Logo image
Logo image

Stephen King’den İlham Veren 7 Alıntı

3 dakika
Stephen King’den İlham Veren 7 Alıntı
Son Güncelleme: 15 Ocak, 2017

Stephen King günümüzün en üretken yazarlarından biridir. Yaklaşık 30 yıllık bir süre boyunca, karakterler, hikayeler ve duygular ile zenginleştirilmiş bir edebiyat dünyası yaratmayı başarabildi.

Her ne kadar eserleri psikolojik dehşet temasına dayansa da, ilham kaynağı olabilecek bir kaç sözü de vardır. İşte bu sözlerden bazıları:

Some figure

1. “En korkunç an başlamadan hemen önceki andır.”

Sadece yapmanız gereken her şeyi düşünmek bile sizi kaç kere korkutmuştur? Aşkınızı ilan etmekten tutun da, bir uçaktan atlamaya kadar, eyleme geçmeden önceki o an, heyecan ve duygu doludur. 

Bu tür eylemleri gerçekleştirmenin bir dizi birbiri ile çelişen duyguları da meydana getirdiğini göz ardı edemeyiz. Önemli olan başlamak için gerekli olan adımı atmak ve korkunun bizi yolumuzdan etmesine izin vermemektir.

Bir kere bir işe başlayıp, hayallerinizi takip etmek için ilk adımlarınızı atınız mı, dört bir yanınızı korku saracak. Sakın olan durmayın ve o yola devam edin!

2. “Kurgu, yalanın içindeki gerçektir.”

Bu söz, Stephen King’in kurgunun değeri hakkındaki düşüncesini mükemmel bir şekilde açıklamaktadır. Kurgunun sadece bir hikayeden ibaret olduğunu düşünsek de, hayatın kendisine dair başka her şeyden daha fazlasını anlatmaktadır kurgu.

Gerçekten bu söz üzerinde düşündüğünüzde, anlattığımız hikayelerin içine sakladıklarımızın, hiç kimseye anlatamayacağınız en büyük gerçeklerimiz olduğunu göreceksiniz.

3. “Yapabilirsin, yapmalısın, ve başlayacak cesaretin varsa yapacaksın.”

Herhangi bir hedefe ulaşmada ilk adımı atmanın başarıyı garantileyeceğini düşünen kişi büyük bir yanılgı içindedir. İlk adımı atmak sizin için son değil, tam tersine harekete geçme evresi olmalı. Bunun için, sadece kendi içinizde bulabileceğiniz cesarete bol bol ihtiyacınız olacak.

Bir kere bir işe başlayınca, engelleri aşmak bir başka bir adımdır. Bir seferde bir engel aşarak devam edin.

4. “Canavarlar da gerçektir, hayaletler de. Hepsi içimizde yaşar ve bazen, kazanırlar.”

Stephen King bu konunun uzmanıdır. Hayatı boyunca, kitaplarında harika dünyalar yaratmasına yardımcı olan bir çok problemle boğuşmuştur yazar.

Şunu bir düşünün: kafanızdaki sesler kaç kez gerçekten istediğiniz bir şeyi yapmanıza engel oldu? Hiç bir işi yaramadığınızı, yeterince iyi olmadığınızı ya da başarısız olacağınızı söyleyen bu sesleri dinlemek zorunda kalmak, basiretinizi bağlar, olduğunuz yerde çakılıp kalırız.

İçinizdeki bu seslerin sizi yönetmesine izin vermeyin. Kafanızdaki canavarları sadece siz yok edebilirsiniz.

Some figure

5. “İyimserlik, başarısızlığa karşı verilen mükemmel bir tepkidir.”

Başarısızlık çok karmaşık bir konudur. Her ne kadar bunu bir sorun olarak görme niyetimiz olsa da, yeni fırsatlar için de bir kapı olduğunu unutmamalıyız. Başarısızlığın ne olduğuna ve size ne kadar zarar verebileceğine yine sadece siz karar verebilirsiniz.

Başarısızlığı, hem son derece olumsuz bir olay hem de çok olumlu bir fırsat olarak görme seçeneğimiz var. Eğer ikinci seçeneği seçerseniz, hedeflediğiniz başarıya bir adım daha yaklaşacaksınız. 

6. “Amatörler ilham gelsin diye oturup beklerken, bizler uyanıp çalışmaya başlarız.”

Her ne kadar Stephen King’in en itibarlı meslek dallarından birini tercih etmiş olduğunu söyleyemesek de, bugünün şartlarında günlük hayatımızı sürdürmek hiçbirimiz için kolay değil.

Bir iş kurmak, kitap yazmak veya diğer çeşitli faaliyetleri hayata geçirmek adına harika fikirleri olan ne kadar insan vardır şu dünyada, hiç düşündünüz mü? İşte bu fikirler, üzerine kafa patlatılıp, emek verilmez, bir gerçeklik halini almaz ise, hiç bir işe yaramazlar.

7. “Gerçek korkularımızla baş etmemize yardım etsinler diye yalandan korkular uyduruyoruz.”

Kurgu günlük hayatımızın çıkmazlarından kaçmamız için bir sığınaktır. Hayatın bize dayatmış olduğu zorluklardan kaçmak için okuyor ve yazıyoruz. Düşüncelerinizden bir an olsun sıyrılmak adına, yazabilir, resim yapabilir, dans edebilir veya canınız ne isterse onu icra edebilirsiniz.

Bu tür aktiviteler, size zarar veren zamanlar ve olaylarla baş etmeniz adına yardımcı olabilir. İlk bakışta hayatınızın ne kadar kolay olduğunun bir önemi yoktur, elbette arada bir kendinizi rahatlatmanız gerekir.

Bu güzel sözleri ile, Stephen King bize hayat hakkında harika dersler veriyor. Eğer bu edebiyat şaheserlerinden henüz herhangi birisini okumadıysanız, şimdi başlamak için iyi bir zaman olabilir. King’in sözleri sadece ilham verici olmakla kalmayacak, aynı zamanda, sizi eşi benzeri olamayan bir dünyaya hapsedecektir.