Logo image
Logo image

Venüstrafobi: Güzel Kadınlardan Korkmak

4 dakika
Çekici bulduğumuz kişiler ile etkileşim kurmak zorunda bırakıldığımızda gergin hissetmemiz alışılmadık değildir. Ancak, peki bu gerginlik sizin olduğunuz yere çakılıp kalmanıza neden olan bir panik atağa dönüşseydi ne olurdu? Bu, venüstrafobiden muzdarip olan kişilerin başına gelen şeydir.
Venüstrafobi: Güzel Kadınlardan Korkmak
Son Güncelleme: 15 Ekim, 2020

Fobilerin dünyası muazzam, çeşitli ve gerçekten büyüleyicidir. Fobilerin pek çok türü vardır ve bunlar klasik araknofobiden karmaşık bir fobi olan hippopotomonstrosesquippedaliofobiye, yani uzun kelimelerden korkmaya kadar değişebilir. En nadir görülen fobiler arasında ise venüstrafobi yani güzel kadınlardan korkmayı bulabilirsiniz.

Venüstrafobi ya da kalijinfobiden muzdarip olan kişiler çekici buldukları kadınlardan korkarlar. Sadece çekici bir kadının varlığı yoğun korku ve anksiyete duygularına sebep olmak için yeterlidir. Kişilerin kadın ile doğrudan etkileşime girmeleri dahi gerekmez. Hatta, fobilerinin nesnesine karşı herhangi bir duygusal ya da cinsel ilgi gösteriyor olmaları da gerekmez.

Venüstrafobi terimi Venüs kelimesi ile (Roma’nın aşk, güzellik ve doğurganlık tanrıçası) korku anlamına gelen fobi kelimesinin bir birleşimidir.

Halihazırda bildiğiniz üzere bir fobi yoğun ve mantıksız bir korkudur. Kişi genellikle kendisini korkutan şeyden kaçınmak için büyük çabalar sarf eder. Fobilerinin nesnesinden kaçınamayan insanlar ise genellikle sürekli ve büyük anksiyete duyguları ile yaşarlar.

Venüstrafobi genellikle heteroseksüel erkekler arasında daha yaygındır, ancak homoseksüel erkekler ve heteroseksüel kadınlarda görülen vakalar da olmuştur. Bu durum ayrıca hem yetişkinlerde hem de çocuklarda gerçekleşebilir.

Some figure

Venüstrafobi Belirtileri ve Semptomları

Daha önce de bahsettiğimiz üzere, genel olarak fobilerin ve özellikle de venüstrafobinin semptomları fobik olan uyarana karşı aşırı ve mantıksız bir korkuyu içerir, bu uyaran bu durumda kişinin çekici bulduğu bir kadındır.

Bu korkuya genellikle kaçınma davranışları ve büyük anksiyete ve rahatsızlık duyguları eşlik eder. Kişi ayrıca aşağıdaki semptomları da deneyimleyebilir:

  • Taşikardi (kalp atış hızında artış).
  • Titremeler.
  • Bacaklarda titreme.
  • Soğuk ter dökmek.
  • Kekelemek.
  • Çekici bir kadına yakın olmak ile ilgili tehlike miktarına dair mantıksız düşünceler.
  • Ciddi vakalarda kişiler baş dönmesi, mide bulantısı ve hatta kusmadan da muzdarip olabilirler.

Pek çok fobi gibi venüstrafobi de bundan muzdarip olan kişilerin yaşamı üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilir ve son derece sınırlı hale gelebilir.

Bir kişi bir kere bir venüstrafobi epizodundan muzdarip olduğunda bu sıklıkla beklentisel anksiyetenin gelişimine neden olabilir. Bu da kişinin çekici bir kadınla karşılaşabileceği herhangi bir durumdan kaçınmaya çalışacağı anlamına gelir, bu kişinin kendisini diğer insanlardan tamamen koparması noktasına kadar gelebilir.

Venüstrafobiye Ne Sebep Olur?

Venüstrafobinin kökenleri tam olarak açık değildir ve doğası itibariyle çok yönlü görünmektedir, ancak bunun travmatik çocukluk deneyimlerinin bir sonucu olabileceğine inanılmaktadır.

Bu deneyimler bir boşanma ya da kötü bir ayrılıktan tutun da ihmalkar, ilgisiz ya da istismar eden bir anne ile yaşamaya kadar değişebilir. Bu durumda, kişi güzel kadınları acı, ıstırap ve rahatsızlıklar ile ilişkilendirmeye başlar.

Heteroseksüel erkekler ve homoseksüel kadınlar söz konusu olduğunda bu fobi utangaç olan insanlar ile düşük benlik saygısı ya da aşağılık duyguları ile mücadele eden insanlar arasında daha yaygın olabilir.

Bu insanlar genellikle çekici kadınlarla etkileşime girmeyi utanç verici bulurlar, çünkü kadınların onlarla alay etmesinden ya da onları utandırmasından korkarlar. Heteroseksüel kadınlarda ise venüstrafobinin nedeni rekabetçilik duyguları olabilir.

Venüstrafobi Tedavisi

Herhangi bir fobi için en iyi tedavi şekli korkulan uyarana aşamalı bir şekilde maruz bırakılmaktır. Bu hastanın onları rahatsız eden tüm durumların bir listesini yapması ve onları artan bir sıraya koymasını içerir. Sonrasında kendilerini yavaş yavaş bu durumların her birine maruz bırakmaya başlayabilirler.

Bunu yaparken kişi bu durumlarda hissettiği korkuya yavaş yavaş alışmaya başlayacaktır. Bu hisler, kişi korkularının hiçbirinin gerçekleşmediğini keşfettikçe azalmalıdır.

Eğer herhangi bir noktada kişi korku hissine kapılırsa ya da bir anksiyete atağı geçirirse kendisini durumdan uzaklaştırmasına izin verilmelidir. Ancak bu sadece geçici olmalıdır – oturum mümkün olan en kısa süre içerisinde devam etmelidir.

Uzmanlar hastalara yoğun korku hissettikleri durumlarda kullanabilecekleri rahatlama ve nefes alma teknikleri öğretmeyi tavsiye eder. Bu onlara basitçe ortamdan ayrılmak yerine kullanabilecekleri başa çıkma stratejileri sağlar. Ancak, bu tekniklerin gizli bir kaçınma şekline dönüşmediğinden de emin olunması gerekir.

Terapistler ayrıca hastanın aşırı derece tehlikedeymiş gibi hissetmesine neden olan irrasyonel inançları ve bilişsel çarpıtmaları da saptamaya çalışmalıdır. Bu düşünceler bilişsel teknikler ile ve hastaya durumla ilgili daha rasyonel bir şekilde düşünmesi konusunda yardımcı olunarak ele alınabilir. Bu da hastayı bu düşüncelerin doğruluğunu belirlemesine yardımcı olacak somut kanıtlar aramaya teşvik ederek yapılabilir.

İlgili Bozuklukları Tedavi Etmek

Eğer venüstrafobi kişinin bir sosyal anksiyete bozukluğu geliştireceği kadar sınırlayıcı hale gelmişse bu da ele alınmalıdır. Basitçe tek başına fobiyi tedavi etmek yeterli değildir.

Bu ayrıca hastanın depresyon geliştirdiği vakalar için de geçerlidir. Bu tür komorbidite durumlarında kişinin genel yaşam kalitesini iyileştirmenin tek yolu iki hastalığın semptomlarını da tedavi etmektir.

“Korku, olayları olduklarından daha kötü bir şekilde görmeye her zaman isteklidir.”

Titus Livius

Some figure

Yansımalar

İnsan formuna saygı gösterilen, ve güzellik standartlarının çoğu zaman ulaşılamaz olduğu bir dünyada yaşıyoruz. Fiziksel çekicilik bazen başarının en önemli sembollerinden bir tanesi olarak kabul ediliyor. Bu baskılar da, örneğin çekici bir kadının en az kendisi kadar çekici bir partner bulması gerektiği fikri gibi fikirler de dahil olmak üzere belirli inançlara yol açıyor.

Kendimizi tek bir güzellik ideali ile karşılaştırmak çoğu zaman pek çoğumuzun moralini bozuyor ve benlik saygımız üzerinde de büyük bir etkiye sahip olabiliyor. Her birimiz, kendi benzersiz özelliklerimizi takdir etmeyi öğrenmeliyiz. Kusurlarımız olarak gördüğümüz özellikler genellikle başkalarının bizimle ilgili hayran kaldığı şeyler oluyor.

Fiziksel güzelliğin sonsuza dek sürmediğini hatırlamalıyız. Yaşlı ve gri hale dönüştüğünüzde, ve gençliğinizin güzelliği çok gerilerde kaldığında kalbiniz ve ruhunuz aynı kalacaktır.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.