Shinkansen Etkisi

Shinkansen Etkisi

Son Güncelleme: 28 Aralık, 2018

Shinkansen etkisi, adını Japonca “hızlı tren” kelimesinden almıştır. İşiniz, kişisel sorunlarınız, ilişkileriniz veya manevi konularla ilgili olsun, her türlü krizi yönetmek ve çözmek için kullanılan bir yöntemdir.

Tarihteki ilk hızlı tren, Japonlar tarafından geliştirilmiştir. II. Dünya Savaşını kaybettikten sonra, yirminci yüzyılın ortalarında yapılmıştır. Savaşın kaybedilmesi sonucu ortaya çıkan kriz durumunda, toplum yeni sosyal ve iş modelleri için başlatılan yeni bir düşünce tarzını benimsemiştir. Bu değişiklikler, 1960’lar ve 1990’lar arasında yaşadıkları inanılmaz ekonomik büyümeye atıfta bulunarak “Japon mucizesi” olarak bilinen kavramı üretmiştir.

japon hızlı tren

Shinkansen etkisinin başlangıcı

Daha önce de belirtildiği gibi, Japon iş devrimi II. Dünya Savaşından sonra başladı. Ancak, 1990’lara kadar dünya, bir fenomen haline dönüşecek olan Shinkansen etkisini henüz keşfedememişti.

Daha spesifik olarak, bir ABD şirketi olan General Electric’in eski başkanı Jack Welch, 1993’te bu fenomenin farkına vardı. Bu süre zarfında, GE, çalışanları “ellerinden gelenin en azını” yapıyorlardı. Ancak, GE’nin Tokyo bölümü başkanı Eiji Mikawa ile görüştükten sonra, yeni stratejiler uygulanmaya başlandı.

Japon bölümü ana şirketten çok daha iyiydi. Bunun nedeni Japon çalışanların özverili ve esnek bir yapıda olmalarıydı.

Japon müdür, Amerikalı meslektaşına, ülkesinin 60’lı yıllarda nasıl değiştiğini anlattı. Değişim, 1964’te Tokyo Olimpiyatları için tren ağının geliştirilmesi gerektiğinde ortaya çıktı.

Mikawa, bir trenin maksimum hızını 10 km/s oranında arttırmak istiyorsanız, daha fazla beygir gücü eklemeniz gerektiğini ifade etti. Fakat 150 km/s’den 300 km/s’ye çıkmak isterseniz, o zaman tasarımı değiştirmelisiniz. Trenlerin ötesinde, bu zihniyet ülke çapında sayısız duruma uygulanabilir.

Shinkansen etkisi ve siz

Daha önce belirtildiği gibi, 20 yüzyılın ortalarında Shinkansen etkisi Japon iş devrimi ile hayat geldi. Yeni düşünce tarzları sayesinde, ilk hızlı trenin geliştirildi. Bu tren 20. yüzyılın en büyük ulaşım gelişmelerinden biri oldu.

Hayatta, birçok kişisel değişim yaşıyoruz. Bazıları kötü alışkanlıklardan kurtulmak gibi küçük gelişmeleri içerirken, diğerleri hayatları tamamen değiştirecek kadar radikaldir.

adamın elinde anahtar

Shinkansen etkisi ile bu durumu geliştirmek için hayatınızda küçük değişiklikler yapmayı öğrenebilirsiniz. Fakat daha radikal bir değişim istiyorsanız, her şeyi baştan sona değiştirmelisiniz. Söylemesi yapmaktan kolay, değil mi? Yapmakta olduğumuz şeyi değiştirmek zordur. Bu eylemler en küçük olumlu sonuçlar bile ürettikçe daha da zorlaşır.

Örneğin, Shinkansen etkisini bir çifte uygulayalım. Birkaç sorun yaşadıktan sonra, birbirlerini gerçekten anlamadıklarını fark ederler. Bu noktada, belki de ilişkiyi farklı bir aşamaya taşımalı, yeni planlar yapmalı ya da yaptıklarını değiştirmeliler.

Ayrıca, pek yolunda gitmeyen profesyonel kariyerinize veya ciddi bir sağlık probleminiz içinde bu yola başvurabilirsiniz. Bu gibi zamanlarda, alışkanlıklarınızı ve rutinlerinizi gözden geçirmeniz gerekir. Durumunuzu iyileştirmek için bazı radikal değişiklikler yapmak zaman olabilir.

Shinkansen etkisi nasıl uygulanır?

Shinkansen etkisini uygulamak zor olabilir. Değişimi kabul etmenizi zorlaştıran zihinsel bir değişim yaşanır. Bunu daha kolay uygulamanıza yardımcı olabilecek birkaç adım var. Öncelikle, hayatınızda biraz iyileştirilmesi gerektiren bir alan belirleyin. Ardından, sorunu araştırın ve istenen sonucu elde etmek için hangi alışkanlıkların değişmesi gerektiğini belirleyin.

Sonunda, benzer bir durumdan geçen biriyle konuşmak size yardımcı olabilir. Belki nasıl üstesinden geldiklerini görmek size ilham verecektir. Ayrıca, aile ve arkadaşların da desteğini almaya çalışın. Çevrenizdeki insanlar ile beraber daha iyisi için değişmenizi teşvik etmek önemlidir. Hayatınızda radikal değişiklikler yapabilirsiniz. İdeal olarak, sizi daima geride bırakan şeyleri siz de geri de bırakmalı ve her zaman istediğiniz hayatı elde etmek için bir tür yeniden doğuş yaşamalısınız.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.