Logo image
Logo image

Talih Kuşu Sizi Nasıl Mahvedebilir?

3 dakika
Talih Kuşu Sizi Nasıl Mahvedebilir?
Sergio De Dios González

tarafından incelendi ve onaylandı. psikolog Sergio De Dios González

Tarafından yazılmıştır Raquel Lemos Rodríguez
Son Güncelleme: 22 Aralık, 2022

Her ay, dünyanın her yerinde pek çok milli piyango ve birçok küçük şans oyunu gerçekleşir. Çok az para harcayarak milyonlar kazanma şansınız olur. Pek çok insan, başlarına bu çok istenen ödülleri kazandıracak bir talih kuşu konacağını umuyor.

Hayatları boyunca piyango oynayanlar, asla elde edemeyecekleri bir zaferi bekleyen insanlar var. Pasif olarak iyi şanslarına güvenirler ve zengin olmanın başka bir yolu olduğuna inanmazlar. Peki, beklenmedik bir şekilde şanslı olanlara ne olur?

Beyin ve piyango

Piyangoyu kazanmanın, mutlu, endişesiz bir yaşam sürmenin tek yolu olduğuna karar vermeden önce, beynin sıradan şeylere nasıl tepki gösterdiğini düşünmek için bir dakikanızı ayırın. Örneğin, kıyafet dolu bir dolaba sahip olmanıza rağmen, her zaman aynı şeyi giymiyor musunuz? Neden hep elinizdekinden daha iyi bir araba istiyorsunuz? Daha büyük bir ev? Hayatınızın birçok yönüyle, gerçekten sahip olduklarınız yeterli değil mi?

Some figure

Buradaki paradoks ise şudur; eğer bir milyon Euro kazanırsanız, birkaç gün sonra daha fazlasını isteyeceksiniz. Onlara ihtiyacınızın olmaması önemli değil. İnsan olarak daima daha fazlasını istiyoruz. Sadece toplumun yarattığı yapay ihtiyaçları karşılamak için tüketiyoruz.

Daha önce sahip olmadığımız bir şeyi almayı başardığımızda hissettiğimiz ilk heyecanın peşinde koşuyoruz. Bu, sahip olduğumuz şeyden daha iyi ya da sadece daha iyi bir sosyal gruba ya da sınıfa ait olduğumuzun bir sembolü olup olmasa da geçerlidir. Bu tür bir mutluluk güçlüdür fakat geçicidir. Bu kadar arzuladığımız şeyi elde ettiğimiz için bizi mutlu ediyor.

Bu tepkiler ve duygular beynin ödül merkezlerinden geliyor. Uyaran konumundaki piyango, öğrenilen davranışa ve inançlara eklediğimizde arzulanan bir şey haline gelir. Yine de, istediğinizi elde ettikten sonra, beynin tekrar böyle hissetmesi için neye ihtiyacı var? Piyango kazanması veya daha fazla para kazanması gerekiyor.

“Kısa sürede zenginleşen insanların %70’i beş yıldan kısa bir süre sonra parasız kalıyor.”

– Francisco Isidro

Zehirli bir talih kuşu

Manşetlerde, çekilişi kazanan insanlar her zaman gülümsüyor. Banka hesaplarını kontrol etmek zorunda kalmadan seyahat edebilir ve her hevesi tatmin edebilirler. Kaygısız ve mutlu görünüyorlar. Bunlar beklentilerimizdir. Sonuç olarak, kazananlar bu modeli taklit etmeye çalışırlar ya da kendilerini kötü hissederler çünkü kazanma onlara vaat edilen yoğun mutluluğu vermez.

Ourense kasabasında bir devlet memuru olan Jose Manuel Calvo Vaz, 2003 yılında La Primitiva ile 9 milyon euro kazandı. Birkaç işletme kurmayı denedi ve başarısız olduktan sonra, bütün parasını ihtiyacı olmayan lüks arabalara harcadı ve etrafını sadece parasıyla ilgilenen insanlarla doldurdu. Bütün bunlardan sonra, intihar etti.

Roger Griffiths, 2005 yılında Birleşik Krallık Milli Piyangosu’ndan 2,3 milyon dolar kazandı. Talih kuşu başlarına konduktan sonra karısıyla birlikte istifa ettiler ve kendilerini lüks bir hayata adadılar. Paranın sonsuza dek süreceğini düşünüyorlardı, ama sonunda bitti. Evlilikleri de sona erdi. Borçlarını ödemek zorunda oldukları için her şeyi satmak zorunda kaldılar. Bugün Roger, Batı Yorkshire’daki küçük bir kulübede yaşıyor.

“Böylesine genç biri için çok fazla paraydı. Kendinize hayatınızın değişmeyeceğini söyleseniz bile, değişecek ve daha iyiye gideceğinin de bir garantisi yoktur. Bu beni neredeyse mahvetti. Neyse ki, şimdi çok daha güçlüyüm.”

– Callie Rogers (2003 yılında 16 yaşında piyango kazandı)

Some figure

Mutluluk parayla satın alınamaz

Hepimiz şansın yüzümüze gülmesini istiyoruz. Bununla birlikte, birçok insan, aksi takdirde sahip olamayacakları bir bağımlılığa kapılmış veya mahvolmuştur. Bir gecede zengin olmak, hayatınızı kökten değiştirir ve hayatınızın daha iyileşeceğinin de bir garantisi yoktur. Gerçek çoğu zaman oldukça farklıdır.

Çok fazla para mutluluğu garanti etmez. Mutluluğu garanti eden şey, şansınızla ne yapacağınızın bilincinde olmaktır. Çünkü, sonuçta, hepimiz bir dereceye kadar hayatımızda şans deneyimliyoruz. Aksi taktirde talih kuşu bir hapis cezasına dönüşebilir.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.