Logo image
Logo image

Sizi Siz Yapan Hayatta Teslim Olduklarınızdır

3 dakika
Az ya da çok, hepimiz zamanımızın çoğunu bir şeyler elde etmek için harcıyoruz. Para, aşk, güç, iyilik gibi şeyler... Ancak ne seçersek seçelim hakkımızda çok şey söylüyor.
Sizi Siz Yapan Hayatta Teslim Olduklarınızdır
Gema Sánchez Cuevas

tarafından incelendi ve onaylandı. psikolog Gema Sánchez Cuevas

Tarafından yazılmıştır Pedro González Núñez
Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Bana hayatta neye teslim olduğunu söyle, sana nasıl biri olduğunu söyleyeyim. Çünkü sizi bir kişi, bir insan, bir ruh olarak tanımlayan şeyler yalnızca bunlardır. Her gün yarattığınız dünyaya ait olan kişi. Gerçekten de, hayatta kendinizi neye teslim etmeyi seçerseniz seçin, sizi olduğunuz kişi yapar.

Etrafınızda kendinizi teslim etmeyi seçebileceğiniz o kadar çok şey var ki. Ancak, ne yazık ki, hepsi iyi değil. Örneğin, çevrenize yakından bakarsanız, aşk için, ailesi için, komşuları için her şeyden vazgeçmiş, aynı zamanda para, şöhret, hırs ve güç için her şeyden vazgeçmiş insanlar görürsünüz…

Gerçekten de, ne yazık ki günümüzde, kâr için kendini feda eden çok fazla insan var. Bu, sonuçların her zaman yöntemleri haklı çıkarmak zorunda olmadığı ve yol boyunca birçok masum insanı incittiği gerçeğinden bağımsızdır.

Öte yandan, inandıkları için her şeyini veren insanlar vardır. İyiliğe, dayanışmaya, dostluğa, sevgiye, kardeşliğe, eşitliğe ve pozitif yelpazede daha sayısız niteliklere inanan insanlardır bunlar.

“İnsanlar şu ya da bu kişinin henüz kendini bulmadığını söylüyor. Ama benlik kişinin bulduğu bir şey değil, yarattığı bir şeydir.”

– Thomas Szasz

Some figure

Aşağıda, muhtemelen kendi ortamınızda az ya da çok tanık olduğunuz bazı örnekler verilmiştir. İnsanlar olarak neden kendimizi teslim ettiğimiz şeye dönüştüğümüz konusunda size bir fikir vermeliler.

Kendini paraya teslim eden insanlar

Bunu yakın çevrenizde, arkadaşlarınız ve aileniz arasında veya belki medyada görmüş olabilirsiniz. Gerçekten de etrafımız tamamen paraya bağlı insanlarla çevrili. Hayattaki tek takıntısı servetlerini biriktirmek olan insanlar. Üstelik bunu, önlerine çıkan her kim ya da ne olursa olsun üzerine basarak yaparlar.

Bu tür insanlardan ne pahasına olursa olsun kaçınmalısınız. Çünkü hedeflerine ulaşmak için hiçbir şeyden vazgeçmeyeceklerdir. Aslına bakarsanız, bu insanlar için, bu bir amaçtan daha fazlası, bir saplantıdır.

Kendini aşka teslim eden insanlar

Çevrenizdeki diğer insanlar kendilerini aşka teslim etmeye karar vermiş olabilir. Bu insanlar sevdikleri insanlar için her şeyi yaparlar. Özgür ruhludurlar, kibardırlar, her zaman destekleyicidirler ve saklayacak çok az şeyleri vardır.

Ancak, kendilerini aşka teslim eden insanları tanımak çoğu zaman kolay değildir, çünkü bununla övünmezler. Aslında, alçakgönüllü, sessiz ve tedbirlidirler. Çok fazla konuşmazlar ve sadece işlerine bakmayı tercih ederler.

Kendini iktidara teslim eden insanlar

Bir de dünyada kendilerini tamamen iktidara teslim etmiş insanları da bulacaksınız. Gerçekten de tek ve en büyük hırsları her geçen gün daha önemli olmak ve akranlarının kaderini yönetme gücüne sahip olmaktır.

Bu insanlar, genellikle kendilerini kontrol yoluyla ortaya koymaları gereken güvensiz insanlar oldukları için kolayca tanımlanabilirler. Aslında, çevrelerindeki her şeyin güvenilmez olduğunu düşünme eğilimindedirler. Dahası, hayal kırıklığına uğrarlar ve kontrolde olmadıkları takdirde her şeyin yıkılacağına inanırlar.

Kendini iyiliğe teslim eden insanlar

Öte yandan, hayatlarını başkalarına teslim etmeye karar vermiş sevecen insanlar da vardır. Bu insanlar kim olduğunuzu umursamazlar, karşılığında hiçbir şey istemeden ihtiyacınız olanı size verirler. Çünkü onlar böyledir. Aslında, yollarını kaybetmiş başkalarına kendilerinin küçük bir parçasını vermekten mutluluk duyarlar.

Some figure

Bu insanlar dikkat çekmezler. Yine de, her zaman etraftadırlar, başkalarını biraz daha mutlu etmek için kendilerinden biraz sunarlar.

“Yıllarda dönüp geriye bakıp özdenetim, yargı, cömertlik ve bencillik konusunda geliştiğinizi fark etmekle karşılaştırılabilecek daha büyük bir tatmin olamaz.”

– Ella Wheeler Wilcox

Herkes bir şeye teslim olur

Er ya da geç, hepimiz hayatta yolumuzu bulur ve kendimizi neye teslim edeceğimize karar veririz. Maddi mülkler, aşırı hırslar, insanlar, yalanlar, aşk ve benzerlerine teslim oluruz. Bunlar sadece biz ilerledikçe, büyürken ve gelişirken seçtiğimiz yollardır.

Ancak, her zaman kendinizi teslim ettiğiniz her şeye dönüştüğünüzü her zaman hatırlamalısınız. Bu nedenle, dikkatlice düşünmeli ve akıllıca seçmelisiniz. Çünkü seçiminizden sadece siz değil, hayatınızı paylaştığınız herkes etkilenecek.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.