Tekrar Aşkı Bulmanın Yedi Sırrı

Tekrar Aşkı Bulmanın Yedi Sırrı

Son Güncelleme: 21 Temmuz, 2017

Birine sırılsıklam aşık olmak gerçekten başınıza talih kuşu konması demektir. Karnınızda kelebekler uçuşur, sanki birden her şey mümkün gözükmeye başlamıştır ve her güçlükle yüzleşmeye hazır hissedersiniz kendinizi. Bazen ayrılıklara bazen ise Büyük A ile Aşk’a yol veren kısa süreli bir durumdur bu.

Ne zaman aşık olacağımıza biz karar vermiyoruz, kime aşık olacağımıza da. Genelde nerede, ne zaman ve kim sorularına şans karar verir. Ne var ki, aşkın gelmesi ve kalması için ideal koşulları yaratmak elimizde.

“Aşkta daima çılgınlık vardır. Ama çılgınlıkta da biraz akıl vardır.”

– Friedrich Nietzsche

Kalbinizde sevmeye istek olmalıdır. Aşk için bir yer açmalısınız. Aksi hâlde, hayatınıza ne kadar harika biri girerse girsin, onu göremezsiniz, değer veremez ya da size değer vermesine izin veremezsiniz.

Bazen acı çekmek korkusuyla kalbimiz kendini kapatır. Belki geçmişte travmatik bazı olaylar yaşamışsınızdır ve bu olaylar aşkı tehlikeli bir alana çevirmiştir. Bu yüzden kalbinizi kapayarak aynı şeylerin tekrarlanmasına izin vermezsiniz. Ama tekrar aşık olmak daima bu riske değer. İşte yeniden aşık olabilmenizin yedi sırrı:

1. Yeniden sevmeden önce kalbinizi temizleyin

Hala eski bir ilişkinin kalıntılarına tutunuyorsanız, aşık olmayı düşünmek iyi bir fikir değildir. İntikam, gurur ya da acıdan kaçınma gibi nedenler, kalbinizin yeni birine sevgi duyması için korkunç nedenlerdir.

Birini unutmanın en iyi yolu, başka biriyle birlikteliğe başlamak değildir. Keşke bu kadar kolay olsaydı. Büyük bir aşk yaşayıp kaybettikten sonra ihtiyacınız olan şey, duygularınızı süzmek için bir yas sürecine başlamaktır. Bu süreç boyunca kalbiniz tekrar kanatlanıp sevmeye henüz hazır değildir.

Geride bıraktığınız ilişkinin iyi ve kötü yanlarını temizlemeniz gerekir. Neden sona erdiğini ve bu deneyimden neler öğrenebileceğinizi belirleyin. Bütün bunları anlayıp nispeten rahatladığınızda, sonraki adımı atma vakti gelmiştir.

2. Biraz yalnız kalmak için kendinize yeterince zaman ayırın 

Her iki kişi de yalnız kalmayı bildiğinde bir ilişkini daha derin ve uzun süreli olacağı kanıtlanmıştır. İşte bu yüzden duygusal tavizler olmaksızın kendinizle olmak için yeterince zaman ayırmanız önemlidir.

Unutmayın ki kimi zaman partnerimiz kendi hayatımızdaki bazı sorunlardan kaçmak için bir bahane olur. “Yalnız olmak için doğmadığınıza” ya da yeni bir partneriniz olduğunda sorunlarınızın çözüleceğine inanabilirsiniz. Ama bu doğru değildir.

Öncelikle, kendi başınıza yaşamaktan mutlu olmayı öğrenmelisiniz. Her şeyi sizinle paylaşan, size şefkat gösterip destek veren ve anlayan biri olmadan yaşamayı öğrenmelisiniz. Aksi hâlde çaresizce şefkat arayan biri gibi davranmaya başlayabilirsiniz. Bunun sonucunda, derinlerde zararlı bir bağımlılığa dayanan işlevsiz bir ilişki bulursunuz.

3. Kendinize özenle bakın 

Tekrar aşık olmadan önce, kendinize ilgi göstermek iyidir. Kelimenin tam anlamıyla kendinize bakın. Yani sağlığınıza dikkat edin ve kötü alışkanlıklarınızdan vazgeçin.

Mesela, sadece doktora gidip kendinize iyi bir egzersiz planı yapmaktan ibaret değildir. Önemli olan, kendinize ve ihtiyaçlarınıza odaklanmaktır. Kendinizi tanımak ve öz güveninizi artırmak için sağlığınıza değer vermelisiniz. önce siz kendinizi sevmedikçe, başkasının sizi sevmesi mümkün değildir.

4. Kendinize cesaret verin ve korkularınıza veda edin 

Kapıları açıp aşkın hayatınıza tekrar girmesine izin vermek için doğru zamanı sadece siz biliyorsunuz. Genelde biraz ya da çok fazla korku duyarız. Çünkü sevmek, kendinizi acıya karşı savunmasız hale getirmektir. Çünkü hiçbir şey o kişinin de sizi seveceğini ya da hayal kırıklığı yüzünden acı çekmeyeceğinizi garanti edemez.

Ne var ki önceki maddeleri yerine getirdiyseniz, yeniden sevmeye ve aşkın getirdiği istikrarsızlığa hazırsınız demektir. Artık kendinize cesaret verip “Bugün yeniden sevmek için kendime izin veriyorum” demekten başka yapacak bir şey yoktur.

Engellemeler, hesaplar ve acele olmaksızın. Aşkın filizlenmesi için doğal bir şekilde gelmesine izin vermelisiniz. Ve böyle olması için kalbinizi açıp yeniden sevmeyi göze almalısınız.

5. Yeni şeyler yapın

Hayatınıza yeni aktiviteleri dahil edin. Erteleyip durduğunuz o kursa başlamak, yeni bir arkadaş grubuna, bir kulübe ya da sizi ilgilendiren bir başka topluluğa katılma zamanı gelmiştir. Böyle yaparak, bir taşla iki kuş vurursunuz. Hem yeni insanlarla tanışır, hem de şu ana kadarki rutininizi değiştirmiş olursunuz.

Yeni şeyler yaptığınızda, bedeniniz ve zihniniz yeni şeylerin hayatınıza girebilmesi için gerekli koşulları hazırlayan dinamiğe girecektir. Bu şey, muhtemelen kapınızı çalmayacak olan aşk olabilir. Sizin çıkıp onu aramanız gerekir bahaneler ve korkular olmadan. En beklemediğiniz anda size gülümseyeceğini göreceksiniz.

6. Çok seyahat edin, dışarı çıkın ve eğlenin 

Seyahat etmek alışkanlıklarınız ve rutin hayatınızdan çıkıp yeni insanlarla tanışmak için çok güzel bir yoldur. Seyahat ederek kendinizi yeni karşılaşmalara olumlu bir şekilde açmış olursunuz. Farklı bir bağlamda yaşarsınız ve bu da sizi “vites değiştirmeye” yöneltir. Aşkın sihrini gösterebilmesi için bir yenilenme durumuna girmekten daha güzel bir şey yoktur.

Ayrıca dışarı çıkıp ilginizi çeken eğlenceli aktiviteler yapmalısınız. Sinema, sirk, tiyatro, dans, size eğlenceli gelen her şey. Kalbinizi parti moduna sokan her şey. Kesin ve açık tavrınız sayesinde sizin gibi yeni bir ilişkiye başlamak isteyenleri görmeniz kolaylaşacaktır.

7. İnsanlara bir şans verin 

Muhtemelen hoş ve iyi insanlarla tanıştınız ama hala bir bağ kurmadığınızı hissediyorsunuz. Bunun nedeni kimyanızın tam olarak tutmaması ya da geçmiş deneyimleriniz korku ve acılarınız nedeniyle içten içe direnmeniz olabilir.

Bu yüzden yapmanız gereken şey, tanıdığınız herkese bir şans vermek olacaktır. Hemen kıvılcımların tutuşmasını beklemeyin.Bazen böyle olsa da bazen olmaz. Ama “kıvılcımların” değil zamanın gerçekleştirdiği pek çok ilişki de vardır. İşte bu yüzden bir kişiden hoşlanırsanız sizi tanımaları için ona şans tanıyın.


Aklınızı Keşfedin'in içeriği yalnızca bilgilendirme ve eğitim amaçlıdır. Bir uzmanın teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.