Logo image
Logo image

Senin Terk Edişinden Kalan Yaralarım

3 dakika
Senin Terk Edişinden Kalan Yaralarım
Son Güncelleme: 15 Şubat, 2018

En eski çocukluk anılarımdan biri, senin kapıdan çıkıp gidişin ve bir daha geri gelmeyişin. Kapı çarpışının sesi beni hala titretiyor ve beni hayat boyu işaretledi. Senin beni terk edişinden kalan yaralarımın ne kadar derin olduğunu bilmiyorsun, baba.

Babanız terk edince ve geri dönmeyince, çok küçük olduğunuzu ya da sizi korumaya çalıştıklarını düşündükleri için kimse size neler olup bittiğini söylemediğinde, sizi en çok bu üzer. Bunun nedeni, satır aralarını okuyarak bulabileceğiniz tek sebebi kullanarak gerçekliği doldurmaya çalışan kişinin siz olmanızdır.

Bu nedenler size en çok zarar verebilecek nedenlerdir. Gelecekteki bağlarınıza, diğer insanlarla ve eşinizle olan bağlarınıza zarar verebilecek olanlar bunlardır, çünkü geriye kalan suç yalnızca size aittir. Sen kötü bir kızsın ve babanı hak etmiyorsun. İlişki sorunlarını anlamıyorsunuz, ancak cezaları anlıyorsunuz. Babanızı kaybetmek cezalandırmaktır.

Some figure

Terk edişin beni suçlu hale getirdi

O var olmayan baba, sizi kendi iradesi ile bırakıp sizde suçluluk duygusuyla doldurmaya çalışacağınız duygusal boşluklar yaratacaktır. Sonuçta, iyi olsaydınız, sizden asla ayrılmayacağını hissedersiniz. O zaman, iyi olsaydınız, yanınızda bir baba hak etmiş olurdunuz.

Cesaretinizi kaybettiniz, çünkü kötü bir kız çocuğu oldunuz. Bu yüzden ayrıldı. Başka sebep yok ve hiç kimse size aksini düşünme seçeneği vermez. Siz bir çocuksunuz ve bu nedenle, çocuk gelişiminin kendine merkezli olması, her şeyin gerçekten sizin kontrolünüz altında olduğunu düşünmenizi sağlar. Her şeyin bir nedeni vardır ve her şey sizinle ilgilidir.

Terk etme, fiziksel yokluğun ötesine geçen duygusal bir boşluk getirir. Sonuçta, fiziksel yokluk, tek bir anne ya da başka bir akraba ya da baba figürü çabaları tarafından kapsanabilir. Bununla birlikte, duygusal yokluk, tek bir ebeveyn bulunduğundan değiştirilemez bir boşluktur, başka bir şeyle yerine konamaz.

Çocukken, öykü kitaplarındaki karakterlerin başına gelen kötü şeylerin sadece kendi hatalarından kaynaklandığını düşünürsünüz. Ahlak kuralları budur. Böylece suçluluk, bir babanın terk etmesinden önce hissettiğiniz şeyleri en iyi açıklayan duygudur. Bu yüzden kendinizi kötü hissedersiniz, çünkü duygusal boşluğu anlamanın başka bir yolunu bilmezsiniz.

Erken terk etme gelecekteki ilişkileri etkiler

Duygusal yokluk sizi işaretleyen ve saklanamayan bir boşluktur. Bu bir boşluk ve bunun gelecekte tekrarlanacağından korkarsınız. Bu boşluk size tüm erkeklerin, sizinle ilgilenmesi gereken adamla aynı olduğuna ve sizi terk edeceğine inanmanıza neden olur.

Some figure

Terk edilmenin yarattığı bu duygusal boşluk, aynı zamanda kendi değerinizi sorgulamanıza da neden olur. Öz saygınız bozuktur ve kendinizi sevmek zor gelir. Her şeyden önce, bu kadar genç yaşta terk edildikten sonra, kendi değeriniz sizin tarafınızda olmak isteyen diğer kişiler tarafından güçlendirilir.

Ve bağlantınızın nedeni de budur. İlişkileriniz korku ve yalnızlık ile işaretlenir ve bu da sizi soğuk biri yapar. Sadece kendinizi korumaya çalışırken duygularınıza erişemezsiniz, böylece ilişkileriniz şu tarz bir model izler:

  • Öncelikle, başkalarına karşı savunmasız kalmamak için soğuk ve uzak davranırsınız. Sizi tanımazlarsa, size zarar da veremezler.
  • Sonra, sizi tanımayı başarabildiyse, ondan uzaklaşmaya başlarsınız. Bu, mutlaka bilinçli olarak değil, kendi kendini koruma aracı olarak yapılır. Duygusal bir bağ yoksa, o kişinin hiçbir zararı yoktur.
  • Bu korkularınızı güçlendirir. Her şeyden önce, bu kendini gerçekleştiren bir kehanette bulunur: sizi terk ederler. Bu, en yalnız hissettiğiniz zamandır. Dünyanın düşmanca bir yer olduğunu ve terk edilmekten kaçamayacağınızı düşünürsünüz.
  • Bu sayede öz saygınız daha da küçülür. Herkesin sizi bırakmasının sebebinin çünkü onları hak etmediğiniz gerçeği olduğunu hissedersiniz. Babanızla olanla aynı şey olur. Kimsenin sevgisini hak etmiyorsunuzdur.
Some figure

Terk edilişin üstesinden gelmek duygusal olgunluğun ötesinde bir adımdır

Terk edilişin üstesinden gelmek, bir kere onu aştığınız zaman, her zaman duygusal olgunluğa götüren bir adımdır. Kendinize güvenmenizi, kendinize saygıyı ve başkaları ile bağlantı kurma imkânınızı artırmayı içerir. Terk edilişin üstesinden gelmek, terk edilmiş olsanız bile kendinizi sevmek ve olduğunuz gibi kabul etmekle başlar.

Bu, yokluğun acısını kabul etmek ve bazı çiftlerin ilişkilerinin belirli bir suçlu olmadan kırıldığı, aşkın solduğu ve bazen bunun acı verdiği anlamına gelir.

Terk edilmiş birisine sevginizi vermenin bu kadar zor olmasının sebebi budur.

Ayrıca, bağımlı olmadan ya da size yardımcı olabilecek kişileri bastırmadan erişebilmenizi sağlayan toplumsal beceriler kazanarak, sosyal ve duygusal etkileşimin yeni yollarını öğrenmeyi de içerir.

Son olarak, ebeveynlerin terk etmesine neden olabilecek olumsuz duyguların üstesinden gelmek, sizin de aynı hareketi tekrarlamaya başlamanızı engeller. Bunu doğal ve gereksiz bir süreç olarak anlamak, ilişkilerinizde özgür hissetmenizi sağlayacaktır. Buna karşılık, bu anı, kaygı verici bir endişe kaynağı olmayacaktır.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.