Logo image
Logo image

Kendinden Başkası Olamazsın

3 dakika
Kendinden Başkası Olamazsın
Son Güncelleme: 27 Aralık, 2017

Mukayeselerde, saçma mahcubiyetlerde, olmadığınız biri olmayı isterken kaybettiniz kendinizi. Çünkü başkalarına hayranlık duyuyor ve kendinizi eleştiriyordunuz. Belki de eşsiz olmaktan, dikkat çekmekten korkuyordunuz. Diğerleri gibi olmak istediniz, farklı olmak istemediniz. Diğer insanların sahip oldukların sahip olmak istediniz, onlar neyse o olmak istediniz.

Kimseyle yarışmayın. Kimseye hiçbir şey kanıtlamanız gerekmiyor. Başkalarının gittiği yerlere gitmeniz gerekmiyor, sadece kendi kısıtlamalarınızı aşın yeter. Kendinizin en iyi versiyonu olun!

Küçük yaştan itibaren herkesten iyi olmamız, ne kadar eşsiz olduğumuzu fark etmemiz gerektiğini öğreniriz. Oysa her birimiz farklıyız ve hepimizin özel bir yanı var. Siz de kendi özel yönünüzü keşfettiniz mi? Keşfetmediyseniz, bugün kendiniz olmayı ve sizi özel kılan şeyleri artırmayı öğreneceksiniz.

Karşılaştırmayın, kendiniz olun yeter

Kendinizi başkalarıyla karşılaştırmak, yapabileceğiniz en kötü şeydir. Böyle yaparak odak noktanızı kendinizden başka bir yöne çevirir ve bütün dikkatinizi kendinizi karşılaştırdığınız kişilere yöneltirsiniz. Bir nda takip etmek istediğiniz, olmak istediğiniz kişi, kendinizi karşılaştırdığınız kişi oluverir. Ama takip etmeniz gereken tek modelin yine kendiniz olduğunu bilmiyor musunuz?

Kendinizi bu insanlarla karşılaştırmak güzel bir his değildir kesinlikle. Çünkü onlar olmaktan çok uzaksınızdır. Belki de o kişilerin güveni, ne kadar mutlu gözüktükleri, çabucak arkadaş edinmeleri sizi şaşırtmış ve etkilemiştir. Onların başardıklarını başarmadığınızda, kendinizi kötü hissedersiniz ve öz güveniniz düşer.

Some figure

Bazı insanların güçlü kişiliklerinden etkilenmek normaldir. Güven yayar ve eşsizliklerini gösterirler. Onlara bakmayı bırakın ve kendinize bakmaya başlayın. Olduğunuz hâlinizden memnun musunuz? Neleri değiştirmek isterdiniz?

Benden çok farklı insanlar gibi olmak istiyorum ama benzemem gereken tek kişinin kendim olduğunu fark etmiyorum.

Topluluk önünde konuşmaktan korktuğunuzu ve büyük bir izleyici grubu önüne çıkmaktan korkmayan arkadaşınız gibi olmak istediğinizi varsayalım. Bu arkadaşınız onca kişinin önünde konuşmaktan hata yapmak ve eleştirilmekten çekinmiyor. Yapacağınız ilk şey kendinizi analiz etmek. Neden korkuyorsunuz? Korktuğunuz şey, gerçek mi? Bu sorulara cevap verdiğinizde, eyleme geçme vakti gelir. Kendinize dair bu özelliği sevmiyorsanız, sorunla yüzleşin.

Muhtemelen fark ettiğiniz gibi bütün bunlar sizi odak almakla ilgilidir. Çünkü siz yazmayı sevdiğiniz hâlde matematikte çok iyi olan o kişiyle kendinizi karşılaştırmak saçma ve faydasızdır. Herkesin farklı becerileri var. Hepimiz aynı değiliz! Eşsiz ve farklıyız.

Güçlerinizi toplayın

Bir an için başkalarını düşünüp onlara odaklanmayı bırakın. Karşılaştırmalar, kendinizi kötü hissetmenize neden olur. Bu yüzden artık kendinize dair güzel şeyleri keşfetme vakti geldi. iyi hiçbir özelliğiniz olmadığına inansanız bile, biraz bakmanız yetecektir. İçinize dönün ve yaptığınız her şeyi değerlendirin. Zevk aldığınız, sizi eşsiz kılan bir çok şey olmalı.

Şimdi yine topluluk önünde konuşmaktan korkan o kişi olduğunuzu düşünün. Sizden farklı herkese odaklanmak yerine, iyi olduğunuz şeylere odaklanın. Belki de hayran kaldığınız insanlar nasıl resim yapacağını bilmiyordur ama sizi muhteşem çizimleriniz nedeniyle tebrik edip iltifatta bulunmuşlardır.

Some figure

Her zaman öne çıktığınız bir şey olmuştur ve siz bunu keşfetmemiş olsanız bile artık zamanı geldi. Olduğunuz kişiyle ilgili yeni aktiviteler deneyin. Doğal olarak size gelmeyen şeyleri yapmayı deneyemezsiniz. Yani olmadığınız bir şey olmayı deneyemezsiniz. Mantıklı biri değil de bir hayalperest olduğunuzu hayal edin. Bunu değiştiremezsiniz!

Kendinizi tanımak, başkalarını tanımaya çalışmaktan her zaman daha önemlidir. İşin sırrı kendinizi kabul etmek, kendinizi tanımak ve tam anlamıyla kendiniz olmanıza yardım eden şeyleri tespit etmektir. Herkes aynı şeylerde iyi değildir ya da aynı konularda öne çıkmaz. İşte özgünlüğünüz burada saklıdır.

Hâlâ başkaları olmak istiyor musunuz yoksa kendiniz olmaya karar verdiniz mi? Kendinizi karşılaştırmanız gereken tek kişi sizsiniz. Çünkü önemi olan sizsiniz, her gün aşmanız ve dünkünden iyi olmak için uğraşmanız gereken kişi sizsiniz.

Ben kendim olmak istiyorum. Peki ya siz?

Some figure

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.