Sizin İçin Her Zaman Orada Olan Kişiler De İlgiye İhtiyaç Duyar

Sizin İçin Her Zaman Orada Olan Kişiler De İlgiye İhtiyaç Duyar

Son Güncelleme: 18 Mart, 2018

Bazı insanlar koruyucu melekler gibidir, her zaman bize özen göstermek ve dikkatlerini vermek için yanımızda olurlar. Hayatlarımızı kolaylaştırırlar, sadece hayatımıza harika şeyler getirdikleri için değil, aynı zamanda bizi acıdan korudukları için de.

Hayat karmaşık hale gelince ya da bizim için önemli olan bir şey yüzünden hayal kırıklığına uğradığımız ya da üzgün hissettiğimiz zaman, kendimizi takdir görmüş, güvende ve desteklenmiş hissetmemiz için bize ilgi ve şefkat gösterirler. Bizim hep yanımızdalar, bize kendimizi daha iyi hissettirmek için ne söyleyeceklerini ya da ne yapacaklarını biliyorlar.

Her zaman herkes için orada olan insanlar, bunu önleyebilecekleri takdirde, kendi gözyaşlarını herkesin önünde dökme eğiliminde değildir. Peki ya günlük hayatları çok dayanılmaz hale geldiği zaman? Aynı zamanda onlar da, sormaya gerek kalmadan ilgi gösterilmeyi hak ediyorlar.

mutlu çift

Neden bize özen gösterenlere ilgi göstermeliyiz?

İlgisini bir çeşit ödül olarak sayan insanlardan gelen sevgiyi düşünün. Hayatta ilerlememize yardımcı olan bu duygusal rehberlere, aynı şekilde nezaket göstermemiz son derece önemlidir.

Onlar bizim ebeveynlerimiz, dedelerimiz, kardeşlerimiz, arkadaşlarınız ya da eşlerimiz olabilir. Ya da işimiz konusunda bize yardım etmek, günümüzü güzelleştirmek ya da ruh halimizi iyileştirmek için her zaman elinden gelen her şeyi yapan bir meslektaşımız olabilir.

Genellikle, güzel tutumlarının, onların kendiliğinden özgürce seçtiklerini ve takdir etmeyi hak ettiği gerçeğine yeterince değer veremiyoruz.

Bu insanlar, karşılığında bir şey istemeden, hatta takdir edilmeyi bile istemeden, nezaket, destek, sevgi ve özenle hareket ederler. Bu yüzden en azından onların yanında olmalı ve ihtiyaç duydukları zaman onlara da ilgi göstermeliyiz.

kedi seven çift

Özen, şefkat ve ilgi göstermenin yolları

Bizi seven insanlara özen, sevgi ve ilgi göstermeyi ihmal etsek de, bunu yapmanın aslında birçok yolu vardır.

Nasıl mı? Küçük hareketler sayesinde. Sizin için her zaman orada olduğu için sevdiğiniz birinin, kendisini özel hissetmesini sağlamak için ya da o insana teşekkür etmek için büyük bir gösteriş yapmanız gerekmez. İşte bazı önemli noktalar:

  • Onlardan hiçbir şey talep etmeyin, onu sizin için yapacak olsalar bile. Eğer yaparlarsa, bunu istedikleri için yaparlar, herhangi bir şeye mecbur oldukları için değil. Doğrudan ya da dolaylı olarak onlardan sizin için bir şey yapmalarını istemeyin.
  • Günlük hayatlarının ayrıntılarına dikkat etmeyi alışkanlık haline getirin: Nasıl olduklarını samimi bir şekilde sormak, onları dikkatli bir şekilde dinlemek ve deneyimlerini ve duygularını konuşmak dengeyi sağlamak için anahtardır.
  • Anlayışlı olun. Belki bazen sizi dinlemek istemiyor ya da sanki her zaman verdikleri kadar çok dikkat vermiyor olabilirler. Bu, onlar için önemsiz olmadığınız anlamına gelmez, o an başka şeylere odaklandıkları anlamına gelir.
  • Koşullar gerektirdiği zaman onlara sevgi gösterin ve herkes için her zaman orada olmak adına ne kadar çok çaba harcadıklarını takdir edin. Ayrıca onlar da yanlarında güvenebilecekleri birilerinin olduğunu bilmeliler.
taş melekler

Uyumlu olmak özenli olmaktan çok farklıdır

Ayrıca özenli biri ile aşırı uyumlu birisi arasındaki farkı bilmek de önemlidir. Birine özenli ve şefkatli davranmak, özgürlüklerini ve kendi kaderini tayin hakkını ihlal etmez.

Bununla birlikte, başkalarını memnun etmek için yaşamak çoğunlukla kimlik kaybı ve istediğimiz şeyi yapma, istediğimiz gibi yaşama ve istediğimiz kişiyi sevme özgürlüğümüzü kaybetmek anlamına gelir. Memnun kalmaya çalışan kişi aynı zamanda sinirli hissetmeye başlar çünkü hiçbir zaman mutlu olamazlar.

Bu anlamda, öz saygımız üzerinde çalışmamız; arzularımızı, düşüncelerimizi ve eylemlerimizi saptamamız önemlidir. Bunun ışığında, başkalarının refahı için endişelenmeden önce, öncelikle kendi ihtiyaçlarımızın karşılandığından emin olmamız gerektiğini unutmamalıyız.

kalp tutan kadın

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.