Logo image
Logo image

Strese Karşı Unutulan Araç

3 dakika
Her gün etrafınızı saran stresle mücadele etmek için, bedeninizi ve zihninizi dinlendirmeye birkaç dakika ayırmanız yeterlidir.
Strese Karşı Unutulan Araç
Tarafından yazılmıştır Elena Sanz
Son Güncelleme: 22 Aralık, 2022

Stres, günlük yaşamınızın giderek artan bir parçası. Zihniniz yapmanız gereken birçok şeyle doluyken bir aktiviteden diğerine koşuyorsunuz. Aslında, üretken olmaya o kadar çok odaklanıyorsunuz ki dinlenmenize izin vermiyorsunuz. Ancak dinlenme strese karşı unutulmuş bir araçtır.

Tüm aktiviteyi durdurmak için birkaç dakika ayırmanız, hedefleriniz açısından büyük bir fark yaratmaz. Gerçekten de, bağlantıyı kesmek için 15 dakikanızı ayırmak her zaman mümkündür (veya en azından öyle olmalıdır). Ayrıca, öznel bir düzeyde, size büyük faydalar sağlayacaktır. Çünkü dinlenme seçeneğine sahip olduğunuzu bilmek ve buna izin vermek, zihinsel düzeyde üzerinizde büyük bir etkiye sahiptir.

Some figure

Stres tutumdur

Stresin, her gün gerçekleştirmeniz gereken çok sayıda görevden kaynaklandığını düşünme eğilimindesiniz. Kuşkusuz katkı sağlarlar. Yine de, bu öznel duygunun çoğu sizin tutumunuzdan gelir. Yükümlülükleriniz ne olursa olsun, hayatınızı saatte doksan mil hızla yaşayan türden biriyseniz, bunun olması mümkündür.

Her aman aceleniz var, zihinsel olarak ev işlerinizi kafanızda çeviriyorsunuz ve sürekli artan listenize eklemek için yeni aktiviteler arıyorsunuz. Açıkçası, yapacak şeyler var (iş, aile ve sosyal ilişkiler) ama baskının çoğu asla bağlantınızı kesmemenizden geliyor. Aslında ne bedeniniz ne de zihniniz hiç dinlenmez.

Öte yandan, görevlerini mükemmel bir şekilde yerine getirmelerine rağmen, bunu rahat bir tavırla yapan insanlar var. Bu bireylerin daha yavaş çalışması veya daha az üretken olması gerekmez. Akılları sadece farklı ve daha sağlıklı bir ritimde çalışır. Bağlantılarını kesmelerine izin verirler ve günlerinin birkaç dakikasını dinlenmeye ayırırlar. Ayrıca, aceleyle yarın ne yapacaklarını tahmin etmek yerine, şimdiki anın tadını çıkarabilirler.

Stresle yaşamanın tehlikeleri

Stresli bir şekilde yaşamak size bir iyilik yapmaz. Tutumunuz, zamanınızı daha iyi kullanmanıza veya daha etkili olmanıza izin vermeyecektir. Aksine, kaygı düzeyiniz aşırı olduğunda, yeteneklerinize müdahale etmeye başlarlar. Daha az etkili performans göstermeye başlarsınız. Sadece bu değil, sağlığınız da ciddi şekilde etkilenebilir.

Nitekim, sürekli stres durumları, koroner problemler, hipertansiyon ve artan kolesterol ile yakından ilişkilidir. Ayrıca mide ağrıları veya baş ağrıları gibi çeşitli somatizasyonlar üretirler. Aşırı kilo (duygusal yeme nedeniyle) ve uyku bozuklukları da ortaya çıkabilir.

Vücudunuz, yüksek düzeyde bir gerilimle zamanında yüzleşmek için mükemmel bir şekilde donatılmıştır. Durumdan önce harekete geçmeniz için gerekli mekanizmaları harekete geçirir. Ancak bu durum zamanla devam ettiğinde vücudunuzdaki etkileri yıkıcı olabilir.

Ayrıca, uyarı modundayken, kendinize bakmaya değil, hayatta kalmaya odaklanırsınız. Alışkanlıklarınızı ihmal etmeye ve kişisel bakımlarınızı azaltmaya başlarsınız.

Some figure

Strese karşı unutulmuş araç

Stresle mücadele için mevcut birçok araç arasında dinlenme, en basit, en etkili, ancak en çok unutulanlardan biridir. Gücü, yalnızca günlük koşuşturmanızı durdurmanın fiziksel gerçeğinden değil, aynı zamanda yavaşlamanın zihniniz üzerindeki etkisinden gelir.

Dinlenmek kolaydır. Her iki saatte bir, aktivitelerinize ara verin ve dikkatinizi şimdiye odaklayın. Beş veya on dakikadan fazla gerekli değildir. Sadece ne yaptığınızdan zihninizi boşaltın ve ne hissettiğinize odaklanın. Vücudunuzu harekete geçirmek için kısa bir yürüyüşe çıkmak veya sadece oturup nefesinize odaklanmak isteyebilirsiniz.

Ana fikir, bir an için yaşamayı, zevk almayı, hissetmeyi ve yükümlülüklerinizin ve sorumluluklarınızın zihinsel döngüsünden kaçmayı hatırlamanızdır. Bu özellikle gün ortasında, öğle yemeği saatinde önemlidir. Zaman ayırın ve sakin ve dikkatli yiyin.

Ayrıca, rahat bir sohbet etmek, okumak veya TV izlemek için zamanı kullanın. Aslında boş zaman olarak değerlendirdiğiniz sürece nasıl kullandığınızın bir önemi yok. Yol boyunca bir mola, gün içinde bir mola, ataletinizden kurtulmanıza ve kendinize geri dönmenize izin verir.

Kendinizi sürekli stresli biri olarak tanımlıyorsanız, dinlenme fikri muhtemelen size saçma gelecektir. Neden dinlenemeyeceğiniz konusunda binlerce mazeret ve zihinsel gerekçe bulacaksınız. Ancak, elbette, size ne kadar imkansız veya gereksiz görünse de, strese karşı bu unutulmuş araca oldukça çok ihtiyacınız var.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Eagleston, J. R., Chesney, M. A., & Rosenman, R. H. (1988). Factores psicosociales de riesgo en las enfermedades coronarias: el patrón de comportamiento tipo A como ejemplo. Revista latinoamericana de psicología20(1), 81-89.
  • Fernández-Castro, J., Doval, E., EDO, S., & Santiago, M. (1994). Efectos del estrés docente sobre los hábitos de salud. Ansiedad y estrés, 127-133.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.