Logo image
Logo image

Uyanmak İstemediğiniz Günlerde Ne Yapmalı?

3 dakika
Uyanmak İstemediğiniz Günlerde Ne Yapmalı?
Son Güncelleme: 22 Eylül, 2018

Bir noktada herkesin başına gelmiştir, özellikle de hafta sonları. Yataktan kalkmak istemediğiniz günler vardır. Bunun nedeni, çok fazla ayrı sorunla uğraşmanız veya bir türlü çözemediğiniz ve başa çıkamadığınız acılardan kaynaklanıyor olabilir. Her şeyden sıkıldığınızı hissedebilirsiniz, ama kaçamazsınız.

Uyanmak istemediğiniz günlerde ne yapmalı

Bu tür bir günde istediğiniz son şey, birilerinin gelip sizi neşelendirmeye çalışmasıdır. Bu duygusal durum böyle bir şeydir. Motivasyona ihtiyacınız var, ama size verilebilecek her şeyi itiyorsunuz. Temelde sadece yataktan kalkmak istemezsiniz, orada sürekli bir hareketsizlik durumunda kalmak istersiniz. Uyuyacak ya da yarı uyanık kalacaksınız, ama her iki durumda da güne başlamak için değil.

Belki de sonunda bu kadar kötü değildir. Belki de sadece gerçekten duraklama gibi bir zihinsel durumdur. Belki bir süreliğine durmanız gerekiyordu, ama hiç fark etmediniz. Kalkmak istemediğiniz günler, neler olup bittiğine bakmak için harika bir fırsat.

 “Coşku, hayatın elektriğidir. Nereden mi biliyorum? Çünkü bir şey alışkanlık olana kadar hevesli davranıyoruz.”

– Gordon Parks

Some figure

Ayağa kalkmak istemiyorsanız, ara verin

Sorun değil, sadece kalkmak istemediğiniz günlerde kendinize biraz yer açmanız iyi bir fikir. Ara vermek kesinlikle iyi bir fikir. Muhtemelen beyniniz ara vermek için bağırıyordur, sadece dinlemek istemediniz. Hayatınızda istediğiniz her şeyi yapamazsınız, ama isteklerinizin gerçekleşmesine izin vermenin gerçekten önemli olduğu zamanlar vardır.

Sorun değil, üzgünseniz, gün boyunca kalkmayın. Ya da sadece bir süre kalkıp yatağa geri dönün. Tamam değil, çünkü depresyona bir adım ileri / geri adım atmak anlamına geliyor. Tekrar tekrar pes ederseniz, tahvilleri kesmeye, işyerindeki sorunlara sahip olmaya ve kurtulmak için çok kolay olmayacak bir ilgisizlik dalgasına sarılmaya başlayacaksınız.

İşte bu yüzden en iyi şey sadece bir mola vermek. Ama unutmayın, uzun bir zaman değil, sadece bir süre için yaparsanız, sadece bir moladır. Bir şey var ve bunun ne olduğunu düşünmelisiniz. Neden kalkmak istemediğiniz bir gün geçirdiğinizi anlamanız gerek. Durumunuz için sadece kısmi olsa bile bir çıkış yolu bulmaya çalışın.

İlk adım

Uyanmak istemediğiniz günlerde ne yapmalı sorusunun ilk adımı olarak sizin isteğiniz büyük bir rol oynar. Bugün kalkmak istemiyorsunuz, ama yapmalısınız. İsterseniz biraz daha uyuyun, ancak bunun çok uzun sürmesine izin vermeyin. Bu, bu tür günlerden birinde kendinize vermeniz gereken ilk hedef. Bu durum, bu durumdan çıkmak için yapacağınız ilk başarıdır.

Daha sonra yapmak için kendinize bazı hedefler koyun. Kalk, duş al ve giyin. Bunların hepsi de başarabileceğiniz hedefler. Eğer gerçekten istiyorsanız ve hayatın daha iyi olmasını istiyorsanız, bu başlamak için iyi bir yer. Çalışmanızı veya okulunuzu etkilemeyecek bir yol bulmaya çalışın. Bu gerçekten önemli. Eğer mola herhangi bir sorun çıkarırsa, sabahları daha da zorlaşabilir. Ancak, onu kapatmanız gerekiyorsa, takvimdeki bir tarihi aşağıya doğru işaretleyin, böylece görünürde bir son görebilirsiniz.

Bu pratik sorunlardan kurtulduktan sonra, kendinizi evde kapamayın. Okumayı seviyorsanız, bulaşıcı derecede mutlu çocuklarla dolu bir parkta yapmak daha iyidir. Önemli olan, evi hala temizlemeniz gerektiğini hatırlatmayan bir ortamda olmaktır.

Some figure

Kontrolü sağlayın

Sakin, yeşil bir alanda evin dışında olduğunuzu ve ilgisizliğinizin ana kaynağını belirlediyseniz, o zaman iyi haberlerimiz var: Durumun kontrolünü ele geçirmeye başladınız. Ama orada durmayın. Hala biraz daha uzağa gidiyorsunuz.

Sizi rahatsız eden ve sizi aşağıya çeken her şey söz konusu olduğunda sahip olduğunuz tüm alternatiflere bakın. İlk defa mı, yoksa daha önce olup olmadığını düşünün. Sık sık olur mu? Yoğun mu? Görmediğiniz başka bir şey var mı? Bu soruların cevaplarına bağlı olarak, kendi başınıza bir şeyler çözebilir ya da yardıma ihtiyaç duyarsanız bunu anlayabilirsiniz.

Herhangi bir cevap bulamadıysanız veya kafanız karıştığında endişelenmeyin, bu tamamen normaldir. Bu, ara vermenin sona erme zamanının geldiğini fark etmeniz gereken zamandır. Hayat devam etmeli. Bunun mümkün olmadığını düşünüyorsanız, bunun için yardıma ihtiyacınız vardır. Mümkün olduğunu düşünüyorsanız, ilerlemeye devam edin. Ertesi gün sorularınızı yanıtlayın, bir yanıt bulmak için bir çok gününüz olduğunu asla unutmayın.

Some figure

Bu arada, bugünlerde başka bir tane bile olsa, kendi günlük hedeflerinizi vermeniz ve bunları başarmanız gerektiğini unutmayınız. Tatminkarlıktan kurtulmak için cazibeye kapılmayın. Seni hiçbir yere götürmeyecektir.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.