Sigaranızın Dumanı Neleri Gizliyor?

Sigaranızın Dumanı Neleri Gizliyor?

Son Güncelleme: 14 Haziran, 2017

Pek çok kişinin hayatı sigara alışkanlığı nedeniyle sürekli gölgelenir. Kimileri bu alışkanlığın getirdiği sonuçların farkındadır, kimileri ise onları inkar etmeyi tercih eder.

Onları şimdiye kadar okuyup şaşırmamış olmanıza rağmen, sizin için sigara içmenin sağlığa zararlarının yer aldığı bitmek bilmeyen bir liste oluşturabilirdik.

“Alışkanlık mantıktan güçlüdür.”

– George Sanayana

Ancak sağlığınıza etkilerinden bahsetmek yerine, sigara içme ihtiyacınızı güçlendiren psikolojik faktörleri araştırdık. Aşağıda sigara içmenin kişiliğinizi ve deneyimlerinizi hangi şekillerde etkilediğini ve hem psikolojik hem de fiziksel olarak algınızı nasıl kısıtladığını bulabilirsiniz.

 • Sigara içmek ellerinizin boş kalmasını engeller. Bu, hayatınızın kontrolünü elinize almaya veya beklenmedik bir durumla başa çıkmaya hazır olmadığınızı gösterir.
 • Sigara içmek karşınızdaki kişiye sürekli bakmanıza izin vermez. Bu sigara içerken girdiğiniz fiziksel durumdan dolayı olabilir. Kaçamak anlarla, koruyucu bir duvar örerek, başka insanlarla daha derin ilişkilere girmekten kaçınırsınız.
 • Sigara içmek, sizi, içinde sigara içmenin yer almadığı alışkanlıklar edinmekten alıkoyar. Size tam tersi gibi gelse de, sigara alışkanlığınız konsantrasyonunuzu bozar, dinlenme anlarınızı mahveder. 
 • Sigara içmek, yalnızlığınızı fark etmenizi engeller. Camdan bakarken, yatağınızda yatarken ya da ofisteyken… Yalnız olduğunuz gerçeğinin bilincinde olmanızı engeller (pozitif ya da negatif manada) çünkü, aslında, içinde bulunduğunuz ana karşı farkındalığınızı yitirirsiniz. 
 • Sigara içmek, sizi önemli anları seyretme zevkinden mahrum bırakır. Bir gün batımı, çocuğunuzun ilk adımları… Bu anlar bir sigara yakmanız gerektiği için bölünür.
 • Sigara içmek, bir yiyeceği canınızın isteyip istemediğine karar verebilmenizi engeller. Sigaranın ağzınızda bıraktığı tat her şeyle karışır. Tüm tatlar aynı gelmeye başlar.
 • Sigara içmek hüsrana uğradığınız durumlar karşısında dayanıklılık göstermenize izin vermez. Örneğin, kaybolduğunuzda bir haritaya sakince bakmanızı engeller. Hem çok önemli şeyleri hem de sıradan şeyleri planlarken sabırsız davranmanıza sebep olur.
 • Sigara içmek boş zamanınız olmasını engeller. Sadece bir şey yapıyormuş gibi görünmek için kendinizi sigara içmek zorunda hissedersiniz. Bu durum sigara içmenin, verimliğinizle doğrudan ilişkili olduğuna inanmanıza kadar varır. 
 • Sigara içmek, sakin ve rahat bir şekilde sokağa çıkmanıza izin vermez. Dışarı çıkarsınız çünkü bir şekilde sigara almanız gerekiyordur. Böylece sadece 20 tane tütün ve nikotin için hem zihinsel hem fiziksel açıdan kendinizi ihmal edersiniz.
 • Sigara içmek görgü kurallarına uymanızı engeller. Sigara içme “ihtiyacı”, o anda sigara içmeniz uygun olsa da olmasa da, ortamı bozar.
 • Sigara içmek 8 kilometre koşmak yerine 4’üncü kilometrede durmanıza sebep olur. Sizin yaşınızda biri, güzel bir günde çok daha aktif olabilmeli.
 • Sigara içmek, her ay sigara almak için harcadığınız parayı, sevdiğiniz insanlara hediye almak ya da bir uçak bileti almak gibi şeyler için harcayabileceğinizi fark etmenizi engeller. 
 • Sigara içmek, pahalı bir parfüm alsanız bile, kötü kokmanıza sebep olur. 
 • Sigara içmek sağlığınızı, zamanınızı ve paranızı kaybettiğinizi görmenizi engeller. 

O sigarayı bırakın ve yeni alışkanlıklar edinin!


Aklınızı Keşfedin'in içeriği yalnızca bilgilendirme ve eğitim amaçlıdır. Bir uzmanın teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.