Logo image
Logo image

Sizin Kişiliğiniz Ne Renk?

3 dakika
Sizin Kişiliğiniz Ne Renk?
Son Güncelleme: 20 Haziran, 2017

Günlük gerçekliğimiz, bir çok renkle çevrilidir. Bu spektrumda bize düzenli şekilde eşlik eden çeşitli renkleri seçeriz. Belki bunu farkında olmadan yapıyorsunuzdur ya da belki de çevrenizde mevcut renklerin oldukça farkındasınızdır.

Yaşamımız ve giysilerimizden geçen, yoğun, sıcak ve soluk renkler. Arabamızın rengi, evimizin duvarları, makyajımız, içgüdüsel olarak çevremizde kullandığımız eşyalar. Peki ama bu renkler bizi neden çekiyor? Sizin kişiliğiniz hangi renk?

Renkler ve kişiliğiniz arasındaki ilişki

İlk bakışta aptalca gözükebilir – bilimsel değeri olmayan bir oyun gibi gözükebilir. Ama şunu söyleyebiliriz ki renkler ve kişilikler ile ilgili çalışmalar, ilgili literatürü sağlıyor. Psikologlar ve pazarlamacıların yaptığı pek çok çalışma mevcut. Renklerin seçiminin bizi nasıl etkilediğine ve satın alma zamanına veya belli ürünleri tercih etme eğilimine, ayrıca belli renklerin belli durumların tercihini sağladığına bakmışlar. Keşfedilmeyi bekleyen dünya dolusu bilgi var.

Şunu da unutmamalıyız ki renkler bir ışık spektrumunun parçasıdır ve dalga uzunluklarına bağlı olarak belli türden enerjiler yayarlar. Mesela, tamamen siyaha boyanmış bir odaya girseniz kendinizi nası hissederdiniz düşünün. Ya da mavi ve yeşile boyanmış bir oturma odasından geçerken duyacağınız hisleri düşünün. İnkar edemeyiz: renkler bizde farklı duygular uyandırır. Şimdi gelin, renklerin kişiliğimizle ilgisine bir bakalım:

  • Kırmızı: yoğun, aktif ve çok iyimser. Güçlü bir karaktere sahip olma eğilimindedir, iş ortamında rekabetçiliğe eğilimlidir, biraz fevri davranabilir ve kontrol edilmeye ihtiyacı olabilir. Bu kişiler, açık ve yoğun karakterleriyle kendilerinden emindir ama fevrilikleri ve düşünmeden davranmaları bir dezavantajdır.
  • Turuncu: Çok girişken kişilerdir ama sınırlarını da bilirler. Çevrenizin başkalarıyla sarılı olmasını istersiniz ama belli bir ciddilik ve dengeyi de korursunuz. Anlayışlı birisiniz ve çevrenizdekiler size kolaylıkla ulaşabilir. Genelde spordan, hareketten ve günlük olarak küçük hedefleri gerçekleştirmekten hoşlanırsınız. Fazla fevri değilsiniz ama kendinizin dahil edildiğinizi hissettiğiniz ve yanılsama dolu projeleri başlatmaktan hoşlanırsınız.
  • Sarı: Bu insanlar çok ama çok hassastır. Yaratıcı özelliklerine rağmen hayal gücüne kapılıp gitmezler, mantıklarını kullanırlar ve mantıklı ve elverişli bir hayal gücüne sahiptirler. Ayrıca duyguları üzerinde kontrol kurabilirler.
  • Yeşil: Bu rahat bir kişiliktir ve her şeyden önce başkalarının hayatına katkıda bulunmak ile başkalarının kendi hayatına katkıda bulunmasına değer verir. Başkalarıyla yakınlık kurmak isterler ve onları çevrelerinde bulundurarak kendilerinin güvende olduğunu ve sevildiğini hissetmek isterler. Bazen bu bağlılık nedeniyle incinmekten korkarlar ama yine de canlı ve olumludurlar – çok pozitif kişilerdir. Bu tür kişiler, çabaları ve eylemlerinin takdir edilmesini severler.
  • Mavi: Bu kişilik tamamen denge ve iç huzurla ilgilidir. Bu kişiliğe sahip insanlar genelde sakinlik ve iç huzur arayışındadır. İnanç ve düşüncelerine göre yaşarlar, diğer insanların düşünce ve fikirlerine önem vermezler. Kolayca fikir değiştirmezler ve asla vazgeçmedikleri köklü inanç ve düşünceleri vardır. Bu kişilik güçlüdür ama aynı zamanda da rahat ve çok dengelidir.
  • Mor: Bu kişiler düzenlidir, çok duygusaldır ve her şeyden önce maneviyatları güçlüdür. Bu profil çok hassastır ama incindiklerini kolayca göstermeyip sessiz kalmayı ve duyularını o anda göstermemeyi seçerler. Bundan önce konuyu iyice düşünürler ve ardından düşüncelerini dile getirirler. Düşünüp taşınırlar, iç huzur ararlar ve ayrıca başkalarına yardım ve rehberlik etmeye çok açıktırlar. İnsani davalarda yer alırlar.
  • Kahverengi: Bu kişilik türünün kökleri doğadadır. Bu fiziksel ve basit bir bağdır. Bu insanlar, doğal ve rahat bir hayat tarzını sever ve rahatlıktan anladıkları ise sevdiklerinin yanlarında olmasıdır.
  • Gri: Bu negatif bir renk değildir. Gri rengin geleneksel olarak üzüntü duygusuyla ilişkilendirilmesini bir kenara bırakırsak gri rengi seven insanlar dengeli, sakin ve biraz muhafazakardır. Ayrıca soğuk ve mantıklı olabilirler. Çoğu zaman onları kızdırmak çok güçtür ve karmaşık planlara katılmak için rutinlerini nadiren terk ederler.

Elbette bu yazıyı okuduktan sonra kendinizi bir yada birden fazla renkle uyumlu görmüş olabilirsiniz. Bu çok normal ve beklenen bir şey. Peki o zaman, Sizin kişiliğiniz hangi renk? 

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.