunlara neden olabilir.

Yüksek sıcaklıklar

Bu, yaz aylarında uykusuzluğun en belirgin nedenlerinden biridir. Uyku için ideal ortam sıcaklığı 18-21 °C civarındadır. Ancak, birçok evde bakımı neredeyse imkansızdır.

Ortam 26 °C’yi aştığında uykuya dalmak ve kaliteli dinlenmek gerçekten zorlaşıyor. Ayrıca, sıcaklığı düzenlemek için pencereleri açmayı seçersek, çevredeki gürültüye ve dinlenmemizi engelleyebilecek aşırı ışığa maruz kalırız.

sıcaktan uyuyamayan kadın
Sıcaklık 26ºC veya üzerindeyse düzgün uyumak zorlaşabilir.

Fiziksel egzersiz eksikliği

Fiziksel egzersiz, uykusuzlukla mücadelede ve uyku kalitesini iyileştirmede mükemmel bir müttefiktir. Bununla birlikte, yaz aylarında fiziksel aktivite seviyelerimiz önemli ölçüde azalır. Zamanımızın çoğunu hareketsiz aktivitelerle geçiriyoruz ve bu durum uykuya geçişte bize zarar verebilir.

Farklı alışkanlıklar ve rutin eksikliği

Yaz aylarında rutinlerimizin düzensizleşmesi de yaygındır. Gerçekten de tatillerde her zamankinden daha geç yatıp daha geç kalkıyoruz ve sabit programlara uymuyoruz. Bu düzen eksikliği, ne zaman dinlenmemiz gerektiğini ve ne zaman aktif olmamız gerektiğini bilmediğimiz anlamına gelebilir.

Ayrıca, yaz aylarında şekerlemeler sık görülür ve bunlar belirli bir süreyi aşarsa, gece dinlenmemizi bozabilirler.

Boş zaman ve aşırılık

Son olarak, yaz dönemi genellikle bizi dinlenmemize zarar veren bazı aşırılıklara götürür. Daha ağır öğünler yeriz, daha fazla alkol alırız ve bunu yatma saatine daha yakın yapmaya meyilliyiz. Günün son saatlerinde daha aktif olmamız bile yaygındır, bu da vücudumuzun dinlenmeye hazırlanmasını zorlaştırır.

Arkadaşlar gece akşam yemeği
Ağır akşam yemekleri, alkol ve geceleri artan aktivite uyuma güçlüğüne neden olabilir.

Yaz aylarında uykusuzlukla nasıl savaşılır?

Kısacası, uykusuzluğun yaz aylarında daha fazla ortaya çıkmasına katkıda bulunan birçok faktör vardır. Yine de, bununla mücadele etmek için alabileceğiniz bazı önlemler var:

  • Uyumadan önce yatak odanızı havalandırın ve soğutun. Mümkün olduğunca, ortamınızın optimum sıcaklıkta kalmasını sağlamalısınız. Pamuk veya keten gibi kumaşlardan yapılmış yeni nevresimler kullanmak da yararlıdır.
  • Düzenli olarak fiziksel egzersiz yapın ve hareketsiz bir yaşam tarzından kaçının. Ancak, yatmadan önceki birkaç saat içinde bunu yapmamak önemlidir, çünkü bu sizi harekete geçirebilir ve uykuya dalmanızı engelleyebilir.
  • Rutin ve istikrarlı bir program izlemeye çalışın. Daha sonra hava kararsa da, akşam yemeğinizi veya yatma saatinizi ertelemeniz gerekmez. Tatilde olsanız bile, her zamanki rutininizi aşırı derecede değiştirmemelisiniz.
  • Şekerlemeler 30 dakikayı geçmemeli ve akşam altıdan sonra alınmamalıdır.
  • Yatmadan birkaç saat önce alkol, tütün ve diğer uyarıcı maddelerin tüketiminden kaçınmalısınız. Ayrıca hafif akşam yemekleri tercih etmeli ve yatmadan önce bunları sindirmek için kendinize zaman tanımalısınız.
  • Vücudunuzun ne zaman dinlenmesi gerektiğini ve ne zaman dinlenmeyeceğini anlamasına yardımcı olun. Bunu yapmak için gün içinde aktif olmaya çalışın ve uyumadan önce aktivasyon seviyenizi düşüren ve uyuşukluğu artıran sessiz aktiviteler yaparak biraz zaman geçirin.
  • Melatonin üretimini teşvik etmek için günün son saatlerinde ışığa maruz kalmanızı düzenleyin. Perdeleri ve panjurları akşam sekizden itibaren çekmeyi deneyin, loş aydınlatmayı koruyun ve ekran kullanmaktan kaçının.

Yukarıdaki yönergeleri uygulamak her zaman mümkün değildir; ancak, mümkün olduğunca bunu yapmaya çalışın. Bu, yaz uykusuzluğuyla savaşmanıza ve daha iyi bir gece uykusu çekmenize yardımcı olacaktır. Böylece gün içinde daha iyi bir ruh halinde olacak ve daha fazla enerjiye sahip olacaksınız.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Carrillo-Mora, P., Ramírez-Peris, J., & Magaña-Vázquez, K. (2013). Neurobiología del sueño y su importancia: antología para el estudiante universitario. Revista de la Facultad de Medicina UNAM56(4), 5-15.
  • Soares, G., Rollemberg, D. L., Gonçalves, M., Tufik, S., & Mello, M. T. (2012). Is exercise an alternative treatment for chronic insomnia?. Clinics67, 653-660.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.