Aşk, Birlikte Olmayı İstemektir

Aşk, Birlikte Olmayı İstemektir
Gema Sánchez Cuevas

Yazan ve doğrulayan psikolog Gema Sánchez Cuevas.

Son Güncelleme: 22 Aralık, 2022

Sizi gizli emelleri için arayanlar ve sırf bu emeller için sizinle birlikte olanlar aslında sizi hiç hak etmiyorlar. Onlar için siz bir birey olarak ilgi çekmiyorsunuz; ne yazık ki umurlarında olan tek şey sizden alıp götürebilecekleri. Siz onlar için birlikte güzel sona ulaşacakları kişi değil yalnızca sona giden bir araç olacaksınız. Bunu yapmayı başardıklarında ise listelerindeki birçok insanın yanına yazılmış olacak adınız. Siz bundan daha iyisini hak ediyorsunuz. Gerçek aşkı hak ediyorsunuz. Aşk birlikte olmayı istemektir.

Gerçekten seven biri, size ihtiyacı olduğu için değil sizinle olmayı seçtiği için arar. Kendi çıkarları uğruna sizi kullanmak değildir seven insanın amacı; zamanını gerçekten sizinle birlikte geçirmek ve kalbini size açmak, paylaşmak ister. Davranışları ve bakışlarıyla zaten bunu belli eder. İçten bir sevgi ve içten duygular kendini açıkça belli eder ve hissedilirler.

Kendi çıkarları için sizinle ilgilenen biri ile sizi gerçekten seven birinin arasındaki farkı birlikte keşfedelim.

Gerçek sevgide kişisel ihtiyaçlar ya da çıkarlar söz konusu değildir

Konu sevgi ya da aşksa, kişisel çıkarların yerini ortak paylaşımlar alır. Devamlı ilgi bekleyen bencil biri olmak yerine işleri birlikte yapmanın keyfi çıkarılır. Sizi gerçekten seven biri, sizi siz olduğunuz için; tüm iyi ve kötü özelliklerinizle bir bütün olarak sever. Sizi kusurlarınıza rağmen karşılıksız sevgiyle sarar.

Günün sonunda, size gerçekten değer veren biri o gün onu kaç kez aradığınızı, birbirinizi ne kadar gördüğünüzü umursamaz. Yalnızca sizin için oradadır. Sizi öyle iyi tanır ki gülümsediğiniz bazı zamanlarda aslında ne kadar kırgın olabileceğinizi bile anlar. Tek isteği mutsuzken size yardım etmek ve kırılan parçaları tekrar birleştirmektir.

en iyi dostlar

Size gerçek sevgiyle bağlanmış kişi, bu sevgisini karşılık beklemeden küçük davranışlarıyla bile belli eder. Kişisel bir çıkarı yoktur böyle birinin, yalnızca sizi mutlu etmek ve karşılığında sıcak bir sarılma ister. İlişkinizin küçük tartışmalardan çok daha değerli olduğunu bildiği için sinirli olduğunuz zamanlarda bile sizi anlamaya çalışır.

Gerçekten seven biri, mutluluğunu katlamak için çırpınır durur.

Çıkarları için sizinle birlikte olmayı seçen insanlar ise, karşılığında bir şey alabilmek için size yaranmaya çalışırlar. Size aldıkları bir hediyenin ya da yaptıkları bir yardımın karşılığında daima karşılık bekledikleri için bu eylemleri yaparlar. Eğer bekledikleri karşılığı alamazlarsa, bu kez sizin için yaptıkları şeylerden dem vurmaya başlarlar. Buna ne aşk ne de sevgi denebilir. Bu yalnızca insanları kendi çıkarları için kullanmaktır. Sizinle bu sebeplerden birlikte olan biri bencilliğini göstermekten hatta istediğini elde etmek için duygusal şantaj yapmaktan çekinmez. Bu nedenle farkında ve gözü açık olmanın faydası var. Böyle insanların kölesi olup kullanılmaktan korunmanın tek yolu bu.

Size zaman ayıran biri, bütün ömrünü verebilir

Bir insanın verebileceği en güzel hediye, sizinle birlikte olmak için zaman ayırmasıdır. Size saniyelerini, dakikalarını, saatlerini ve hatta hayatlarının bir kısmını verir sizi gerçekten sevenler.

Geç saatte içilen kahveler, öğle tatilindeki kısa ziyaretler, sabahları aramak ya da Whatsapp’tan yazılmış bir günaydın mesajı… Tüm bunlar size zaman ayırdıklarının ve önem verdiklerinin küçük birer işareti aslında.

sarılmak

Size zaman ayıran biri, basitçe karşılık beklemeden hayatının bir kısmını size ayırır. Bu da sizi ne kadar sevdiğinin bir göstergesidir. Bunun çok basit bir açıklaması var: siz o kişinin değer verdikleri listede öncelikli bir sıradasınız. Bir dakika bile zaman ayırıyor olması o kişi için değerli olduğunuzun bir işareti. Eğer anlamla doluysa, bırakın bir dakikayı birkaç saniye bile yeterlidir.

“Sihirli güçleri olan insanlar var, yemin ederim. Gördüm onları. Dünyanın ücra yerlerinde saklanırlar. Normal insanlar gibi görünür; herkes gibi olmak için harcarlar güçlerini.

Bu yüzden görmek zordur onları. Ama bir kez keşfedersen anlarsın onları hiçbir zaman unutamayacağını. Kimseye bahsetme bundan çünkü öyle güçlüymüş ki sihirleri, bir kez dokunurlarsa sana sonsuza dek kalırmış.”

– Anonim

Sizi gerçekten seven ve size değer veren insanlar zamanını sizinle geçirmekten çekinmezler.  Sizinle vakit geçirirken rahat ve huzurlu hissederler. Hâlbuki sizinle sırf çıkar için birlikte olanlar bütün bu zaman boyunca vaktini boşa harcadığını düşünür. Bu yüzden her aradığınızda bulamazsınız onları.

Hayatınıza bir şeyler katan insanlarla olun, sizden bir şeyler götürenlerle değil

Gerçekten aşık olanlar, hayatınıza anlam katarlar. Hayatınıza yalnızca çıkar için girmiş olanlar ise sizden bir şeyler götürür hep. Zaten bencillikle hareket edip çıkar peşinde koşanlar eninde sonunda yalnız kalırlar.

Etrafınızda sizinle zaman geçirmeyi seven insanlar olsun. Sadece birlikte koltukta uzansanız bile… Sadece ihtiyacı olduğu zaman sizi arayanlardan uzak durun.

el ele tutuşmak

Hayatta sayılamayacak kadar çok mükemmel insan var. Hatta uyandığında başkası tarafından sevilip memnun edilmek nasıl bir duygu bilmeyenler de var. Kiminle gerçekten bir ilişki kurmak isteyeceğinizi seçecek kadar güçlüsünüz. Sizi gerçekten seven birinin karşılık beklemeden size güzellikler sunacağını unutmayın. Onlar vermek için can atar, isteyip bir şeyler koparmak için değil. Size değer verir; korurlar. Sizi gerçekten seven biri bunu yalnızca söylemez, gösterir de.

İlginizi çekebilir ...
En İyi Aşk Hangisi?
Aklınızı Keşfedin
sayfasında okuyun Aklınızı Keşfedin
En İyi Aşk Hangisi?

Hiç kendinize en güzel aşkın nasıl olduğunu sordunuz mu? Belki de şu an aşkın türleri olup olmadığını düşünüyorsunuz.. Belki var, belki de yok...


Aklınızı Keşfedin'in içeriği yalnızca bilgilendirme ve eğitim amaçlıdır. Bir uzmanın teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.