Sizi Gerçekten Mutlu Edecek Şey, Kendi İçinizde

Ocak 13, 2018

Bazen kaybolmuş hissedersiniz; bir şeyleri kaçırdığınızı hisseder ve neyi kaçırdığınızdan emin olamazsınız. Normalde sizi mutlu eden şeyler sizi artık mutlu etmediğinde, yangın alarmını arayıp bulamadığınızda bir anlığına durup kendi içinize bakmayı deneyin.

Aklınız ve bedeniniz sizinle konuşuyor. Durup kendi içinize bakmanızı istiyorlar. Bu sesleri dikkatle dinleyin ve kendinize şu soruyu sorun: Ben ne istiyorum?

Bazen kendimizi otomatik pilota alıyor ve durup gerçekten bize neler olduğunu sormak için gün içinde zaman bulamıyoruz.  Nasıl hissettiğimiz veya gerçekten olmak istediğimiz yerde olup olmadığımız hakkında düşünmek için zaman olmuyor.

Asıl öncelik bizim için günlük olarak yapılması gerekenler ancak zamanı gerçekten kendimize ve bizi mutlu edecek şeylere ayırıyor muyuz?

Bizi gülümseten şeyleri bulmak zorundayız. Ayrıca attığımız adımlarla yarattığımız olanaklardan keyif almaya devam etmek için motivasyonumuzu korumamızı sağlayan etkenleri bulmamız gerekiyor.

Bunlar, bizi hayata yaklaştıran ufak detaylar. Sıcak bir duş, güzel bir bardak kahve. Yürürken müzik dinlemek, iş çıkışında bir şeyler içmek, güzel bir film izlemek veya iyi bir kitap okumak. Bahsettiğimiz detaylar bunlar; birini öpmek, öpülmek, insanları güldürmek…pembe kahve kupası tutan kadın

Eğer farkındalığı yakalamayı başarırsak, durup kendimizi bulmayı da başarabiliriz. Bizi katıp götüren oto-pilotu kapatabiliriz. “Yapmalıyım” ya da “Yapmam gerek” sözleri yerine “keyif” sözcüğünü tercih etmiş oluruz. Aynı şeyleri yapmaya devam etsek bile…

 Kurallarınızı çiğneyin, istisnalar arayın

Bazen kendi kendimize koyduğumuz katı kurallar altında yaşıyoruz. Bizi daha da aşağıya çeken kurallara bağlı yaşamı sürdürüyoruz.

Ağır bir sırt çantası takarken hafif hissetmek çok zor. Huzurlu ve özgür hissetmek ise daha da zor olacak. Öte yandan kötü olan kısa yollara sapmak benim için daha kolay olurdu.

İstisnalar ararken engelleyemediğimiz programlara ve zorunluluklara sahip olduğumuzdan bahsediyorum. Ancak bazen hiçbir şey yapmamak en iyi seçenek olabilir. Bir kuralı çiğneyin ve kendinizi akışına bırakın. Enerjini toplayın, soluklanın ve yüzünüzde büyük bir gülümsemeyle geri dönün.

Kişisel kurallar ve rehberler de yıkılabilir ya da en azından baştan düzenlenebilir. Planlar yapıyorum ancak bu planların herhangi bir şey olması durumunda değiştirebileceğim kadar esnek olmasına uğraşıyorum. Bunu daha tatmin, mutlu ve kendim gibi hissetmek için yapıyorum. Basmakalıp işler yapmak istemiyorum, kendi yolumu çizmek istiyorum.

Eğer bir şey beni aşağı çekerse, kendim olmama engel olursa, bir şeylerden zevk almamın önüne geçerse değişiklik yapma vakti gelmiş demektir. Belki dünyanın dışarıdan görünüşünü değiştiremem ama benim onun üzerinde yarattığım aksi değiştirebilirim. Bunun için yapacağım değişiklikler ve düzenlemeler özgür kalmama ve daha pozitif bakmama yardım edecektir.

Meydan okumaları ve fırsatları görmek

Yeni bir işe girmek, hiç görmediğiniz bir şehre gitmek, başka kültürlerden insanlarla tanışmak, yeni yerler görmek, yeni aktivitelere merak salmak… Bunlar boşluktan kaçmak için yapabileceklerinize birer örnek. Bunlar aynı zamanda hayatın diğer yüzünü görmeyi sağlayacak keyifli işler.kayıktan manzarayı seyreden kadın

Yeni ve hiç bilinmedik bir dünyaya adım atmak korkutucu gelebilir. Bu yüzden genelde yeni bir şeylere atılmak için gereken cesareti kendimizde bulamıyoruz. Belki de çıkmamız gereken yol, en korkutucu görünen yoldur. Belki de en büyük korkularımız çok büyük mutlulukları gizliyordur.

Eğer korkmasaydım nasıl davranırdım ya da nasıl kararlar alırdım? Eğer yeni kapılar açmaya niyetliyseniz bu soruları kendinize sormanızda fayda var.

Kendimize dönüp içimize bakmak ne kaçırdığımızı gösterebilir. Ayak basılmamış topraklarda belki de bizi en çok mutlu olan edecek anahtarı buluruz.

Başkaları yalnızca zorlukları ve tuzakları görürken, meydan okumaları ve fırsatları görmek tam da üzerinde düşünmeye değecek iş olabilir. Hatta bundan keyif bile alabilirsiniz.

Mutluluğu ufak tefek gündelik şeylerde bulabilirsiniz. Bunları fark edebilmek ise hepimizin öğrenmesi gereken önemli bir ders. Bazen ihtiyacımız olan tek şey bir anlığına durup etrafımızdaki muhteşem olanakları keşfedebilmek.