Senin Gibi Birinin Efendisi Olamaz

Senin Gibi Birinin Efendisi Olamaz

Son Güncelleme: 09 Nisan, 2017

Kimsenin eylemlerinizi, düşüncelerinizi ve davranışlarınızı kontrol etmesine izin vermemelisiniz. Çünkü siz özgürsünüz ve sizi sınırlayacak birini hak etmiyorsunuz. Başka birinin efendisi olduğuna inanan biri, zehirli bir kişidir. Böyle insanlardan var gücünüzle kaçmalısınız, çünkü hayatınıza olumsuzluktan başka bir şey getirmeyeceklerdir.

Neden başkalarının efendisi olmak isteyen insanlar var? 

Ne yazık ki, günümüzde eğitim ve yetiştirme, öğrenme ve başkalarına düşünmeyi öğretmekten ziyade bir beyin yıkama halini aldı. Bu durum, değer eksikliği ve kendini tanıyıp kabul etme becerisini kazanamama gibi ciddi sorunlara yol açmaktadır.

Dahası, kendini başkalarından üstün gören ve başkalarının kaderini kontrol etmek için para ve gücü bahane olarak kullanan kişiler için hırs, büyük öneme sahip yabancı bir değer haline getirilmekte.

Gerçekte ise arkadaşlık, duyarlılık, dayanışma, anlayış ve empati eksikliği, birçok kişinin yanlış yolda yürümesine; mutluluk ve bağlılık gibi değerleri para, güç ve kendine dair bilgisizlikte aramasına neden olmaktadır.

Baskı kullanarak ve başkalarına efendilik ederek çevrelerini daha iyi bir yere dönüştürebileceğine inanan birçok kayıp insan var dünyada. Bu tamamen yanlış bir düşünce.

Aslında bu kişiler, kendi güvensizliklerini açığa çıkarmakta, başkalarını mutsuz etmekte ve çok geçmeden kaybolacak olan yanlış bir gurur hissiyle dolmaktadırlar. Güvensizlikleri devam eder ve hayatlarının bu çok önemli yönünü geliştirmek için hiçbir şey yapmazlar.

Asıl köle, efendidir

Aslında başkasının veya başkalarının sahibi olarak davranan birisi aslında kendisinin kölesi olmuştur.Çünkü kendi içinde özgüven eksikliğine karşı daimi bir savaş vermektedir ve böylece daha iyi hissedeceğini sanarak başkalarını kontrol etme fikri savaşta galip gelir.

Fakat kendinin farkında olan, eleştirel düşünebilen, eylem ve düşünce özgürlüğüne sahip olan siz, bütün hüsranlarını sizin üzerinize atan baskıcı insanların esiri olmamalısınız.

“Maddi baskı uygulamak, bunu uygulayan kişiyi eninde sonunda köle haline getirir.”

– Herbert Spencer

Efendi olma hevesindeki biri nasıl ifşa edilir? 

Kendiniz adına düşünebilen ve pozitif bir hayat vizyonuna, mutlu bir varlığa sahip olan ve almayı ve vermeyi bilen siz, efendi olma hevesindeki birini kolaylıkla ifşa edebilirsiniz.

Her şey için zaruri olduğunu düşünen, verdiklerinden çok daha fazlasını isteyen, bir şeyi kendileri yapmadığı takdirde o işin kötüye gideceğine inanan, bencil, sahiplenici, yalnızca kendi çıkarını gözeten, sadece parayla ilgilenen, bedeli ne olursa olsun zafere ulaşmak için her yolu mubah gören, güvensiz insanlara odaklanın…

Gördüğünüz gibi, güvensiz kişiler arkalarında çok iz bırakıyor. Size ihtiyaçları olduğunda yanınızda olurlar ve onları bekleyen daha iyi bir şey olduğunu düşündüklerinde sizi bırakırlar.

Sizi baskı altında tutmaya çalışacaklar, güvensizlikleri ortaya çıktığında kendinizi suçlu hissetmenize neden olacaklar, zira sizin efendiniz olamazlarsa kendilerini rahat hissedemezler ve sizin uysal davranarak hizmetlerinde olmanızı isterler.

İşte bu nedenle, kendisi için düşünebilen ve hayatta ne istediğini bilen biri olarak sizin, bir efendiye ihtiyacınız yok ve böyle bir şeyi hak etmiyorsunuz. Siz özgür ve mutlu olmalısınız, çünkü hayatınızı ve kendinizi tanımak için çok çalıştınız ve buna uygun davranıyorsunuz.

Hayatınıza efendi olmak isteyenlerden uzak durun, çünkü zincirler insanlar için değildir. Herkes, mutlu ve özgür olmayı hak eder ama bu, ancak öz farkındalıkla gerçekleştirilebilir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.